LUGEMINE ON LAHE: räägime armastusest…

Buduaari ajakiri

Monika Kuzmina

Monika Kuzmina kirjutab
Monika Kuzmina — FOTO: Margus Vilisoo

Räägime armastusest…

Armastan indiaanipealiku Dan George’i sõnu: „Armastuseta ei saa!“ Usun, et ei saagi. Usun, et me kõik vajame armastust, olgu selleks siis esmalt enda aktsepteerimine just sellisena, nagu me oleme, enda armastusega kohtlemine või hoopis taevalik teise inimhinge tingimuseta armastamine. Minu elus on kolm suurt armastust: mu poeg, kelle eest annaksin armastusega elu, mu kaasa, kes on õpetanud mind ennast rohkem armastama ja kes on näidanud, milline üks tõeline armastus sõpruses ja suhtes on. Armastan ka oma elutööd – levitada head sõna, toetada häid inimesi ja teenida kangelast läbi armastuse. Oled sa mõelnud, mida tähendab armastus sinu jaoks?

Valisin kodusest raamaturiiulist armastuse austuseks välja mõned raamatud ja read, mis mõtestavad lahti midagi, mida ei ole kunagi suudetud lõpuni mõista – armastust!

Ilma armastuseta ei saa…

Nii metsikult suur on meie vajadus olla armastatud ja ka ise armastada. Armastuseta ei saa. Ei saa sellepärast, et meie vaim toitub sellest. Ilma armastuseta muutume nõrgaks ja loiuks. Ilma armastuseta muutub meie lugupidamine iseendi vastu väetiks. Ilma armastuseta jääb meil vaprusest vajaka. Ilma armastuseta ei suuda me enam enesekindlalt maailmale silma vaadata. Nii pöördume sissepoole ning hakkame toituma iseendast ning hävitame vähehaaval end sedasi. Kui armastame, oleme loovad. Armastusega ei vaibu meie marsisamm eal. Armastades, ja ainult armastades, suudame me teisi teenida ja neile midagi anda – ohvriks tuua.

Raamatust „Indiaani tarkuste raamat“, pealik Dan George

Inimesed janunevad armastuse järele

Tänapäeva inimesed janunevad armastuse, mõistva armastuse järele, mis on ainus vastus üksindusele. Iga laps, samuti sina ja mina – oleme loodud millegi kõrgema jaoks – et armastada ja olla armastatud. Tänapäeval ei ole meil enam aega üksteisele otsagi vaadata, rääkimata üksteisega kõnelemisest ja koos rõõmustamisest. Veel vähem on meil aega oma laste tarvis, mehel oma naise ja naisel oma mehe jaoks. Kaotame üha enam nii vajalikku lähedustunnet. Maailm hukkub lahkuse ja sõbralikkuse puuduses. Muuda oma kodu ja oma pere uueks Naatsaretiks, kus valitseb armastus, rõõm ja üksmeel, sest armastus algab kodust. Sa pead olema oma mehele, oma lapsele oma vanavanematele – kõigile, kes sinuga koos elavad, igavese õnne lootuseks. Hoolitsege üksteise eest ennekõike oma kodus, sest just siit peab alguse saama ligimesearmastus.

Ema Teresa raamatust „Halastuse aeg“

Kuidas armastada elu? Pühendu teiste armastamisele…

Paljud inimesed elavad tähenduseta elu. Tundub, nagu nad oleksid poolunes, isegi kui nad on hõivatud millegagi, mida nad oluliseks peavad. Põhjus on see, et nad ajavad taga valesid asju. Oma elu saab tähenduslikuks muuta nii, et pühendad ennast teiste armastamisele, ümbritsevale kogukonnale ja millegi loomisele, mis annab sulle eesmärgi ja loob tähenduse.

Mitch Alborni tsitaat Rain Seimeri koostatud raamatust „Väge hommikukohvi kõrvale“

Ära pinguta, lihtsalt armasta!

Armastus on kõige lähedasem su kogemusele olla lõdvestunud. Kui sa ei suuda armastada, siis sul on võimatu lõdvestuda. Kui suudad lõdvestuda, võid ka armastada. Pinge all olev inimene ei suuda armastada. Miks? Pinges inimene võib raha teenida, aga ei suuda armastada, sest armastusel puudub eesmärk. Armastus pole tarbekaup. Sa ei saa seda koguda, sa ei saa panna seda pangaarvele, sa ei saa sellega oma ego tugevdada. Tegelikult on armastus kõige absurdsem asi, sellel ei olegi tähendust ega eesmärki. See eksisteerib iseenda, mitte millegi muu jaoks.

Osho raamatust „Meditatsioon hõivatud inimesele“

Vaata maailma läbi armastuse silmade…

Kui ma ei vaata maailma armastusega, ei näe ma, mis tegelikult olemas on. Kui ma ei vaata sind läbi armastuse silmade, ei näe ma, kes sa tegelikult oled. Kui ma ei vaata ennast läbi armastuse silmade, ei näe ma, kes ma tegelikult olen. Peame kõike, mis meie vaimse arengu teel esile kerkib, kohtlema armastusega. Armastus hakkab kiirgama, kui laseme minna hirmul, kontrollivajadusel, hinnangutel, vastupanul ja klammerdumisel. Armastus on puhta teadvuse ja kohaloleku ruum. See on see, mis jääb alles, kui kõik muu kaob.

Dan Brule raamatust „Lihtsalt hinga“

Armastus saabub meie juurde imena…

Armastus on imetabane ja kapriisne lind – ta valib ise, kus elada. Väga sageli tunneb ta end armetus korteripugerikus, vaesuses ja kitsikuses palju paremini kui hiigelsuures, jõukas eramus. Armastuselind võib iga hetk lendu tõusta ja minema lennata, jättes meie südamed üksindusse jäätuma. Meil ei aita teda kinni hoida ei rikkus, võim ega jõud. Armastus saabub meie juurde imena ja peame temasse suhtuma nagu imesse. Kas maailmas on midagi, mis aitab meil seda imet taltsutada, seda kauem enda juures hoida? Kannatlikkus, headus, tarkus. Kõik ülejäänu on selleks võimetu. Kõike muud ei ole talle vaja…

Raamatust „Suure Vanga 365 nõuannet“

Küsi endalt, mida tähendab armastus sinu jaoks…

See on väga keeruline küsimus. Armastust on raske sõnastada, seda peab tundma. Mingi tunnussõna on ehk see, kui su sees väga sügaval on mingi sõnulseletamatu rahu.

Merle Palmiste raamatust „Aeg. Teekond nimega Naine“

Miski ei takista tõelist armastust rohkem…

Miski ei takista tõelist armastust rohkem, kui uhkus. Armastus oskab kõigest kasu saada, nii heast kui halvast. Ainult armastus on kasvamise allikas, ainult see on viljakas, ainult armastus puhastab patud viimseni.

Jacques Philippe raamatust „Südamerahust“

Seda ju armastus tähendabki…

Armastades peaks me olema paremad. Seda ju armastus tähendabki – anda põhjust olla iseendast parem!

Heli Künnapas romantilises lühiromaanist „Helisevad ööd saarel“