Reklaam sulgub sekundi pärast

MIKS tuleks isiklikus elus inimesi enne lähedale laskmist testida?

Buduaari ajakiri

Monika Kuzmina

Foto: 123rf

Värvates on loomulik, et kandidaat läbib testi, kas ja kuidas ta töökeskkonda sobib. Inimesi aga endale isiklikus elus ligi lastes ei testi me neid. Aga kas peaks?

Personalileidja.ee juht ja Starfish Academy Siseringi liige Laura Kassin tõdeb, et inimsuhted kulgevad loomulikult ja me ei ole harjunud nende peale teadlikult mõtlema. Mõne jaoks võib see kõlada isegi veidralt või ülbelt. Muidugi ei pea uusi sõpru ühendama valedetektori külge või laskma neil aja peale kilomeetrit joosta. See „testimine“ on loomulikum ning igaühe jaoks individuaalne. Peamine iva on märgata ja teha enda jaoks järeldusi, mitte minna tuimalt vooluga kaasa.

Võtmesõnaks on samad väärtused

Laura toob näite, et kui sa hindad väga punktuaalsust, kutsu sõber restorani täpselt kella seitsmeks ja jälgi, kas ta jõuab kohale varem, täpselt või hilineb. Kui hilineb, siis kas ta teavitab sellest ette või ignoreerib su kõnesid?

Kui sinu jaoks on oluline tulevikku vaatav positiivne mõtteviis, siis uuri, mis on sõbra plaanid ja unistused ning kuidas tema praegused tegevused aitavad (või takistavad) tal oma eesmärke saavutada. Kas ta tegutseb päriselt oma soovide järgi või töötab tegelikult endale vastu?

Kui sinu jaoks on oluline finantsvabaduse poole püüdlemine, siis jälgi, mille peale ja kuidas su sõber oma raha kulutab ning kas temaga koos aja veetmine viib sind oma eesmärkidele lähemale või nendest kaugemale. Kas sõbra meelistegevus on baarides joomine või koos näiteks koolitustel osalemine ja enese arendamine?

Et mõelda, milliseid inimesi enda ellu üldse lubada, jagab Laura lihtsat harjutust. Pane silmad kinni ja kujutle ennast oma ideaalses tulevases elus näiteks viie aasta pärast. Millega sa tegeled? Kas ja kus sa töötad? Kus sa elad ja kuidas oma päevi veedad? Kellega sa suhtled ja kes on sulle kõige lähedasemad? See väike harjutus peakski näitama, millised inimesed on just sinu ellu kõige õigemad.

Kui sinu visioon on näiteks elada Aafrikas ning ehitada vaestesse küladesse koole, tasub end ümbritseda inimestega, kes samuti huvituvad heategevusest ning kellel on olemas ressursid, et aidata sinul aidata teisi. Kui aga soovid saavutada edu näiteks IT-ettevõtte loomisel, otsi enda ellu rohkem edukaid ettevõtjaid ja IT-professionaale. Mõlemad unistused on vahvad ja inspireerivad, kuid tõenäoliselt sisaldavad endas natuke erinevaid inimesi.

„Üks kuldreegel on see, et sa ei tohiks kunagi olla kõige targem inimene toas, kuna siis ei ole sul enam kelleltki õppida. Ümbritse end mentoritega, kes juba on saavutanud seda, mida sinagi soovid. Nad tõmbavad sind kaasa oma teekonnal eduni – mis iganes kuju see sinu jaoks ei võta,“ paneb ta südamele.

Mõtteviis ja suhtumine on kõige tähtsamad. Jälgi, kuidas läheneb inimene probleemidele ja takistustele. Kas tema esimene reaktsioon on visata käed üles ja öelda: „Ma ei saa!“ või mõelda võimalikele lahendustele ja küsida: „Kuidas saab?“? 

Kui inimene on avatud uutele ideedele, lahendustele ja mõtteviisidele, on temaga võimalik minna kuhu iganes. Kui ta aga  ise on oma peas otsustanud seada endale limiidid, siis on tal alati varuks rohkem vabandusi kui lahendusi.  

Inimese tõelise loomuse tundmaõppimine võtab aega

Laura selgitab, et mida rohkemates erinevates olukordades inimest näed, seda rohkem saad teada, kuidas ta ühes või teises situatsioonis käitub. Tihti juhtub aga nii, et meie intuitsioon jõuab järeldusteni ammu enne teadlikku mõistust. Seega pööra rohkem tähelepanu sellele, kuidas sa end pärast suhtlemist tunned. Võta võimalusel hetk omaette, sulge silmad, tee paar sügavat hingetõmmet ja pööra tähelepanu enda sisse. Püüa tunda segavate faktoriteta, kas sul on soe või külm, kerge või raske, kas kõhus keerab või lendlevad meeldivad liblikad.

„Mul on endal olnud kogemus, kus pärast kellegiga suhtlemist jääb miski nagu kripeldama ja „hinge kratsima“, kuigi kõik tundub pinnapealselt kena ja tore. Hiljem selgus, et see sisetunne oli õigustatud ning inimesel ei olnud parimad kavatsused. Teisest küljest on neid, kellega isegi esimesel kohtumisel tunned sees soojust ja kergust, nagu oleks tegu mõne lähedase sõbra või pereliikmega,“ kirjeldab ta.

Esmamuljed annab intuitsioon õigemini kui ratsionaalne aju, mis jõuab samade järeldusteni alles piisava infohulga kogumisel. Küll aga on vaja õppida ja harjutada sisetunde märkamist ning mõistmist. See ei ole alati lihtne.

Samas võivad „hea“ ja „halb“ igaühe jaoks tähendada erinevaid asju. Isegi üks ja sama inimene võib meie elus täita kord „head“ ja kord „halba“ rolli. Pigem peaks tõesti lähtuma sellest, kas loote teineteise ellu väärtust seejuures ise kannatamata või pidevalt arvet pidamata. 

Ka siin tasub suunata pilk rohkem endasse ning märgata neid signaale, mida meie aju tahab vahel alla suruda. 

-        Kas sul päriselt on hea selle inimese seltskonnas viibida? 

-        Kas sa tunned, et saad teda usaldada? 

-        Kas sa näed seda inimest oma ideaalses tulevikuvisioonis viie aasta pärast? 

-        Kas su energiatase on pärast temaga suhtlemist märgatavalt madalam või kõrgem? 

Laura rõhutab, et „energiavampiirid“ on päriselt olemas, kuid muidugi ei ole ka nemad seda kõigi jaoks, vaid ainult nendele inimestele, kellega nad tegelikult kokku ei sobi.  

Seega „hea“ inimene selles näites on keegi, kellega koos tunned end hästi ja turvaliselt. Ta toetab sinu eesmärke ning tema toetamine on ka sinu jaoks loomulik – sa teed seda hea meelega. Iga kord pärast kohtumist tunnete, et saite mõlemad positiivse laengu ning kujutate end sõpradena ette elu lõpuni.

Erinevus rikastab

Laura sõnab, et meil kõigil on oma tugevused ja nõrkused. Nipp on selles, et meie eesmärgid ja väärtushinnangud oleksid sarnased, kuid iseloomud, oskused ja kogemused pigem erinevad. Näiteks on tema ja ta parimate sõbrannade kohta imestatud, et kuidas nad ometi nii kaua koos toiminud on – nad on nii erinevad. Laura selgitab, et nad on väga erinevad isiksused, kuid samas väärtustavad kõik arengut, isiklikku edu, toetavat (valitud) peret ja ühiselt läbielatud õppetunde. 

Hea näide on ka Starfish Academy Sisering. Kõik inimesed seal soovivad saavutada finantsvabadust äri ja investeerimise kaudu. Samas on iseloomud ja taustalood täiesti seinast seina. Just nii saavad kõik enim väärtust – igale murele leidub keegi, kellel on pakkuda lahendus. 

Sama võib olla ka ettevõtete meeskondades. Laura räägib, et isegi värbamisel tuleks lähtuda just sellest, mis on olemasolevad tugevused ning millised on nõrkused. Uus tiimiliige katab ideaalis oma tugevustega ära olemasoleva meeskonna puudujäägid. Nii võidab kokkuvõttes kogu tiim.

Kui panna tiimis (või sõpruskonnas) kokku ainult algatajad, ei jõua ükski idee lõpliku teostuseni. Kui panna kokku ainult lõpuleviijad, ei tule peale uusi värskeid ideid. Kui seltskonnas on ainult ekstraverdid, läheb rohkem energiat suhtlemise kui päris tulemuste loomise peale. Kui aga ainult introverdid, ei saa maailm nende loodust kunagi teadagi, sest keegi ei taha lavale astuda ja sellest rääkida. 

Seega tasub igas olukorras teha selgeks kaks asja: mis on sinu jaoks olulised eesmärgid ja väärtushinnangud? Mis on sinu tugevamad ja nõrgemad omadused ning kuidas saaks neid kõige paremini tasakaalustada?

Laura Kassin / Foto: Kerttu Jahhu

ABC, kuidas valida enda ellu inimesi

A – Kas inimese suurem visioon tulevikust ning tema väärtushinnangud ühtivad sinu omadega?

B – Kas teie tugevused ja nõrkused on sarnased või pigem täiendate teineteist?

C – Kas pärast temaga suhtlemist on mõnus sisetunne või jääb midagi kripeldama?