Reklaam sulgub sekundi pärast

PROOVI JÄRELE! Fotograaf annab nõu, kuidas piltidel poseerida, et tulemus oleks loomulik

Buduaari ajakiri

Liisbet Saue

Kadri Talivätsing

Kadri Talivätsing on fotograaf, kelle loomingu tunneb kaugelt ära – tema jäädvustused on erksad ja värvilised, inimesed neil poseerivad ja tegutsevad loomulikult. Ehedad emotsioonid püüab ta kõige meelsamini kaadrisse looduses. Teeme selgeks teisedki hea foto saladused.

Kadri pildistab meelsasti portreesid, erinevaid üritusi ja perepilte, kuid unistab salamisi, et saaks kogu oma aja pühendada pulmade jäädvustamisele. Talle sobib see roll – olla sellel ilusal päeval pruutpaari saatjaks, püüdes pildile kõik need emotsioonid.

„Mulle meeldib suhtlus ja vahetu kontakt. Pulmade puhul kohtume pruutpaariga enamasti enne tähtpäeva, et saada paremini tuttavaks ja luua hiljem kaamera ees mõnusam õhkkond. On olnud juhuseid, kui pole jõudnud kokku saada, aga hiljem pulmas on videograaf küsinud, et kas tunnen pruutpaari ammu. Mõnega lihtsalt tekib eriliselt hea klapp,“ jagab fotograaf.

Kaamerat ei tasu peljata

Pildistama tulles on inimeste suurimaks murekohaks arvamus, et ei osata kaamera ees olla. Kadri lükkab selle kohe ümber: „Fotograafina on minu nipiks vahetu suhtlus. Üritan võimalikult palju rääkida, et tekiks tunne, nagu oleksime juba tuttavad. Pärast pildistamisi on inimesed rahulolevad ja tunnistanud, et ei olnudki midagi hullu.“ Kadri jaoks on oluline suunata inimesi poose võtma võimalikult loomulikult, andes kätte tegevuse, näiteks jalutamise, kallistamise või tantsimise näol, et saada fotole ehedad emotsioonid. „Siis jääb hing rohkem pildile,“ ütleb ta kaunilt.

Fotograafi sõnul on kõige tähtsam otsustada, millised riided soovid pildistamiseks selga panna ja milline tahad välja näha – ülejäänu on juba tema töö. Perepildistamisel tasuks lastele ehk mõni tegevus või meelehea välja mõelda, et head tuju säilitada. „Kui ise tunned ennast hästi, siis ongi hästi,“ kinnitab Kadri.

Tihti uuritakse fotograafi käest ka nõuandeid, mida pildistamiseks selga panna. Kadri soovitab siinkohal jääda iseendaks ja kanda asju, mis on endale armsad ja iseloomulikud. Perepiltide puhul on riietuses hea tava ühtne joon.

Hea foto saladused

Kadri kontrastne käekiri eristub populaarsest neutraalsete toonide voolust. „Kliendid tunnevad tihti minu pildid kuskil ära, sest need on kirkad, elavad ja ühtlasi ka ajastutruud. Sa võid neid pilte 20 aasta pärast uuesti vaadata, aga värvid on neil ikka, nagu nad päriselt on,“ kirjeldab ta oma stiili, mis kujunes välja loomulikult, katsetamise käigus.

Huvi fotograafia vastu oli Kadril juba väga noorena. Esimese digikaamera abiga aimati koos õega järele „Ameerika supermodelli“ saate fotosid. Üheksanda klassi lõpus teadis tüdruk juba rääkida, et soovib saada fotograafiks. „Päriselt oli seda sammu aga hästi raske teha, sest kartsin ebaõnnestumist – mis saab siis, kui ei tule hästi välja?“ meenutab Kadri hetke, mil otsustas enda fotograafiateenuse Facebookis välja panna, olles eelnevalt harjutanud pildistamist ja täiendanud portfooliot nii pere kui sõprade pildistamisega.

Tänaseks on Kadril selja taga rohkem kui kuus aastat kogemusi. „Tunnen, et looduses pildistamine on minu asi, kuid mulle meeldib taustana ka modernne arhitektuur. Üritan leida kohti ja nurki, mida kõik ei kasuta, et ei saaks kohe aru, kus pilt tehtud on.“ Ilusa ilmaga soovitab ta pildistada pigem õues, sest ümbrus pakub rohkem avastamisvõimalusi kui stuudio, ent klientide soovil on võimalik valida ka viimane variant.

Mis puutub ilusasse ilma, siis Kadri sõnul on pildistamiseks ideaalne just pilves ilm, sest nii jäävad värvid pildil palju ilusamad. „Enamik inimesi küll arvab, et pildistamiseks võiks päike väljas olla, aga mina otsin alati varju ja olen õnnelik, kui on pilvine,“ muigab fotograaf.

Üpris levinud on ka müüt, nagu oleks fotograafi amet kõigest pildistamine ja hiljem fotole filtri lisamine, ent tegelikult hõlmab järeltöötlus väga suure aja ja fotograafi ülesandeks on ka pisidetailide jälgimine ning parimate lokatsioonide ja pooside kaardistamine.

Hea on teadmiseks võtta, et tavasessioonile minnes võib pilte oodata kolme nädala jooksul, pulmade puhul võtab järeltöötlus enamasti aega kolm kuud, ent esimese valiku pulmapilte saadab fotograaf juba järgmise päeva jooksul, et värskel abielupaaril oleks, mida soovi korral jagada.

„Ma olen järeltöötluses perfektsionist,“ ütleb Kadri. Nii on ka kliendid piltidega rahul ja ehedad emotsioonid, mis on püütud fotodele, naasevad uuesti pilte vaadates.

Piilu galeriist Kadri jäädvustatud kaadreid!