Reklaam sulgub sekundi pärast

SIGRIT SÄGA: kuidas nutikalt hobist äri luua?

Buduaari ajakiri

Monika Kuzmina

Sigrit Säga
Sigrit Säga — FOTO: Anneliis Voore

Veebikoolitusäri loomise ja kasvu konsultant Sigrit Säga, kes on andnud välja raamatu „Eduka veebikoolitusäri alustalad. 4-osaline mudel jätkusuutliku tulu loomiseks ja rohkemate klientideni jõudmiseks“, arvab, et inimesed kipuvad olema pigem ettevaatlikud nii suurte otsustega nagu palgatööst loobumine. Peamised põhjused on tema arvates finantsilise turvalisuse ja eneseusu puudumine. Samuti kogemuste puudumine ja tihtipeale ka varasemad läbikukkumised õõnestavad inimeste enesekindlust piisavalt, et otsust teadmata ajaks edasi lükata või üldse loobuda. Sigrit annab nõu, kuidas saada üle takistustest ning nutikalt oma äri luua.

Hobi ja äri võib väga edukalt ühendada

Sigrit usub, et ehkki hobi ja äri on oma eesmärkidelt väga erinevad, siis võivad need kaks väga hästi kokku käia. Kui hobi on midagi, mida inimene teeb eesmärgiga nautida protsessi, siis äri peamine eesmärk on teenida kasumit. Kas on kedagi, kes ei tahaks ühendada protsessi nautimist kasumi teenimisega? Hea uudis on see, et neid  on võimalik  väga edukalt ka praktikas ühendada.

Aga kuidas seda teha? Sigrit annab nõu, et esimese asjana tuleks arvestada, et äri käimasaamine võtab pühendumist ja aega. Eriti juhul, kui inimene tahab oma hobi äriks pöörata, võib tunduda algus suur väljakutse, sest tihtipeale ei ole äri alustamiseks vajalikud tegevused üldse nende hobiga seotud. Kui aga suudetakse näha pikaajalist pilti ja alguse ebamugavusest üle olla, siis on kiiresti näha, et see ei olegi nii keeruline, kui alguses tundub. Siin võib abiks olla äriks vajalike oskustega koostööpartnerite otsimine, kes teevad ära need ülesanded, mis hobiga tegelejale endale ei meeldi.

Tähtis samm hobist ärile edasi liikudes on ka vaatepunkti muutmine. Hobiga tegelevate inimeste vaatepunkt on nende enda põhine, sest hobi on nende jaoks iseenda soovide rahuldamine. Äris peab vaatepunkt olema aga kliendi vaatest lähtuv, sest neid huvitab ostes ainult see, mida nemad sellest kasu saavad. Enda vaatepunkti kinnijäämine on üks peamisi põhjuseid, miks hobist äri loovad inimesed midagi väga müüa ei suuda.

Julgust saab lihtsate sammudega juurde kasvatada

Aga mis saab, kui julgust napib? Sigrit kinnitab, et julgusega on see lahe asi, et seda saab lihtsate sammudega juurde kasvatada.

Esimese sammuna soovitab ta osaleda erinevatel väljakutsetel ja kursustel, mis sisaldavad sotsiaalset keskkonda teiste osalejatega suhtlemiseks ja väikseid ülesandeid, mis viivad mugavustsoonist välja.

„Olen just eriti väljakutsete ajal näinud sadu inimesi, kes tänu sellele tohutult toetavale keskkonnale on oma ebakindluse kestast välja tulnud. Väga hea oleks leida endale kogukond, kus ka teised inimesed liiguvad sarnaste eesmärkide ja unistuste poole ning toetavad teineteist sellel teekonnal,“ loetleb ta võimalusi ja lisab, et väikesed järjepidevad eneseületused võimaldavad väga kiiresti hakata nägema ja uskuma enda potentsiaali.

Äri eduks on väga oluline ka järjepidevus. „Olin varem ka üks nendest inimestest, kes lootis leida mingit salajast nippi või erakordset võimalust, mis võimaldaks mul kiiresti eduni jõuda, aga raiskasin aastaid selle otsimisele. Lõpuks algas minu enda edu kogemus ikkagi otsusest mitte anda alla ja viia alustatu lõpuni. See tähendas, et ma ei andnud alla ei esimese, teise, ega kolmanda tagasilöögi järel, vaid otsisin lahendusi, kuidas liikuda edasi soovitud tulemuse suunas,“ räägib Sigrit enda kogemusest.

Ta lisab veel, et tema suurimaks katsumuseks oli äri ehitamise tehniline pool, sest ta pidi seda täiesti algusest õppima hakkama ja talle ei meeldinud see osa tööst üldse. „Siiski, teadsin, et kui ma oma äri tehnilise poole üles ehitan ja automatiseerin sellega mitmeid tegevusi, siis jääb mulle lõpuks rohkem aega tegeleda sellega, mida mulle meeldib teha. Tänaseks saan ma endale lubada 2–4 tunniseid tööpäevi, sest loodud süsteemid teevad suure osa tööst ära,“ usub ta, et järjepidevuseta oleks ta esimese tagasilöögi juures juba käega löönud.

Kui on soov kiiremini tulemusi näha, siis on vahel oluline kaasata ka spetsialiste. Sigrit usub, et mida varem õpid targalt enda tegemistesse spetsialiste kaasama, seda suurema tõenäosusega saad kiiremini tulemusi näha. Ta arvab, et kui on juba alguses olemas finantsiline ressurss investeerimiseks, siis parim viis selle kasutamiseks on otsustada, milline on sinu järgmine eesmärk ja leida inimene, kes aitab sul seda eesmärki paremini saavutada. Spetsialistide kaasamine aitab ka sul endal õppimise aega kokku hoida, sest siis ei pea sa ise seda õppimiskõverat läbi tegema ning saad delegeerida edasi tegevused, mis sulle endale ei meeldi. Siiski on kasulik endale selgeks teha vähemalt baasasjad, et oskaksid õigesti hinnata erinevaid pakkumisi ning oma soove arusaadavalt kommunikeerida.
„Mõtlesin kunagi, et on parem ise kõik endale täiesti selgeks teha, aga täna ma säästan nii palju aega ja saan paremaid tulemusi tänu erinevate spetsialistide teenuste kasutamisele. Enam ei ole mul soovi säästa raha spetsialistide arvelt, kui ma näen seda aega ja vaeva, mida nad kokku hoida aitavad,“ toob ta välja.

Tugigrupp muudab teekonna lihtsamaks

Sigrit usub ka, et kui on midagi, mis teeb äri ehitamise teekonna palju lihtsamaks, siis on see toetav tugigrupp. Ta täpsustab, et siinkohal ei mõtle ta tingimata lähedasi (kuigi ka nende toetus aitab kaasa), vaid pigem sinu arengule suunatud tugigruppi, mis on konkreetselt äri arendamise eesmärgiga. Pere ja sõbrad võivad olla väga toetavad, aga nad ei pruugi alati jagada sama kirge ega huvi äri alustamise vastu. Neil on enda arvamused ning uskumused ja vahel võivad nad hoopis negatiivselt mõjuda, isegi kui nad soovivad sulle parimat. Seetõttu on vahel isegi võõrastest koosnev tugigrupp palju kasulikum, sest neid inimesi ühendab soov hobist edukas äri luua. Seal elavad teised sinu teekonnale kaasa ja nad on ka ärist tõenäoliselt palju teadlikumad ning oskavad anda väärtuslikku nõu. Siiski tuleb arvesse võtta, et sinu uued tegemised hakkavad mõjutama ka sinu pere elu. Seega muutub palju tähtsamaks mitte see,  kui palju aega sa koos oma lähedastega veedad, vaid see, kui kvaliteetselt sa seda teed. Sigrit soovitab, et hea oleks juba alguses kommunikeerida, mis on sinu tööaeg ja mis on sinu perele pühendatud aeg, ning sellest ka ise kinni hoida. Väga tähtis on oma elukaaslasele kommunikeerida, miks äri loomine ja käima saamine sulle tähtis on ja millist tulevikku sa soovid selle läbi oma perele luua. Laste puhul oleks parim jõuda kokkuleppele oma elukaaslasega või kellegagi oma tugivõrgustikust, et nad aitaksid sul kaitsta tööaega, võttes lastega tegelemise kohustuse selleks ajaks enda peale. Koosveedetud aja kvaliteeti saab oluliselt tõsta, kui eemaldada perele pühendatud ajal näiteks ekraanide kasutamise. See aitab kõigil sellel ajal kohal olla ja koosveedetud aega ka nautida.

Sigrit Säga
Sigrit Säga — FOTO: Anneliis Voore

Viis sammu lisaraha teenimiseni:

  • Mõtle, kes oleksid sinu toote/teenuse ostjad? Kes saaksid sellest kõige rohkem väärtust?
  • Õpi oma sihtrühma tundma. Saa teada, mis on nende jaoks tähtis, mida sinu toode/teenus aitab neil luua ja kasuta saadud infot oma toote/teenuse kirjeldamiseks.
  • Küsi oma potentsiaalsetelt klientidelt, millises sotsiaalmeediakanalis sinu sihtrühm kõige rohkem aega veedab.
  • Hakka valitud sotsiaalmeediakanalis rohkem sihtrühmale kasulikku sisu looma (filmi oma tootmise protsesse, kasulikud nipid jne).
  • Mõtle läbi kliendi ostmise protsess ja võimalusel automatiseeri see läbi usaldusväärtsete makseprogrammide.