Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas lapsega keerulistest teemadest rääkida?

Kuidas rääkida lastega sellistest keerulistest teemadest nagu seks, vägivald, lähedase surm, katastroofid? Meie lapsed kasvavad maailmas, kus nende ümber on igal sammul kiusatused ja ohud, on vaid aja küsimus millal komistatakse. Kuidas rajada oma lapsega aus suhe ning selgitada talle neid keerulisi teemasid

Kuidas rääkida lastega sellistest keerulistest teemadest nagu seks, vägivald, lähedase surm, katastroofid? Meie lapsed kasvavad maailmas, kus nende ümber on igal sammul kiusatused ja ohud, on vaid aja küsimus millal komistatakse. Kuidas rajada oma lapsega aus suhe ning selgitada talle neid keerulisi teemasid?

Lastega võiks nendest asjadest rääkida pigem varem kui hiljem. See õpetab neid ohtu tundma ning oma tunnetest täpsemalt aru saama. Kui vanemad lapsega avameelselt räägivad ning omavahelistes teemades pole tabusid, kasvavad lastest palju enesekindlamad isiksused. Nad teavad, et nende tunded loevad ning on olulised. Kui räägid lapsele, et kureonu toob emmedele lapsi ning peale surma minnakse paradiisi, kus kõik saavad süüa nii palju kommi ja šokolaadi kui aga kõhukesse mahub, siis on laps sinus mingi hetk väga pettunud. Ühel hetkel saab ta ju mujalt teada, kuidas asjad tegelikult käivad ning laps ei tule enam oma muredega sinu poole. Kui oled lapsega avameelne ja aus, tuleb ta ka teismelise eas oma probleemidega sinult abi küsima, sest ta usaldab sind.

Mulle meenub, kuidas ühe tuttava laps kord suurte inimeste sünnipäeval oma ema käest küsis, et emme mis see seks selline on, ema andis lapsele selle peale kõrvakiilu ning ütles, et ärgu laps enam kunagi seda sõna suhu võtku. Laps pidi ülejäänud aja nurgas seisma. Ma ei taha teada mis sellest lapsest suureks kasvades saab, allasurutud seksuaalsusega inimestel pole kuigi helge tulevik.

Loo toetav atmosfäär

Väga tihti vaidlevad lapsed ja vanemad täiesti mõttetutel teemadel, ema keelab ja laps vaidleb vastu. Mõlemad tunnevad end halvasti. Proovi keelamise asemel hoopis lapsele midagi positiivset rääkida. Ütle talle hoopis, et armastad teda väga ja sinu arvates on sul maailma parim laps! Vaata kui kiiresti saab vinguvast ja jonnakast lapsest rõõmurull, kellega on palju kergem suhelda.

Leia õige aeg

Hea koht, kus lastega rääkida on näiteks autos. Võta lapsed kaasa ning minge väiksele väljasõidule. Tavaliselt meeldib lastele autos hea meelega jutustada.

Kui on juhtunud suurem õnnetus või katastroof

Lapsed kuulevad õnnetustest ja katastroofidest läbi meedia. Neile võib see informatsioon olla päris hirmutav. Tihti on lastega vaja sellest, mida nad kuulsid või nägid rääkida. Lastele on vaja kinnitada, et kõik saab korda ning kõik läheb lõpuks hästi. Kui sinu laps näeb televiisorist mõnd katastroofiolukorda, siis räägi talle, et sajad ja tuhanded inimesed on välja treenitud katastroofiohvreid aitama ja abistama. Selgita, et alati on olemas inimesed, kes teisi raskes olukorras aitavad.

Kriisiolukorras räägi lapsega toimunud sündmustest ning küsi mis ta juhtunust teab ja arvab ning kuidas ta end tunneb. Julgusta last end avama ning hingelt kõik ära rääkima. Püüa ausalt vastata lapse poolt esitatud küsimustele. Kinnita lapsele, et hirmu ja kurbustunne peale juhtunut on loomulik ning ta ei pea enda turvalisuse pärast kartma ega muretsema. Ütle lapsele, et kurb tunne läheb aja jooksul rõõmsamaks. Kui su laps ei räägi oma hirmudest, siis püüa teda siiski igati lohutada. Kui lapsega räägid, kuula ta ära ning ära ole temaga ülekohtune. Ära iial ütle kriisiolukorras lapsele, et lõpetagu kaeblemine ja olgu vait. Ütle talle parem, et see, kuidas ta end tunneb on sulle väga oluline ning tahad lapsega juhtunust rääkida.

Aita lastel leida enese väljaelamisviise. Las nad kirjutavad luuletuse, joonistavad pildi või voolivad midagi savist. Lapsed võivad joonistada kaarte arstitädidele või -onudele, kes katastroofiolukorras inimesi aitasid.

Mis kõige olulisem, ära targuta ega arvusta lapse kallal, kuula mis lapsel hingel on ning leidke koos parim lahendus!


Buduaari arhiiv