Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas rääkida teismelistega seksist?

Teismelised ei tea seksist nii palju kui arvatakse. Nad küll tegelevad sellega, aga on samal ajal üsna pimedas faktide koha pealt. Paljud murdeealised arvavad näiteks, et rasestuda võib wc-s prilllauale istudes. Osad puberteedid aga küsivad, kas rasestuda võib ka suuseksi kaudu. Selliste küsimuste vältimiseks peaksid vanemad õigel ajal oma lastele seksist rääkima. Anname teile 10 soovitust kuidas oma teismelisega seksist rääkida!


1. Kõigepealt tunnista endale, et seksuaalsus kui selline, on positiivne nähtus. Sa ei tohiks mitte mingil juhul oma last keelata. Las seksib, tehku seda ainult turvaliselt. Seks on ju hea, tead seda isegi! Pole mõtet hakata lapsele kägu ajama selle kohta, et seksida tuleb elus ühe mehega ja see mees on sinu tulevane abikaasa. Kõik me teame, et asjad ei käi enam nii. Respekteerigem seda, et meie lapsed elavad kaasaegsel ja üsnagi seksuaalsel ajastul, kus seksil on hoopis muud eesmärgid kui ainult järglaste saamine.

2. Ka poegadele on vaja seksuaalõpetust. Tütardele on seksist rääkimine loomulikult kergem, ent kui sul on poeg, siis pead asja talle samamoodi ära seletama. Poisid võivad olla seksist sama pimedas kui tüdrukud. Tüdrukutele on kergem seksist rääkida, saad alustada näiteks menstruatsioonist. Poiste puhul on aga piinlikud asjad nagu ejakulatsioon ja märjad unenäod. Pole siis ime, et paljud uuringud näitavad, et vanemad räägivad tüdrukutele rohkem seksist.
Võta appi seksiõpikud või vaadake kasvõi koos mõnda õppefilmi. Selle peale ei tasu küll lootma jääda, et küll inimeseõpetuse õpetaja lapsele koolis kõik selgeks teeb. See on ikkagi sinu vastutus.

3. Seleta lapsele, et seks kaasneb koos tunnetega ja seda ei tehta niisama. Mõned teismelised on juba 15- aastaselt 10 partneriga maganud. Vanemad peaks seletama, et seks ei ole niisama lõbustus, see kaasneb koos romantiliste tunnetega. Õpetage oma last partnereid valima. Igaühega ei pea voodisse ronima. Noored tüdrukud on eriti vastuvõtlikud ja ei oska tihti seksi kohta seisukohta võtta. Nad lähevad poiste meelitustega kaasa ja hiljem kahetsevad seda. Õpeta oma laps iseseisvalt mõtlema ja valikuid tegema. Räägi talle, et ta on väärt ainult parimat ning ei pea leppima vähemaga.

4. Tüdrukud ja poisid on erinevad ja seega pead neile lähenema erinevalt. Kui sul on tütar, siis õpeta talle ütlema ka „ei”. Poisid on selles eas väga pealetükkivad ja käivad neiudele peale nagu paha uni. Tüdrukud peavad aga oskama „ei” öelda. Mõnikord ei ütle tüdrukud midagi või vaatavad maha, seda võivad aga noormehed nõusolekuna tõlgendada.
Kui sul on poeg, siis seleta talle, et vastumeelselt ei tohi kunagi ühtegi tüdrukut seksima meelitada. Asi võib lõppeda süüdistuse esitamise või halvimal juhul vanglaga. Kui mängus on alkohol on poisid eriti täkku täis. Kui sul on poeg, siis kandku alati igaks juhuks kondoomi kaasas. Seksiga kaasneb mõnikord palju suurem vastutus kui üks õhtu müramist.

5. Kuula hoolikalt, mis su laps ütleb. Igal põlvkonnal on erinevad viisid ja väärtused. Kui oma last manitsed, siis kuula ka seda, mis tal sulle öelda on.  Äkki on tal sulle samuti midagi õpetada? Kuulake teineteist ja austage teineteise seisukohti. Võib-olla ei tea sa tänapäeva kommetest ja noorte tavadest suurt midagi? Las su laps tutvustab siis sulle neid. Koos leiate ühise lahenduse ja lähenemisviisi.

6. Rääkige lapsele ka suuseksist. Paljud noored ei ole suuseksi koha pealt eriti haritud. Peaksid oma lapsele rääkima, et suuseksist ei jää rasedaks, ent see pole ka mingi ohutu meelelahutus. HIV ähvardab kõiki, kes ettevaatlikud ei ole. Ka suuseksi puhul peaks kasutama kaitsevahendit.

7. Õpeta last kaaluma. Kui laps on olukorras, kus ta ei tea kas astuda see samm või mitte, siis kaalugu variante. Kas talle avaldatakse kuskilt poolt survet? Kas ta hoolib partnerist? Kas mängus on alkohol või narkootikumid, mis otsust mõjutada võiks? Ühesõnaga laps peab ise tundma, et keegi teda seksima ei sunni ning otsus tuleb tema südamest.

8. Seo seks tagajärgedega. Seks seob inimesi emotsionaalselt ning sellel võivad olla valusad emotsionaalsed tagajärjed. Murtud südamed, soovimatu rasedus jne. Kas tahaksid saada 35-aastaselt vanaemaks? Kui ei, siis selgita lapsele tagajärgi.

9. Mõlemad, nii ema kui isa on lapsele seksist rääkimisel asendamatud. Isad peaksid rääkima poegadele, emad tütardele, kuidas asi käib. Nii emad kui isad toovad lapse seksuaalõpetusse olulist perspektiivi.

10. Kasuta ka ise info saamiseks abivahendeid nagu televiisor, filmid, ajakirjad, ajalehe artiklid jne. Võibolla aruta oma sõbrannadega, kuidas nemad oma lastele seksist räägivad ja püüa leida õige läheemisviis. 

 

Kadri Põldma
[email protected]

[gallery ids="1829323"]