Lapsed on varasemast vägivaldsemad

Lapsed on varasemast vägivaldsemad

Väikesed lapsed ei oska ennast sotsiaalsetes olukorades ülal pidada ja tihtipeale väljendub see vägivallas, kirjutab Ilta Sanomat.

Väikesed lapsed ei oska ennast sotsiaalsetes olukordades ülal pidada ja tihtipeale väljendub see vägivallas, kirjutab Ilta Sanomat.

Lastekasvatuse spetsialistid avaldasid, et eelkooliealiste laste vägivaldne käitumine on viimastel aastatel suurenenud. Põhjus ei peitu nii väga lapses endas, vaid vanemates ja teistes lähedalolevates täiskasvanutes.

”Väikeseid lapsi on suunatud ja õpetatud liiga vähe, sest sotsiaalsete oskuste õppimine võtab aega ja on raske ning selleks on vaja täiskasvanu juhendamist,” ütles neuropsühholoogia dotsent Nina Sajaniemi.

”Kui laps tunneb ühel või teisel viisil, et on sattunud ebamugavasse, põnevasse või pingelisse olukorda, reageerib laps kuidagi,” jätkas Sajaniemi.

Praktikas võib see tähendada agressiivset või ettearvamatut käitumist teiste laste suhtes, näiteks lasteaias.

Eksperdid rõhutavad, et probleemid ei ole lapse süü.

”Räägitakse palju, et lapsed on muutunud agressiivsemateks või kasvatamatuteks, kuid omamoodi on täiskasvanud muutunud abitumateks,” leidis Sajaniemi.

Tema sõnul soovivad vanemad lastele meele järele olla ja mitte neile pettumust valmistada ja seega jäävad normaalsed piirid kodus õpetamata.

 

Anneli Allikas-Parv

Sarnased artiklid