Laste seksuaalkasvatus peaks algama juba imikueas

Laste seksuaalkasvatus peaks algama juba imikueas

”Seksuaalkasvatuse võtmesõnaks on enesehinnangu arendamine,” ütles seksuaalterapeut Merike Pesonen Soome uudisteagentuur YLE-le antud intervjuus.

”Seksuaalkasvatuse võtmesõnaks on enesehinnangu arendamine,” ütles seksuaalterapeut Merike Pesonen Soome uudisteagentuurile YLE antud intervjuus.

Seksuaalterapeut Merike Pesoneni sõnul ajavad inimesed tihtipeale segamini seksi ja seksuaalsuse, mis on kaks täiesti erinevat asja. Ta määratleb seksuaalsust peamiselt meele küsimusena, mis hõlmab kogu naiseks või meheks olemist.

Merike lisas, et seksuaalkasvatus peaks algama juba imikueas.

”Kõik peaks algama sellest, et vanemad hellitavad oma last, mängivad temaga, kallistavad ja kiidavad teda ning see salvestub lapse mällu. Seksuaalkasvatuse võtmesõnaks on enesehinnangu arendamine. Kui laps hakkab uskuma seda, et ta on ilus, hea ja ainulaadne, on see aluseks terveks täiskasvanuks kasvamisel.”

Vanemate eeskuju ja vastastikune suhe on osa seksuaalkasvatusest.

Lapsed ja noorukid kasvavad üha seksikesksemas maailmas, kus vanemate roll seksuaalkasvataja ja õige teabe esitajana kerkib üha teravamalt esile.

Pesonen kutsub üles vanemaid lastega seksist rääkima enne, kui see hakkab lapsele huvi pakkuma. See teeb andmete kättesaamise lihtsamaks ja annab noortele võimaluse luua oma kujutluspilt seksuaalsusest.

 

Anneli Allikas-Parv