Reklaam sulgub sekundi pärast

Ayurveda – mis see on?

Täisväärtusliku elu üheks osaks on hea tervis ning üldine heaolu läbi keha ja vaimu tasakaalu. Kõige vanemaks ravimissüsteemiks kogu maailmas peetakse ayurveda’t. Kuigi see on juba viis tuhat aastat vana, ei saa ravimisviisi kindlasti aegunuks pidada. Ayurveda ei ravi vaid meie keha, vaid ka psüühikat.

Tervis ja heaolu läbi ayurveda

Täisväärtusliku elu üheks osaks on hea tervis ning üldine heaolu läbi keha ja vaimu tasakaalu. Kõige vanemaks ravimissüsteemiks kogu maailmas peetakse ayurveda’t. Kuigi see on juba viis tuhat aastat vana, ei saa ravimisviisi kindlasti aegunuks pidada. Ayurveda ei ravi vaid meie keha, vaid ka psüühikat.

Ajaloost
Nimetus ayurveda tuleb kahest Sanskriti sõnast: „ayur“ tähendab elu ja „veda“ teadmist. Ayurveda on muistne India tervendamise ja meditsiini osa, mis sisaldab endas selliseid elemente nagu dieet, meditatsioon, massaaž, aroomiõlid, helid ja jooga. See kõik on seotud uskumusega, et tervis on keha, vaimu ja hinge tasakaalu tulemus. Väidetavalt pandi ayurveda põhitõed kirja juba viis tuhat aastat tagasi India ühe suurima targa Srila Vyasadeva poolt. Läänemaailmale sai see tuntuks 1960-70ndatel läbi Maharishi Mahesh Yogi.

Ravimise filosoofia

Ayurveda põhineb kontseptsioonil, et kõik meis peituv põhineb kolmel põhijõul, mida kutsutakse doshas’eks. Nendeks jõududeks on Vata, Pitta ja Kapha.
Vata on seotud tuulega ehk pideva liikumisega ja kontrollib närvisüsteemi. Pitta aga päikesega ehk energiaallikaga ja kontrollib seedimissüsteemi ja kõiki biokeemilisi protsesse. Kapha valitseb kehavedelike tasakaalu, kontrollib rakkude kasvu ja keha treenitust.

Need kolm jõudu reageerivad viiele elemendile: õhk, eeter, tuli, vesi ja maa.
Meil kõigil on need jõud ja elemendid oma kehas olemas. Meie kehatüübid võivad olla kas Vata, Pitta, Kapha või nende kombinatsioon. Hea tervise taga on nende jõude tasakaal ja harmoonia üksteisega. Need kolm jõudu mõjutavad seda, mida me sööma, kuidas tuleme toime stressi ja haigustega, mis keha ründavad, kui oleme tasakaalust väljas.

Kuigi meie kehades domineerib üks doshas jõududest, siis peab igas rakus olema kõiki kolme, et see elada saaks. Me vajame Vata’t hingamiseks, vereringluseks ja selleks, et saata impulsse ajust tervesse kehasse. Pitta on vajalik toidu töötluseks, samuti õhu ja vee viimiseks läbi kogu süsteemi ning korralikuks intellektuaalseks funktsioneerimiseks. Kapha on vajalik rakkude kooshoidmiseks ja kudede loomiseks. Tundes oma kehatüüpi ja teadvustades dosha mõjujõude, suudame paremini nautida ka dieeti, igapäevarutiini ja täiuslikku tervist.

Inimestel, kes praktiseerivad ayurverdi meetodeid, näiteks joogat, on väiksem risk kõrgvererõhu haigusteks või kolesterooli ja stressiga seotud sümptomiteks.
Ayurverda taimede kasulikkus ja printsiibid võivad olla kasuks allergiate ravil, liigesepõletiku, kroonilise väsimuse, menstruaalkrampide, kaalukaotuse ja seedimishäirete korral.

Suhtumine toitumisse

Ayurveda ravimises on olulisel kohal ka toitumine. Õpetatakse, et toit ei mõjuta ainult inimese füüsilist keha, vaid ka psühholoogilist poolt. Pööratakse palju tähelepanu sellele, et toidu energeetika omab inimese kehale, teadvusele ja mõistusele väga tugevat toimet. Tervena hoiavad meid loomulikult värske, toitev ja positiivset energeetikat omav toit.

Mida oodata konsultatsioonilt?

Praktiseerijad uurivad detailselt kliendi tervise ajalugu, mis aitab määrata kliendi kehatüüpi. Kvalifitseeritud praktiseerijad oskavad panna diagnoosi ja suudavad öelda, milline kehaosa on tasakaalust väljas. Raviplaan koostatakse vastavalt individuaalsetele vajadustele, näiteks millist dieeti tuleks kasutada või kas on vaja massaaži, taimseid ravimeid või meditatsiooni.

Eestis tegeletakse enamasti ayurveda massaažiga. Ayurveda massaaž on stimuleeriv ja sügavalt kudesid mõjutav massaaž lihastest ja liigestest pingete vabastamiseks. Joogal baseeruvad venitused avavad keha ning võimaldavad energia vaba voolamist. See massaaž on pisut sarnane küll shiatsu ning Tai massaažiga, olles samas täiesti unikaalne teraapiline süsteem.

/Ave Lepik/