Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas sina oled sääsemagnet? Siin on looduslikud viisid sääskede peletamiseks

Oled sa mõelnud, miks hammustavad sääsed mõndasid inimesi rohkem kui teisi?
Kas sooviksid leida imerohtu, mis need väikesed verejanulised sinust eemale hoiaks? Või siis vähemalt midagi, mis pakuks juba sääsehammustustest sügelevale nahale lihtsalt leevendust?

Oled sa mõelnud, miks hammustavad sääsed mõndasid inimesi rohkem kui teisi?
Kas sooviksid leida imerohtu, mis need väikesed verejanulised sinust eemale hoiaks? Või siis vähemalt midagi, mis pakuks juba sääsehammustustest sügelevale nahale lihtsalt leevendust? See on võimalik, sest vahendid sääskedega võitlemiseks on looduses täiesti olemas.

 

Suvel veedavad inimesed palju aega õues. See aga tähendab, et oleme end pannud olukorda, kus võime muutuda kergesti sääskede söögilauaks.  Uuringud näitavad, et üks inimene viiest on potentsiaalne lõunsöök neile pisikestele vereimejatele. Kas sina võiksid kuuluda n-ö "väljavalitute" hulka?

Isased sääsed ei kujuta endast inimestele ohtu, ent emastel sääskedel on vajadus inimveres leiduva proteiini ja raua järgi. Ning seda imedes võivad sääsed inimesi nakatada koledate haigustega.
On ligi 3000 erinevat liiki sääski (ja moskiitosid), kõik nad on erinevad ning paljud neist kannavad endaga ka erinevaid haiguseid.
Malaaria, denge, kollapalavik, jaapani entsefaliit ja lümfaatiline filariaas  on vaid mõned paljudest tõbedest, mida inimene sääskedelt saada võib.

Seega on äärmiselt oluline, et kaitseksime end sääsehammustustega kaasnevate ohtude eest. Kurb statistika näitab, et ligi 1-2 miljonit inimest üle terve maailma surevad igal aastal sääse/moskiito hammustuse tagajärjel, enamik neist malaariasse.
Ehkki Eesti kliimas malaaria ei levi, on Eestis tuvastatud korduvalt malaariajuhtumeid, kus Eesti kodanikud on nakatunud välisriikides puhkusereisil viibides.

Aga kuidas siiski ära hoida kõige hullemat ning peletada sääsed endast eemale?

Teadlased on teinud kindlaks, et teatud  ainete ning kemikaalidega on võimalik hoida sääsehammustused meist eemal. Üheks selliseks kemikaaliks on  DEET (N,N-dietüül-m-toluamiid), mida leiab ka paljudest tõrjesegudest.
On tõestatud, et selle kemikaali abil on võimalik sääski peletada ning samuti kasutatakse seda ka puukide, kirpude, sametlestade ja verejanuliste kärbeste tõrjumiseks.
Ent vara on rõõmustada, sest nimetatud imerohul on ka varjukülg. Nimelt ei ole teadlased selle tõrjevahendi osas üksmeelel ning üks osa teaduritest hoiatab, et DEET võib kujutada endast tõsist riski selle kasutaja tervisele.
2009. aastal läbi viidud uurimus näitas, et DEET võib häirida närvisüsteemi normaalseks toimimiseks eluliselt tähtsate ensüümide tööd.

Kas sa teadsid, et sääsed on väga lõhnatundlikud ning märkavad erinevaid kemikaale umbes 45 meetri kauguselt.  Kuid lisaks kemikaalidele tunnevad sääsed ka sinu kehaeritiste lõhnu (nagu näiteks higi).
Ning tõenäoline on, et mida rohkem su keha erinevaid lõhnu eritab, seda rohkem kipuvad sääsed sinu verd ka imema.
Lisaks kehalõhnadele mõjub sääskedele ka sinu figuur. Jah, sa lugesid õigesti! Mida kogukam inimene on, seda rohkem süsihappegaasi ta eritab ning see muudab ta sääskede jaoks ahvatlevamaks saagiks.

Aga kuidas me saame end siis ikkagi sääskede eest kaitsta ilma, et erinevate kemikaalidega oma tervise ohtu seaksime?
Nii hammustustest hoidumiseks kui ka nende ravimiseks on erinevaid looduslikke ja orgaanilisi viise.

Need looduslikud vahendid aitavad rahustada nahaärritusi ja tappa mikro baktereid:

Aloe Vera - Sellel taimel on üle 130 erineva ühendi, mis sinu nahka imbuvad, nende hulgas 34 aminohapet.  Kõik need on nahale kasulikud ning ravivad nii põletusi, marrastusi kui ka teisi nahaärritusi.

Saialill - Saialill niisutab, noorendab ning rahustab sinu nahka. Seega kasuta sääsehammustuse tupsutamiseks saialilletinktuuri, -salvi või hoopis saialilleteed.

Kummel - See on parim vahend nahaärrituste leevendamiseks ning naha rahustamiseks. Kummel sisaldab mitmeid flavonoide ja terpenoide, mis omavad mikroobide vastast toimet ja vähendavad põletikku. Kummelit saab kasutada nii teena kui ka lihtsalt nahale määrides - toimib see nii üht- kui ka teistpidi.

Kaneel - Sajandeid on kaneeli hinnatud selle suurepärase lõhna ning maitse tõttu ja seda on kasutatud erinevates retseptides. Aga kas sa ka teadsid, et kaneelil on  antibakteriaalne toime? On olemas kaneeli sisaldusega geele, mis aitavad paistetust kiiresti alandada. Üheks kavalaks viisiks kaneeliga sääski peletada, on kardinate keetmine vees, kuhu on lisatud pakk kaneeli. Kardinatele jääb lõhn, mis sääskedele ei meeldi ning see hoiab nad toast eemal.

Kurk - Suurepärane köögivili, mis aitab alandada paistetust ning leevendab nahaärritust.

Küüslauk -  Sääsed, just nagu legendide kohaselt ka kõik teised verd imevad tegelased, pelgavad küüslauku. Sööge küüslauku umbes kolm korda päevas, kaks küünekest korraga. Putukad ei salli küüslaugu lõhna. Küüslaugu eeterlike õlide aurud väljuvad naha pinna kaudu koos higiga, nii ei julge ükski putukas teile läheneda. See moodus muuseas peletab ka puuke.

Toores või orgaaniline mesi -  Mesi üleüldiselt on nahale hea. Aga Uus-Meremaalt tulev  teepuu mesi on nahaärrituse puhul eriti efektiivne. Manuka ehk teepuu mesi on tehtud mesilaste poolt, kes toituvad vaid Manuka põõsaste õitest. Hõõru mett sääsekuplale - see peaks paistetust alandama ja muutma naha pehmeks.

Lavendel - Täpselt nagu kaneelil on ka lavendlil suurepärased lõhnaomadused. Lavendel on aga tuntud ka oma rahustava ning stressi vähendava toime poolest. Samuti on see hea sääsehammustuste ravimiseks, kuna sisaldab antimikroobseid aineid.

Basiilik - Suurepärane looduslik ürt, mis leevendab sügelust. Purusta basiiliku lehed ning hõõru neid otse sääsehammustusele.

Sidrun ja laim - Kasuta neid sääskede peletamiseks. Pigista mahl välja ning hõõru seda enda nahale.

Piparmünt - Piparmünt on tuntud eeskätt oma hea lõhna tõttu, kuid lisaks pakub see sügelevale nahale meeldivat leevendust. Sa võid seda kasutada purustades piparmündi lehed ning määrides neid oma nahale. Kui sul aga aias piparmünti ei kasva, siis osta piparmündi essentsõli, selle toime on sama hea.

Õunasiidriäädikas - Sa vähendad võimalust saada sääse käest hammustada, kui lisad õunasiidriäädikat oma vannivette ning liguned selles umbes 30-35 minutit. Selle happelisus aitab leevendada juba olemasolevate sääsehammustuste sügelust ning lisaks on õunasiidriäädika lõhn rahustava toimega.

Söögisooda - Lisa söögisoodat enda vanniveele ja ligune selles umbes 30 minutit. See leevendab juba saadud sääsekuplaid, desinfitseerib nahka, vähendab ärritust ja aitab  hammustustel paraneda.

Sääsehammustuste leevendamiseks on väga kasulikud ka külma ja kuuma teraapiad. Seega proovi sääsehammustust rahustada jääga. Need inimesed aga, kes eelistavad kuuma külmale, võivad sügeleva ning valulise hammustuse vastu panna kuumutatud lusika.

Ükskõik, kuidas sa ei otsustaks ka oma sääsehammustusi ravida, pea meeles seda, et on oluline, et sa seda kindlasti teeksid. Kuna nii paljud inimesed üle terve maailma kaotavad elu just nende väikeste vereimejate tõttu, siis pole sääsehammustus naljaasi.
Riietu õue minnes targalt, hoia alati mõni nimetatud ravimitest käepärast ning ole tähelepanelik saadud nahaärrituste suhtes.
Me kõik soovime ju soojast suvest viimast võtta ja ehk saad sinagi nüüd rahulikumalt puhata, kui sul on olemas teadmised, kuidas end sääsehammustuste eest kaitsta. 

Allikas:  organichealth.co