Kes määrab sinu saatuse?

{:252102 width=130 height=98 align=right}Saatus on asjade ettemääratud kulg. Igaühel meil on oma saatus, millest me rohkem või vähem teadlikud oleme. Mõned inimesed arvavad, et saatus sõltub inimese oma tahtest, teised usuvad, et saatuse määrab ära keegi Jumal. Kuna inimestel on erinev päritolu ja taust, siis on ka nende arusaamad saatusest erinevad.

{:252102 width=130 height=98 align=right}Saatus on asjade ettemääratud kulg. Igaühel meil on oma saatus, millest me rohkem või vähem teadlikud oleme. Mõned inimesed arvavad, et saatus sõltub inimese oma tahtest, teised usuvad, et saatuse määrab ära keegi Jumal. Kuna inimestel on erinev päritolu ja taust, siis on ka nende arusaamad saatusest erinevad.

Saatus on kristluses enamjaolt halvamaiguline paganlik mõiste, kuna kõike juhtivat hoopis jumal. Rooma ja Vana-Kreeka usus on saatus aga lihtsalt ruletisarnane tuim jõud, mille toimet keegi ei teadnud. Mitte religioossed inimesed aga arvavad, et saatust ei määra ära ükski jumal, vaid saatuse määrajaks oled sina ise.

Arvatakse, et igas asjas peab olema varjatud eesmärk. Mitte miski elus pole niisama loterii. Isegi mitte kõige pisemad asjad. Need inimesed, kes saatusesse usuvad, pooldavad arvamust, et juhuseid pole olemas. Kõik on üks seotud osakestega süsteem. Saatuse määravad need otsused mis me teeme, mitte need juhused, mis meie elus on. Juhused on tegelikult meile ette paisatud valikud, mille me ise teinud oleme. Üks asi tingib teise. Kõige lihtsam näide võiks olla kasvõi suitsetamine. Kui terve elu tossanud oled, siis pole see juhus, et vähi võid saada. Nii ka kõige pisemate asjadega, tavaliselt ei mäleta me enam seda tegurit, mis meie arvates hilisema „juhuse” tekitas ja mõtleme, et küllap elu on üks suur loterii.

Saatus on suur tervik, milles põimuvad lapsepõlv, kellegi sõnad, tervis ja haigus, hoolitsus ja vägivald, tähelepanematus, unenägu, loetud raamat jne. Ühel väikesel heateol või eksimusel võivad olla väga kaugele ulatuvad tagajärjed, mis võivad enda alla matta või päästa terveid riike ja rahvaid. Väike mätas võib ümber ajada suure vankri. Õlekõrs võib päästa elu. Kui oled kellegagi halvasti käitunud, tuleb see sulle varem või hiljem ringiga tagasi. Kui oled teinud heateo, saab see ka sulle tasutud. 

Tihti ütlevad inimesed, kes on sattunud raskesse olukorda, et „eks see ongi minu saatus”. Igaühe saatus on tema enda valik. Tuleb osata sellega leppida. Saatust ei määra sulle keegi muu peale sinu enda. Sinu enda 10 aastat tagasi tehtud tilluke valik võib põhjustada 10 aastat hiljem suurema õnnetuse või hoopis meeletu õnne!

Seetõttu peame olema väga tähelepanelikud oma mõtete, tunnete ja sõnade suhtes, ning jälgima, kas neis peitub rumalust, viha, kibedust, kurbust või muud hävitavat, samas püüdes teadlikult luua selget meelt –suheldes, jalutades, tehes heategusid, vältides vägivaldseid filme ja kirjutisi, lauldes, sportides, armastades, vaadeldes loodust ja mõtiskledes. Oluline on teha elus õigeid otsuseid ja tunda maailma enda ümber. Kui sa tunned maailma ja loodust, on sul kergem teha õigeid valikuid. Kui loodad lõigata suuri kasumeid teenides ebaausaid inimesi või ebajumalaid, siis põhjustab see sulle suure kahjumi. Tuleta endale aeg ajalt meelde, et kõik mis sa teed muutub üks hetk tagajärgedeks.

Suurim teene oma saatuse heaks, mis sa teha saad, on ennast armastada ja endast head peegeldada. Nõnda juhtuvad sinu ümber ka head asjad. Kui oled siiras ja soovid teistele head, siis võid olla muretu ka enda tuleviku pärast. 


Kadri Põldma
kadri@buduaar.ee