Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas mõjutavad värvid meie maailma?

Olete te kunagi mõelnud, miks kannab enamik korravalvureid tumesiniseid riideid? Või miks on haiglaõdede vormiriietus pastelne? Ning kui oleks vastupidi, kas saaksime siis kummagi elukutse esindajaid sama tõsiselt võtta kui praegu?

Olete te kunagi mõelnud, miks kannab enamik korravalvureid tumesiniseid riideid? Või miks on haiglaõdede vormiriietus pastelne? Ning kui oleks vastupidi, kas saaksime siis kummagi elukutse esindajaid sama tõsiselt võtta kui praegu?

Värvid mõjutavad meie suhtumist inimestesse, usume seda või mitte. Loomulikult on kõikidel omad lemmikvärvid ja need, mida ei sallita, kuid on olemas ka alateadvusele mõjuv üleüldine märgisüsteem. Nimelt on igal värvitoonil oma mõju ja meie keha reageerib värvide soojusele, tugevusele ja magnetväljale erinevalt, tekitades alateadvuses igale värvile ainuomase psühholoogilise tausta.

Meie, naised, võime seda hookus-pookusena tunduvat juttu igapäevaelus väga lihtsasti oma kasuks pöörata. Tuleb teada vaid väikeseid põhitõdesid selle kohta, milliseid signaale erinevat värvi riietusega edastame. Järgnev jutt ei pretendeeri küll absoluutsele tõele, kuid katsetamist on see siiski väärt. Niisiis - kuidas riietusega manipuleerida:

1.Kui tahad välja näha autoritaarne ja eriti tõsiseltvõetav
Kanna tumedaid toone- eelistatult musta, tumehalli või -sinist. Lõigetes väldi liigset enesepaljastust, pigem proovi välja näha vanem, rangem, rõhutades oma riietust veelgi oma käitumisega. Eelnev kirjeldus võib kõlada küll jubedalt, kuid uskuge mind, on kohti, kus sellisest väljanägemisest on kasu. Jutu alguses mainitud politseinikel näiteks.

2.Kui tahad mõjuda professionaalsena
Siinkohal on mõeldud just tööalast professionaalsust. Ei ole just väga hea idee ilmuda koosolekuruumi rõõmsates lehvivates suveriietes ja loota siis, et keegi su ponnistusi vääriliselt hindaks. Eriti kui su kaastöötajad juhtuvad olema vanemad kui sa ise. Seega kanna pigem tumedamaid ja/või rangemaid värve. Spikriks võiks seekord olla poiss-sõbra, elukaaslase või kas või isa riidekapp, sest ülikonnad on just sellistes toonides tehtud, et selle kandja mõjuks tõsisemalt. Kui aga on vaja näha välja lihtsalt usaldusväärne, siis on sinine värv parimaks valikuks. Seda nii üksiku värvina, kui ka kombineeritult teiste looduslike toonidega. Sinisesse nimelt on kodeeritud mõistlikkus.

3.Kui tahad jätta enesest sõbralikku ja suhtlemisaldis inimese muljet
Lihtsad ja soojad värvid ning looduslikud heledad toonid oleksid sellise väljanägemise edastajad... Näiteks helekollane, mis paistab küll hästi silma, olles samas sõbralikum kui erekollane (mis on tuntud pilgupüüdja). Või virsikuroosa. Pastelltoonid, eriti pastellroheline, jätavad meist rahulikuma ja lihtsama mulje. Roheline (kui tegemist ei ole muidugi neooniga) on muide üldse tasakaalukuse värv. Kui tahad mõjuda lihtsa ja sõbralikuna - vaata ringi looduses ja on väike võimalus, et eksid.

4.Kui tahad äratada tähelepanu
Kõige tähelepanuäratavam värv on oranž, sest temas on koos kollase ja punase jõud ning omadused. Kes aga apelsinikarva riietes ringi liikuda ei soovi, siis pilgupüüdjad on kõik eredad värvid. Kuid eriti eelpool mainitud oranž, punakasoranž, kollane ja laimiroheline. Ka säravvalge on suhteliselt kindla peale minek. Ja neoontoonid. Eredaid värve kandvad inimesed jätavad endast ka loomingulise ja innovatiivse mulje.

5.Kui tahad tähelepanu vältida
Aeg-ajalt on ka seda vaja. Ma arvan küll, et see ei tule kellelegi üllatusena, aga hall on see värv, mida peaks kandma kui soovid jääda märkamatuks. Sama lugu on ka pruuniga. Ja kui minna noorte seltskonda tumedas kostüümis, millega oled proovinud oma pool sajandit vanematele kolleegidele muljet avaldada, siis võib üsna kindel olla, et sinusse suhtutakse äärmiselt ettevaatlikult.

Kogu eelnev lugu on muidugi riietumisteooria jäämäe veepealne osa, sest lisaks värvidele mõjutavad meie tajusid veel palju muid ärritajaid. Kuid sellest mõni teine kord. Seniks - edu katsetamisel!

/Lilian Urba/