Kas e-poes tasub shopata?

33 kommentaari
Kas e-poes tasub shopata?

E-poodide suurem edukäik sai Eestis alguse ligi viie aasta eest, kui neid nagu seeni peale vihma siginema hakkas. Aina juurdetekkivate poodide üks põhjus on kindlasti ka inimeste kasvanud usaldus E-shoppamise vastu. Tänaseks on Eestis mitusada head ja turvalist e-poodi, mille kasutamispopulaarsus aina kasvab.

E-poodide suurem edukäik sai Eestis alguse ligi viie aasta eest, kui neid nagu seeni peale vihma siginema hakkas. Aina juurdetekkivate poodide üks põhjus on kindlasti ka inimeste kasvanud usaldus e-shoppamise vastu. Tänaseks on Eestis mitusada head ja turvalist e-poodi, mille kasutamispopulaarsus aina kasvab.

GfK Custom Research Balticu läbi viidud uuring näitab, et 69% Eesti internetikasutajatest loeb igapäevaselt uudiseid Internetist, kuid e-poodidest ostmine ei ole populaarne, seda teenust kasutab pidevalt vaid 8% Eesti internetikasutajatest. Internetis on vähemalt korra shoppamas käinud 55% eestimaalastest. Uuring näitas ka seda, et eestlaste kõige suuremaks hirumuks on kartus pettuste ees (24% vastanutest) ja hirm krediitkaardi andmete varguse ees (23%).

Kuigi pidevalt hoiatatakse internetipettuste ees, siis mugavus, mida pakub netishoppamine, meelitab aina enam inimesi oma oste Internetis tegema. Eestis leidub väga erinevas valdkonnas tegutsevaid internetipoode online supermarketitest ehete, kinopiletite ja kasutatud kauba poodideni. 
Nii nagu päriselus, leidub ka virtuaalmaailmas pettureid – oluline on osata nad ära tunda. 

Kuidas olla kindel, et tegu on usaldusväärse e-poega?

* väldi ühepäevaliblikaid, kes on alles avatud ja kel pole koostööd pankadega (pangalinke). Kui pangad neid ei usalda, siis ehk on selleks ka oma põhjus;
• uuri sõbrannadelt kogemusi – kui soovid midagi osta, siis katsu leida keegi, kel on juba kogemus sama e-poega. Buduaar.ee foorumis suhtleb palju e-shoppajaid, kes jagavad meelsasti sinuga oma kogemusi.
* E-poe garantiid ja kontaktid – kui sa ei leia veebilehelt ühtegi reaalset infot poe kohta peale e-maili aadressi, siis tasub olla ettevaatlik. Kui on korralik pood, millel on klienditeenindus, siis on lehel ka telefoninumber ja kontaktisik. Loe kindlasti läbi ka e-poe garantii ja ostureeglid, et hiljem saadetist koju oodates ei peaks sa pettuma, kui avastad, et kauba ooteaeg on 2 kuud.
• Uuri firma majandusseisu – igal veebilehel peab olema juriidiline keha, mis veebipoodi peab. Eriti praegusel ajal, kui paljud ettevõtted on majandusraskuses, oleks tark riske maandada ja uurida, kas sinu poolt tellitud teenust või kaupa pakkuv firma on jätkusuutlik.  Kui soovid välja uurida, kas firma pole majandusraskustes, siis sisesta firmanimi Krediidiinfo.ee tasuta otsingumootorisse, sealt näed andmeid firma maksuvõlgade kohta.

Kellele sobib kõige paremini e-shoppamine?
*  lastega kodus pereemad – iga ema teab, et lapsega on väga ebamugav poes käia. E-shopping on hea võimalus lapse une- või mänguajast röövida mõned minutid, et tooteid valida ja osta.
* ajanappuse käes vaevlevad inimesed – e-shopping on hea võimalus valida ja tellida kaupa sulle sobivad ajal ja kohas, kasvõi kell 2 öösel voodist sooja teki alt.
* põhjalikud kliendid, kes soovivad  kaua analüüsida ja uurida tooteinfot, _Internet mahutab ühe veinipudeli või fotoaparaadi kohta sada korda rohkem infot kui poes selle kohta leida võid. Netis on alati ka suurem kaubavalik ja hinnaerinevus, sest virtuaalpoes ei ole vaja laovaru hoida. Aga kõige ideaalsem on see, et sa võid ühte toodet uurida ja poes olla sulle sobival ajal, kohas ning kui kahtled, kas on hea ost, saad Buduaari foorumisse minna ja teiste kogemusi kuulda.
* inimesed, kes elavad väiksemates asulates või piirkonnas, kus ei müüda soovitud kaupa. See  on hea võimalus shopata mõnes pealinna poes ja miks mitte isegi mõnes välismaises H&M või  IKEA poes. Sellest ajast, kui leiutati Internet, muutus võimalikuks virtuaalne rändamine ükskõik kuhu.
* haiged ja vanad inimesed – võibolla ei ole Eestis veel piisavalt palju vanuritest internetisõltlasi, kuid elanikkonna vananedes muutub see aina populaarsemaks. Internetist on saamas kõige suurem vanurite ja põdurate sõber, sest see võimaldab  voodist tõusmata nii uudiseid lugeda, arveid maksta, toitu koju tellida kui palju muud korda saata.

Kas sina shoppad e-poodides? Räägi meile oma kogemustest.

Sarnased artiklid