Reklaam sulgub sekundi pärast

Kui su elu olekski seiklus

Me kõik oleme kuulnud klišeena kõlavat ütlust “Elu on seiklus“. Kahjuks enamik meist seda klišeena võtabki ega hakka sellesse ütlusesse süvenema. Aga kui siiski süveneks korra ...

Me kõik oleme kuulnud klišeena kõlavat ütlust “Elu on seiklus“. Kahjuks enamik meist seda klišeena võtabki ega hakka sellesse ütlusesse süvenema. Aga kui siiski süveneks korra ...

Elu on seiklus
Inimeste sünniõigus on olla õnnelik ja rikas. Mitte üheski seaduses ega isegi pühas raamatus ei ole kirjas, et inimesed peavad olema õnnetud ja vaesed. Uskumuse, et õnnelikuks saamiseks tuleb palju pingutada ning raha teenimiseks on välja valitud vaid üksikud, on inimesed ise omaks võtnud alateadlikult ning just see on põhjus, miks need meie käitumist juhivad, mitte see, et maailm on niimoodi üles ehitatud.
Kuidas võiks aga meie elu muutuda juhul, kui asendaksime oma sõnavaras sõna “elu“ sõnaga “seiklus“? Iga kord, kui sa räägid oma elust – on see siis hea või halb –, räägid sa oma seiklusest. Aga oma seiklusi saame me ju valida. Kui sa lähed sõpradega Itaaliasse mägedesse matkama ja seiklema, siis sa ju planeerid selle ette. Sa ei sõida lihtsalt kohale ega ütle seal: “Eks näis, kuidas asjad lähevad. Kõik see sõltub välistest tingimustest ja teistest inimestest.“ Ei, sa teed täpse plaani, kuhu sa lähed, mida sa teed, kellega kohtud, kui kaua kuskil aega veedad, kui suur on eelarve ja palju muud.
Täpselt sama saame teha oma eluga. Me muudame oma elu seikluseks.

Kaks olulist tingimust
Et seda lihtsamaks teha, on hea endaga vaikimisi kokku leppida kahes asjas. Selleks ei ole vaja midagi muud, kui end oma uskumustest vabaks lasta ning hetkeks uskuda, et selles imelises maailmas on kõik võimalik.
Need tingimused on:
1) Aga mis siis, kui sinu elu ongi tegelikult seiklus?
2) Aga mis siis, kui sul ongi võime selle seikluse kulgu mõjutada?
Mõtle nüüd kogu oma elu peale uues valguses. Vaata eelnevat viit aastat ja tänast päeva ning küsi endalt, mida ma teeksin teisiti, kui need kaks tingimust oleks ka tegelikult täidetud? Mismoodi ma siis oma elu elaksin? Kas ma teeksin sama tööd, mis praegu? Kas ma elaksin samas kohas, kus praegu? Kas minu hobid oleksid samad, mis praegu?
Kui vastasid kõikidele nendele küsimustele jaatavalt, kuulud nende 5% inimeste hulka, kes elavad oma elu, vabandust - seiklust, täiesti spontaanselt oma reeglite järgi. Sellisel juhul ei allu sa välistele tingimustele ning sa oled kindlasti õnnelik.
Kui sa aga vastasid kas või ühele küsimusele eitavalt, on aeg need tingimused reaalsusesse tuua.

Me saame elu muuta seikluseks
Sageli arvavad inimesed, et nad saavad õnnelikuks siis, kui mingisugune konkreetne tingimus saab täidetud. Üldjuhul on see seotud kas majandusliku seisuga või isiklike suhetega. Me teeme päevast päeva tööd lootes, et ühel hetkel oleme töötanud nii palju, et meil on kogunenud piisavalt varandust ja nüüd võime olla õnnelikud. Sageli me isegi seostame selle õnnetunde mõne väikese asja omamisega, mille poole me püüdleme. Kuid ma olen täiesti kindel, et teatud hetkel oma elus oled sa kogenud seda pettumust, mida tundsid, kui lõpuks ostsid selle asja ära ... ja üllatus-üllatus ... ei saanudki õnnelikuks. Mina igatahes olen seda korduvalt katsetanud. Näiteks oleme teinud uue auto nimel tööd kaks aastat ja sel hetkel, kui me sellesse autosse lõpuks istume, jah, valdab meid hetkeks küll võidurõõm, aga meie tegelikku õnneseisundit ei muuda see vähimalgi määral. Sest õnn on sisemine seisund, mis peegeldub seestpoolt välismaailma, mitte aga väliste asjade peegeldumine sisemaailma.
Paradoksaalne on siinjuures see, et kuigi me ei saa ilustada ja “õnnestada“ sisemist ebastabiilsust väliste asjadega, saame me välist üksildust ja meie jaoks negatiivset maailma läbi sisemise stabiilsuse väga kiiresti särama lüüa.

Hakkame tegutsema
Vaata uuesti neid kahte tingimust eespool. Ja nüüd küsi endalt: mida ma teeksin täna teistmoodi, kui teaksin ilma igasuguse kahtluseta, et need peavad paika?
Elu on nii lühike, et see ei ole mitte ühtegi sekundit raiskamist väärt. Miks me arvame, et peame tegema tööd, mida me ei naudi, miks peame olema suhetes, mis meid lõhuvad, ning miks peame omama sõpru, kes meid ei mõista? Vastus on: “Ei peagi!“
Me oleme harjunud elama oma elu teatud viisil ning lihtsam on jätkata vana elu, kui alustada uut. Ja seda isegi juhul, kui me teame, et uus elu võiks olla midagi palju võimsamat, kui see on seni olnud. Miks me ei tee seda siis?
Sest me kardame. Me kardame ebaõnnestuda. Me kardame, et kaotame teenitud raha. Me kardame, et kaotame oma sõbrad või nende austuse. Me kardame, et meie uus suhe tuleb veelgi hullem. Me kardame, et ei leia paremat töökohta. Ja me kardame, et järelikult on see meie saatus elada sellist elu, nagu praegu elame.
Aga kus see kirjas on, küsin ma vastu. Kõik need hirmud on meie peas, meie enda välja mõeldud ja omaks võetud. Ja me allume nendele hirmudele täiesti vabatahtlikult. Me mõtlesime ise hirmud välja ning siis lasime end neil orjastada. Kas see pole mitte hämmastav? Ning kas see on ikka mõistlik tegevus?

On aeg lõpetada orjapõli
Tõuse püsti ja vaata oma elu. Astu kõrvale ning võta omaks uskumus, et sinu elu on üks suur seiklus. Ning saa teadlikuks, et sul on võim ja õigus oma elus kaasa rääkida. Ära usu sellesse, mida ütlevad sinu eesmärkide saavutamise suutlikkusse kohta sinu sõbrad või sõbrannad. Kuna nad ise naudivad oma orjapõlve, soovivad nad hoida sind samas liigas. Aga nüüd on kätte jõudnud sinu kord liigat vahetada ja hakata elama elu. Seekord päris elu, mitte muinasjuttu sellest, kes sa pead olema ja kes suudad olla. Vaid sellist elu, kes sa tegelikult oled ja olla tahad.
Mõtle täpselt välja, mida oma elult soovid ja hakka selles suunas liikuma. Tea, et sinu eesmärgi ja sinu praeguse olukorra vahel on ainult üks asi – HIRM. Ja kuidas hirmust vabaneda? Sellest läbi minnes. Me kõik teame, et meie suurimad hirmud on sageli osutunud kõige väiksemateks väljakutseteks. Me ise loome need hirmud enda pähe ja lubame juhtida meie elu. Aga mitte enam. Sest nüüd oled sa muutnud oma elu seikluseks, mida juhid sina ise. Tee seda siis kohe praegu. Võta endale juba järgmisel laupäeval pool päeva vabaks ning kirjuta üles, missugune oleks sinu elu siis, kui eelnimetatud kaks tingimust oleks täidetud. Missugused muudatused sa viiksid sisse siis, kui sa oleksid ise oma elu maalikunstnik? Ja kuidas sa peaksid käituma, et need eesmärgid täituksid järgnevate aastate jooksul?
Sul on need vastused kõik sinu peas olemas. Sest juhul, kui sa suudad välja mõelda eesmärgi, suudad sa välja mõelda ka tee selle saavutamiseks. Sinu aju on niivõrd võimekas tööriist sinu kasutuses, et selle õigel rakendamisel suudad sa oma elus korda saata tõelisi imesid. Luba need imed nüüd oma ellu. Muuda juba 2010. aasta oma maailma parimaks aastaks. Seiklus algab nüüd ...




Vaprate soovidega!
Kaido Pajumaa
www.sisekosmos.ee

 

Buduaar Shopping No16