Truudusetus ja petmine

Miks mehed petavad? Kas mehed petavad rohkem kui naised? Kas petmise peaks üles tunnistama? Kas truudusetus tähendab vaid kellegi teisega seksimist? Kuidas muuta suhe petmis-kindlaks? Oeh, kui vaid teaks neile küsimustele vastuseid. Me ei otsi absoluutset tõde, kuid natukene arutleda võib ju ikka. Kuidas suhtud Sina truudusetusesse? Mis on petmine Sinu jaoks?

Miks mehed petavad? Kas mehed petavad rohkem kui naised? Kas petmise peaks üles tunnistama? Kas truudusetus tähendab vaid kellegi teisega seksimist? Kuidas muuta suhe petmis-kindlaks? Oeh, kui vaid teaks neile küsimustele vastuseid. Me ei otsi absoluutset tõde, kuid natukene arutleda võib ju ikka. Kuidas suhtud Sina truudusetusesse? Mis on petmine Sinu jaoks?

Mehed, kes on kunagi kedagi petnud, petavad ka mind?
Mehe petmis-ajalugu annab meile suhteliselt tugeva signaali, et paremat pole loota ka meil. Hoiatus on tugev ja seda ei tohikski ignoreerida. Kui su partner on varasemalt truudust murdnud pea kõigile teistele, siis kahjuks on suur tõenäosus, et see lihtsalt on tema loomuses ning muutused käitumises pigem üllatuslikud.

Kas mehed petavad rohkem kui naised?
Ilmselt oli see kunagi tõesti nii, kuid muutuv elu on toonud muutusi ka truudusetuse skaalal. Väidetavalt petavad naised samal põhjusel kui mehed – nad otsivad midagi uut. See on siivutu ja üleannetu, seega mõnus. Kuid naistel on veel teisigi põhjuseid. Mõned naised peavad afääri vaevatasuks selle eest, et neid on abikaasana alahinnatud. Kui oma mees ei ole piisavalt tähelepanelik, ei kuula või ignoreerib. Armusuhe annab energiat ja enesekindlust. Kui vanasti tegi seda uus huulepulk või uus juukselõikus, siis mida aeg edasi, seda rohkem nõuavad ka naised midagi enamat, suuremat, rahuldust pakkuvamat. Kuid, kas puudujäägid kestvas suhtes ei ole ka meeste puhul põhjuseks

kellegi teisega läheduse otsimiseks?
Psühholoogide hinnangul on pigem naised need, kes otsivad ka salajastes armusuhetes rohkem tundeid ja seotust. Enamasti ongi see müüt, et mehed püüavad sõprussuhet armusuhteks muuta. Enamus truudusetuid mehi otsivad hoopis suurt võimalust ja väikest seotust. Pigem on just naised need, kes seovad ennast emotsionaalsel tasandil. Kehtib justkui reegel, et naine otsib potentsiaalset hingesugulast, mees aga lihtsalt lõbutseb. Tõsi, ka järjest rohkem on naisi, kes suhtuvad pettmisse väga külma kõhuga.

Kas petmine tähendab ainult seksi?
Enamikul juhtumitel võib tõesti ju seksi ja petmise vahele tõmmata võrdusmärgi, kuid kas ka midagi vähemat on juba truudusetus? Nii ongi petmine kui mõiste väga suhteline ning sõltub sellest, kuidas „petetu” asja näeb ja tunnetab. Kuid seks ei ole alati põhjus, miks inimesed oma partnerit petavad. Suhe kellegi teisega on võimalus saada midagi, mis on puudu kestvas suhtes. Nii lihtne see ongi. Mõnikord inimesed petavad oma täiuslikku partnerit, sest nende jaoks on see perfektsionism ammendunud.
Emotsionaalne truudusetus on sügav ja kirglik seotus inimeste vahel, kes vahel ei saa isegi aru, et nad on ületanud piiri platoonilise sõprussuhte ja romantilise armastuse vahel. Just selline suhe on abielule palju ohtlikum.

Petab – järelikult ei armasta?
Petetuna tunneme ennast ikka alandatuna ja enamasti võtab meie teadvus vastu otsuse, et teine ei armasta meid. Tõsi, kes küll teeks armastatule nii sügavalt haiget? Kes oleks nii julm, kui armastab? Mööndusega võib ju öelda, et petmine ei tähenda alati, et teine ei armasta, küll aga tähendab see, et tal ei austa kaaslast piisavalt. Veel vähem hindab sind ja teie suhet nii nagu vääriksid.

Seks eksiga ei ole petmine?
… Sest sa oled juba seda kunagi temaga teinud? No kes küll sellise teooria peale on tulnud. Kuid seda juhtub rohkem, kui võiks arvata. Aga millegi pärast eeldab palju inimesi, et libastumine endisega on andestatav, sest „eks ju ei oota midagi” nagu uus armuke võiks teha. Kuid just seetõttu võib seksil eksiga olla suhteliselt katastroofilised tagajärjed – võid küll eksiga voodit jagada vaid „vanade aegade mälestuseks”, kuid tema võib oodata, et lepite ära ja olete jälle koos. Loogika kohaselt on isegi niimoodi suurem tõenäosus, et partner saab petmisest teada, sest kes teab, äkki hakkab eks helistama – võõras ju seda pigem ei teeks, kuid oled selgelt märku andnud, et ei ole huvitatud.

Kuidas muuta suhe petmis-kindlaks?
Kui see oleks võimalik, kas siis oleks mingit petmist ja truudusetust üldse olemas? Me võime küll ehk vähendada võimalusi kõrvalisteks suheteks, kuid lõplikke garantiisid ei saa ju keegi anda. Kuid samas oleks vastus küsimusele väga lihtne: valida tuleb õige partner, kes ei petaks. On ju olemas mehi, kelle jaoks on elu püsiväärtused nii tugevad, et nad ei petaks sind ka siis, kui kõige jumalikum naine, peale sinu, nende teele satub.

Petmine tuleb alati üles tunnistada?
Kui partner teab sinu armusuhtest või selgelt kahtlustab seda, siis on parem kõik ära rääkida. Vabatahtlik ülestunnistus annab suurema võimaluse päästa oma suhe. Kuid kui on suhteliselt suur tõenäosus, et keegi sellest teada ei saa, on mõned põhjused, miks oma suu kinni hoida. Rääkimine toob suure tõenäosusega kaasa usalduse kaotuse, mida on pikka aega üles ehitatud, ning uuesti kedagi usaldada nõuab suurt julgust. Kas sa julged kaotada

inimest, kes on siiani alati sinu kõrval olnud?   
Kuid kui südametunnistus hakkab nii piinama, et enam ei suuda sellise saladusega elada, siis rääkimine kindlasti kergendab seda koormat. Kuid samas teeb see kindlasti partnerile meeletud piina ja valu.

Kellestki teisest fantaseerimine tähendab, et kaldud varsti ka truudusetu olema?
Vahel isegi soovitatakse pikaajalises suhtes olevaid inimesi fantaseerima teistest inimestest, et toime tulla ahvatlusega. Loogika: ole siis truudusetu oma peas, mitte voodis. Samas on neidki, kes leiavad sellise unistamise riskantse olevat, sest kui hakkad unistama (paremast) seksist kellegi teisega, hakkad tahtma ka seda reaalselt. 

NB! Ära ole minuga nõus ja vaidle vastu, sest lõpliku tõde ju ei ole nendes küsimustes. Avalda oma arvamus ja jaga oma kogemusi!

/Kelli Kuldma/