Reklaam sulgub sekundi pärast

ANNE SMITH: Viimase hetke, isetehtud ja madala eelarvega jõulukingitused

Tihti oleme me hädas nn viimase hetke kingitustega ja ka kingituste tegemisega sellistele inimestele, kellel pealtnäha kõik olemas on. Ma usun, et mõlemal juhul on hea midagi originaalselt kinkida ning miks mitte midagi ise või pereseltsis meisterdada. Samuti ma usun, et hea kingitus ei pea ilmtingimata olema rahaliselt väga kallis, kulukas või koormav. Ei ole võimatu ka majapidamisel leiduvatest asjadest meisterdada toredaid aastateks meeldejäävaid kingitusi lähedastele.

Ma usun, et ühistegevused, meisterdamised kaaslase ja/või lastega lähendavad ning annavad kingitusele suurema emotsionaalse väärtuse ja mõõtme.

Vabalt võib vanaemale pakkuda rohkem rõõmu kui algatakse projekt, teeme vanemale piparkoogi kindluse või linnaku kui järjekordne pudel Bittneri palsamit, kinkekaart või villaseid sokke.  

Miks mitte kinkida lähedastele tavapäraste kinkekaartide asemel näiteks kaardikesi koos ühistegevuste ja plaanidega, näiteks, et 5. jaanuaril kell 14:00 on tädi Silvi oodatud uhkele ühislõunale koos kohaliku meelelahutusprogrammi ja uue aasta käsitöönurgaga. Võimalik,et tädi Silvi ehmatab sellest uhkest kutsest omal sokid sirgu aga kindlasti on see meeldejäävam kui järjekordne ökotoodete kinkekomplekt, pudel alkoholi või Kaubamaja kinkekaart.

Pere õllesõbrale või veini gurmaalnile võib näiteks käsitööõllepudelid või veinipudeli uhkelt ära kaunistada. Näiteks ühel toredal aastal ostsin ma erilisemad käsitööõlled, panin ise kokku nö kinkekarbi ja kaunistasin pudelid kanga-ja käsitööpoodidest odavalt saadaval olevate silmade, ninade ja karvasest traadist sarvedega kuniks valmisid pudel-põhjapõdrad. Nii pudelile kui pakendile võib igasugu pärlikesi, muid ehteid, näiteks kuuma liimiga ettevaatlikult kinnitades ja/või lisada sildikesi ilusate soovide ja pühendustega. Alati võib kaasa panna kirjakese koos ümbrikuga, kus tuletad meelde mõnda mõnusat mälestust koos kingitusesaajaga ning vähe on inimesi, kes ei hindaks kui nii palju on vaeva nähtud.

Üks lihtne aga samas tore ühistegevus ja miks mitte ka kingituse tegemise viise, on taaskasutada vanu küünlajääke ja klaasist või keraamilisi purke, pealt piisavalt avatud anumaid, et neisse valada uued küünlad. Ainus, mida taaskasutatud vahenditest uute küünalde tegemiseks juurde on vaja on teotahe ja uued küünlatahid, mille saad soodsalt käsitööpoest või ka mõnest kangapoest. Uusi küünlatahte ostes soovitan võtta tahid kus on metallosaga nn jalg all, et küünla valamine oleks lihtsam ning metallosa kinnituks paremini purgi või anuma põhja. Kui kodus on olemas küünlajääke siis puhasta need, eemalda vana taht ja sulata ettevaatlikult veevannil uuesti. Kui majapidamises leidub, võib lisada sulatatud küünlasegule enne klaasi valamist eeterlikke õlisid aroomiks. Alati kasuta puhastatud, pealt piisavalt avatud ja kuivi nõusid küünalde valmistamiseks. Vala esimene väike kiht sulatatud küünlavaha anuma põhja mille keskele vajuta näiteks puuorki, tikku kasutades uus küünlataht. Küünlataht võiks olla soovitud algupärasest pikkusest pikem, ning tahi otsa võib ajutiselt näiteks teibiga kinnitada, kergelt painutadades, anuma välis servale toetuma, et edasisi kihte valades taht anumas viltu ei vajuks.  Alati jäta veidi ruumi anumasse ja piisavalt tahti küünla pikkuseks, et oleks küünalt hiljem lihtsam süüdata ja vajadusel saab alati tahi lühemaks lõigata. Mitte ealeski ära lisa küünla valamissegule või anumasse süttivaid kaunistusi või ehteid, ka purgi äärtesse või mujale kus võiks tekkida süttimise oht. Kõige lõpuks puhasta küünaanumad võimalikest valamisjääkidest, tööpinnad ja lase küünaldes  jahtuda , ning alles siis, kui küünlad on täielikult tahkunud, kaunistada purgid ning soovi korral meisterda juurde kinkekarp või sldikesi, kirjakesi positiivsete sõnumite või nõuannetega. Pimedal ajal, eriti jõuluajal, pakuvad küünlad enamusele meist rõõmu ja mõnusat meeleolu.

Minu meelest üks vahva idee isetehtud käsitöökingitus, mida lähedastele koos perega teha on meisterdada aastakalender.See on küll kohati suurem ettevõtmine aga pakub palju elamusi nii meisterdajatele endale ning kingisaajatele. Kalendri meisterdamiseks on lisaks teotahtele vaja loomingulist lähenemist paberit, kirjutusvahendeid ja kõike mis majapidamises sobiks kalendri kaunistamiseks ning erilisemaks tegemiseks. Eriti vahva on kui kalendrisse lisada erinevaid pilte, miks mitte erinevaid varem tehtud fotosid või ideid ning soovitusi antud kuuks või kuupäevaks. Armas on leida kalendrist kuupäevade juures erinevaid meeldetuletusi ja ilusaid soove. Näiteks meeldetuletustena alates lähedaste, perekonnaliikmete ja sõprade sünnipäevad, kuni selleni, et ära unusta oma kallimat sel päeval kallistada või vanavanematele, sugulastele tervituseks helistada.Kalendri saab kokku köita tehes näiteks augurauaga kalendrilehtedesse augud ja siduda kokku olemasoleva nööri või paelaga, jättes piisavalt lehe keeramiseks kinnituse varu.

Seoses madala eelarvega ma meenutaks ühe jõulumälestuse, millest on juba ligi 10 aastat tänaseks möödas aga siiani tekitab sooja ja hea tunde. Oli majanduslikult, rahaliselt keerulisem olukord nii mul kui mu sõbrannal, aga soov koos jõule veeta ning üksteisele kingitusi teha aga rohkem kui suur. Nutikate noorte naistena ei lasknud me pead norgu ja panime peanupud tööle. Otsustasime, et meil on eelarvet ainult pigem kesisemaks jõulutoiduks ning kingitustele tuleb läheneda kreatiivselt. Kiiresti jõudsime me otsusele, et kuna me nii kui nii vahetame ja laename üksteisele erinevaid asju siis leppisimegi kokku, et kingime üksteisele kas olemasolevatest asjadest isetehtud käsitööasju või lihtsalt varsemalt soetatud ehteid või tarbeid. Lõpuks sai ühe kingituse asemel kokku ligi 10 kingitust, mille me kõik eraldi pakendasime olemasolevate pakkevahenditega ära ning lisasime juurde igasugu humoorikaid sildikesi, nõuandeid ja üleandes heietasime vanu mälestusi. Jõulutoitu koos ostes ja raha klappides selgus ka, et eelarvest jäi ruumi veel pudelile alkoholile ja meile kui hiljuti täisealiseks saanud noortele naistele pakkus see antud hetkel lisaväärtust ja rõõmu. Pean ütlema, et see jõuluõhtu oli üks meelejäävamaid ja need kingitused olid ühed erilisemad ja meeldejäävamad.

Soovin siiralt ja südamest kõigile ilusat jõuluaega ja meeldejäävat aastavahetust! 

Uuel aastal jätkan uue hooga  ja seepärast ka selle imelise 2018 aasta seisuga jääb see minu viimaseks kolumni-blogipostituseks siin imearmsal Buduaari lehel.

Kuidas mul läheb, mis on mu edasisised tegemised, plaanid ja palju muud põnevat saad jälgida ikka mu Instagrami lehel: @annesmithaaslaid