Reklaam sulgub sekundi pärast

Igavene elu nüüd võimalik!

Kunagi ulmelisena tundunud variant inimene peale surma niikauaks külmutada kui tema haigusele ravi on leitud, on reaalselt eksisteeriv teenus. Arizonas asuv ettevõte Alcor pakub seda teenust juba alates 1972 aastast.  Külmutamise abil säilitatakse ja kaitstakse inimese kõige väärtuslikumat kingitust- tema elu. /Tekst: Kadri Tulev/

Alcor on maailmas juhtiv külmutusteenust pakkuv elupikenduse firma. Inimkeha hoitakse külmutuses nii, et kunagi saaks ta taas lahti sulatada ja ravi kallale asuda. Kes teab kaua seda ootama peab. Igajuhul on tulevikule suured lootused pandud.

Külmutamise abil säilitatakse ja kaitstakse inimese kõige väärtuslikumat kingitust- tema elu.

Ma ei tea kas külmutajad ka sellele on mõelnud, et mida teeb üks inimene maailmas siis kui on peale kõikide oma sugulaste surma külmutusest välja võetud ja eluvaim sisse puhtutud. Ta ei tunne kedagi, ta ei saa aru kus ja miks ta on, maailm on tundmatuseni muutunud, tal pole elus ühtegi lähisugulast ja tema lapselapselapselapsed arvatavasti häbenevad oma imelikku surnust üles ärataud vanavanavanavanaisa, kes mitte millestki mitte midagi ei jaga, raiub ainult oma kiviaegseid mälestusi. On siis inimesele tehtud teene või hoopis karuteene?

Alates 1967 aastast kui külmutati esimene inimene, on elupikendusse hoiule pandud üle 100 inimese, neist 77 asub Alcoris. Rohkem kui tuhat inimest on teinud ettevalmistusi erinevate elupikendusfirmade jaoks.

Inimese aju pidavat töötama veel 6-7 minutit peale südame seiskumist. Selle aja jooksul tegutsevad elupikendajad kiiresti, vahetavad vereringe kunstliku vereringe vastu, külmutavad inimese ja panevad ta kapslikesse uut elu ootama. Kiiresti tegutsedes välditakse ajukahjustuse tekkimist. Ajukahjustusega inimest ei külmutata. Rakkudes olev vesi vahetatakse keemiliste ühendite vastu, muidu võib rakus olev vesi jäässe minna ja väga madala külmutamistemperatuuri juures vee paisumise tõttu rakud lõhkevad.

Neil, kes on väga haiged, soovitatakse ennast komandeerida Arizonasse Alcori kliiniku lähedusse, kui lõpp käes, saab kiirelt tegutseda. Kui patsiendi olukord hakkab kriitiliseks muutuma, valvab Alcori tiim ööpäevaringselt tema juures, et võimalikult kiiresti toimetama hakata. Kui hetk on käes, pannakse patsient jääkülma vee vanni, kus vahetatakse vereringe ja taastatakse kunstlikult hingamine. Inimest säilitatakse -196 °C juures vedelas lämmastikus.

Hetkel ei ole olemas varianti, kuidas külmutatud patsient taas „korda teha”. Jäädakse lootma tuleviku peale. Üldiselt on inimesed kõige selle suhtes optimistlikud ja usutakse, et elupikendusest saab kindlasti asja. Loodetakse tuleviku molekulaarse nanotehnoloogia peale ja arvatakse, et kahjustunud rakud, organid ja koed on võimalik kõik asendada tervetega. Samuti arvavad osad teadlased, et haigusi ja vananemist on võimalik tulevikus vältida.

Arvatakse, et mälu, iseloom ja identiteet säilivad inimese ajus ning ülejäänu saab tulevikus taastada. Mõned teadlased aga kardavad, et tänapäeva vahendid ei ole nii tõhusad, et kogu selle aja kui inimene külmas on, aju piisavalt hästi säiliks.

Külmutamine on kallis lõbu. See maksab 28,000-150,000 dollarit. Elu ajal peab inimene maksma 500 dollarit aastamaksu liikmestaatuse eest. Sellele kõigele lisanduvad veel mõningad kulud.

Kuulus pesapallilegend Ted Williams on alates oma surmast 2002 aastal külmutiskapslis igavest elu ootamas. Tema pead hoitakse juttude järgi eraldi konteineris. Ted`i tütar võitles kohtus isa pärast ja väitis, et tema isa tahtis hoopis, et ta peale surma tuhastataks. Legendi poeg aga lootis tulevikus oma kuulsa isa DNA-d edasi müüa ja külmutas isa väites, et isa on kirjutanud alla külmutamise lepingule. Lõpuks said lapsed kokkuleppele, isa jäi külmutusse edasi ja poeg lubas isa DNA-ga mitte kaubelda.

Elupikenduse juures on paljudele jäänud mõistmatuks ka asjaolu, et kui surres läheb inimese hing keha seest ära, siis mis saab aastate pärast kui ta „üles äratatakse”. Ega siis vana hing enam tagasi ei tule, arvatavasti on hing juba mõne muu elusolendi sisse ümber sündinud.  Mida teeb siis inimene ilma hingeta?

Veel on tuntud muret ülerahvastatuse pärast, mis saab kui mingi hetk on maailm täis igavesti elavaid inimesi, kes usinalt paljunevad? Sellele on teadjad mehed vastanud, et tulevikus on asjad nii kaugele arenenud, et inimesed ei peagi ainult planeedil Maa elama, vaid võivad hajutada end erinevatele planeetidele. Vot siis kui tore.

Mis saab siis kui tulevik on hoopis totalitaarne, õel ja kuri? Selle peale on samuti targad mehed vastanud, et siis ongi taas ellu äratatud inimesel teistele palju headust edasi anda. Ausalt öeldes, mina küll ei sooviks ärgata üles kurjas maailmas ja hakata siis inimestele mingiks kangelakseks, kes neile headust ja sõbralikkust õpetab. Arvatavasti notitakse heategija maha ja vot sulle siis 200 aastat külmutuses olemist...

Igavene elu pole ju paha mõte, aga kust ma tean, kas tulevik üldse areneb niikaugele, et ilma viperusteta igavese elu võiks saada? Äkki keegi ei äratagi mind ellu? Äkki mulle ei meeldi tulevik? Need küsimused jäävadki vastusteta. Kes julgeb, see proovib!

Kadri Tulev
[email protected]

 

 

[gallery ids="1832800,1832804,1832808,1832813"]