Reklaam sulgub sekundi pärast

Läki kodusesse ilusalongi – sauna!

Nagu sa tead, on nahk meie suurim organ. Nahapoorid, mille kaudu mürgid higina kehast väljuvad, võivad kergesti ummistuda reostavate aineosakeste, rasvanäärmete ja kosmeetika tõttu.


Nagu sa tead, on nahk meie suurim organ. Nahapoorid, mille kaudu mürgid higina kehast väljuvad, võivad kergesti ummistuda reostavate aineosakeste, rasvanäärmete ja kosmeetika tõttu.

Seetõttu võiks aeg-ajalt keha puhastada, et nahk säraks ja hingaks. Et higistamine on kõige olulisem mürkide väljutamisviis, on saun loogiline valik oma naha puhastamisrituaaliks.

Saunas olles kasvab verevool nahas kiirenenud südametöö tulemusena 55%. Verevool toob olulised toitained naha pealmistesse kihtidesse, soodustades nõnda uute rakkude teket ja kasvu. Higi puhastab poorid ja naha kahjulikest jääkainetest ning pooridesse kogunenud mustusest.
Mida siis saunas oma naha ja juuste heaks ette võtta?

Sauna kaasavõetavatest iluvahenditest jäta väga tugevalõhnalised tooted välja, hõõru oma ihu leiliruumis pigem naturaalse mee ja soolaga.
Kui saad sauna jääkuubikuid kaasa võtta, hõõru ka nendega oma ihu – saad enesele õrnalt õhetava beebinaha. Proovi nendega masseerida esmalt nägu, kaela ja käsi ning seejärel ülejäänud kehaosi. Paremate tulemuste nimel tee jääkuubikud valmis naturaalsest mahlast, mõnest ravimteest või rohelisest teest, piimast või puhtast veest koos meega.

Saunas juukseid maskitades, tuleks mõju intensiivistamiseks juuksed vannimütsiga katta või rätikusse keerata. Pea meeles, et kui sul on kergelt rasused kiharad piisab maskide toimimiseks juba kõigest viiest minutist.

Näonaha klaarimiseks kalla kaussi tulikuuma vett ning võta see leiliruumi kaasa. Võimalusel kasuta allika- või destilleeritud vett. Lisa vette mõned tilgad aroomiõliessentsi. Normaalse näonaha omanikele sobivad mandariin ja lavendel, rasusemale sidrun või eukalüpt ning kuivale nahale roos või kummel. Kummardu näoga kausi kohale, hoia nägu umbes 30 sentimeetri kaugusel veest ning tõmba rätik üle pea, et kuumus kontsentreeruks näole. Kui tunned, et vajad õhku, mine leiliruumist välja ning proovi siis uuesti. Näo aurutamine aitab eriti hästi akne vastu, see parandab ka jumet ja naha tekstuuri.Viieminutilise seansi järel on poorid avanenud ning nägu valmis maskitamiseks.

Leiliruumist higistamast tulles lase kehale vaheldumisi kuuma ja külma vett, et innustada oma vereringet ning elavdada nahka. Veešokiteraapia aitab naha alla kogunenud jääkainetel lõplikult väljuda ning tugevdab mõistagi immuunsüsteemi.

Kui käid leiliviskamiste ja higistamiste vahel end külma ja kuuma dušiga ergastamas, siis ära seepi ega dušigeeli kasuta. Nende üleekspluateerimine kuivatab ainult nahka ega tee midagi head. Pesemisvahendid lase käiku alles viimase jaheda veega loputamise ajal.

Keskmine jahedama veega mässamise aeg võiks olla 5-7 minutit. Kui tunned, et suudad end jäise veega üle valada, ära piina end külma veega kauem kui üks minut.

Saunaskäigu järel määri keha korralikult niisutava losjooniga sisse, sest nagu iga kuumus, kuivatab ka saunasoe korralikult nahka. Mida veel saunaskäimise kohta teada?

• Kuperoosse või väga tundliku naha ja nahaekseemiga inimestel võib saunakuumus naha olukorda halvendada.
• Enne leiliruumi minekut oleks kasulik juua piisavalt vett, et täiendada keha veevarusid enne kui higistama asuda. Kui saunaskäik venib pikemaks, anna janule leevendust mahla, mõne tee või veega, kuid jälgi, et keelekasted poleks liiga külmad. Saunajoogiks soovitatakse isegi kuuma või vähemalt sooja vedelikku. Alkohol unusta saunaajaks üldse ära.

• 15-20 minutit saunalaval olekut võrdub 1-2 tunnise vilka jalutuskäigu või ühetunnise kergemat sorti treeninguga ehk 300 kaloriga põletamisega
• Pooletunnine saunaskäigu järel võib inimene, sõltuvalt kehamassist, kaotada higistamise läbi kuni 500 grammi oma kehakaalust.
• Leiliruumi põranda võib katta lehes puuokstega. Kase-, kadaka -või tammeoksad masseerivad su jalataldu nagu jalutuskäik liivarannas.
• Sauna mineku eel tee söömisse paus ning võta toekam eine tund kuni kaks enne või pärast sauna.
• Üle poole tunni leiliruumis korraga olla ei tohi. Kuiva ja tundliku naha omanikud peavad piirduma veerandtunnise leilisessiooniga.
• Leiliruumis on tegelikult parem laval selili lebada, sest istudes on jalad ja pea erinevates temperatuurivööndites.
• Puhasta nahk enne leiliruumi minekut ning kasta end duši all märjaks, kuid jäta juuksed kuivaks

/Liis Bekker/