EINIKE AEDMAA: tasakaalu leidmine meheliku ja naiseliku energia vahel on väljakutse

Einike Aedmaa
Einike Aedmaa — FOTO: Fran Stivala

Enesearengu- ja kogemise ruumide looja ja superviisor/coach Einike Aedmaa, kes viib festivalil Ühenduses High on Life läbi töötuba naistele „Mina olen muutuste jumalanna“, selgitab, et muutuste jumalanna on naine, kes teab, et on iseenda elu ja äri looja ning teab ka seda, et tal tuleb ära õppida, kuidas olla vabal ajal ja kodus naine ja võtta naisena ka vastu otsus, et keegi ei tee tema eest ära ka n-ö mehelikke ja otsustavaid tegevusi, mis toovad nähtavad tulemused. Einikese sõnul on võti selles, et sisemine mees loob sisemisele naisele ruumi ja otsustab ära, millal ta on tegutsevas ja asjalikus energias. Ülejäänud aja saab naine lõdvestuda ja lõõgastuda. Kui seda otsust aga ei ole, võib juhtuda, et naine on pidevas voolamises ja muutub lõpuks rahulolematuks.

Teadlik olemine on pidev avardumine

Einike tõdeb, et tema teekond teadlikuks naiseks on olnud väga loomulik ja ta on ennast kogenud pigem teadlikuna. Tema sügavam kasvamine sai alguse ta esimese lapse sünniga 16 aastat tagasi, mil ta sai aru, et ei oska armastada ning tal on väga keeruline füüsilist lähedust pakkuda. „Ma teadsin, et see on vajalik, kuid ei teadnud kuidas seda teha,“ tunnistab ta.

See pani teda esitama küsimusi iseendale, miks see nii on. Kui ta aastal 2017 alustas õpinguid superviisoriks ja coach’iks, sai ta hulgaliselt tööriistu oma tunnete ja mõtete jälgimiseks. Need aitasid tal näha seoseid elusündmustes ja suhetes teistega.

Praegu Einike teab, et teadlik olemine on pidev avardumine ehk saame olla aina teadlikumad igas hetkes iseendast ehk saavutame aina paremat kontakti iseendaga, sest saame teadlikuks iseenda piiravatest uskumustest ja illusioonidest, mida oleme ise endale loonud. 

Kasutada tuleb nii mees- kui naisenergiat

Einike nendib, et tasakaalu leidmine meheliku ja naiseliku energia vahel on väljakutse, sest me elame maailmas, kus tuleb kasutada mõlemaid, kuid meile pole õpetatud, kuidas seda teha.
Ta lisab, et üsna palju sõltub sellest, kuidas me oleme lapsepõlves seda näinud ning kuidas ühiskond sellesse vaatab – ehk väga palju taandub sellele, mida me usume naiseliku ja meheliku energia kohta ning edukuse kohta.

Edu mõõdetakse enamasti rahas või füüsilistes asjades ja naised soovivad seda samuti kogeda ning selle loomine käib läbi meesenergia. Samal ajal oodatakse, et naised oleksid naiselikud ja voolavad – sest see on ilus ja aitab kontakti saada iseendaga ning armastusega. On võimalik jääda lõksu nii naiselikku energiasse (olemine, nautimine, ohvrimeelsus, unistamine) või mehelikku energiasse (pidev tegutsemine, ülemõtlemine, analüüsimine). Kus me enamasti oleme, sõltub sellest, mida me enda ja elu kohta usume.

Einike ütleb, et tasakaalu leidmiseks on vaja mõista, et naiselikku energiat vajame me selleks, et me saaksime aru, mida me üldse luua ja kogeda tahame ning mehelikku energiat selleks, et need asjad ära teha või ellu luua.

Ta selgitab, et naisenergia ühendab lahti vanast ja sünnitab uue ja meesenergia vastutab selle eest, et see uus saaks loodud. Tasakaal nende vahel on pidev protsess. „Kui jääme ainult unistama ja ei luba endas mehelikul energial seda ellu tuua, ei juhtu midagi. Samuti ei ole mitte mingisugust mõtet aina toimetada, majandada ja tegutseda, kui sa ei tea mida sa loomas oled,“ ütleb ta.

Naiselik olemiseks peab lubama oma ellu naiselikkuse energiat

Tihti tunnevad naised survet, et peavad olema naiselikud. Einike selgitab, et naiselik olemine on otsus seda energiat enda ellu lubama hakata teadlikult ehk luua oma naiselikkusele ruumi.

“Mina vaatan seda nii, et minu sisemine mees peab otsustama, millal mu naisel on aeg olla naiselik ja seisma selle eest, et see aeg ka reaalselt kalendrisse tekiks. Otsustad ära, millal kasutad meesenergiat ja ülejäänud ajal lubad endal olla naine – hoolitsed enda eest, valid naiselikke riideid ja ilu, sisustad kodu, kuulad muusikat, tantsid, laulad, lõdvestud (saun, vann, hingamine, sõbrannadega ajaveetmine), naerad. Ehk teed asju, mis sulle väga meeldib teha ja lubad endal küsida küsimust, et mida ma praegu teha tahan? ja siis teed seda täpselt nii kaua, kuni on tunne, et sa seda teha tahad. Ja kui sa ei tea kuidas olla naiselik, siis teeskle, et sa tead,“ kirjeldab Einike.

Tasakaalu puudumine võib loomise kinni panna

Einike usub, et suhe endaga, töö ja äri on omavahel seotud. Kui oled liiga palju tegutsemises või unistamises, võib sinu loomine olla kinni.

Et aru saada, kas su loomine on kinni, tasub võtta esiteks vaatleja positsioon. Piltlikult öeldes sa oleksid nagu enda elu filmi vaataja kinosaalis.
Seejärel küsi enda käest küsimusi – kas sa tead mida sa hetkel loomas oled? Kas sa oled võtnud vastutuse ka nende asjade elluviimise eest millest sa unistad? Millised takistused su ellu ilmuvad siis kui sa hakkad tegutsema oma unistuste nimel? Millised on su põhjendused, et sa ei saa teha ära seda mida sa tegelikult teha tahad?

„Mina isiklikult saan tavaliselt aru sellest, et mul tekib frustratsioon või tunne, et kõike on minu jaoks liiga palju. Tekib tunne, et ma tegutsen nii palju, kuid tulemusi pole. See on minu jaoks märk, et olen kaotanud kontakti endaga ja seeläbi kontakti ka loomisega. See on minu jaoks märk, et tuleb aeglustada,“ räägib Einike.

Kui märkad, et su loomine on kinni, tuleb midagi muuta:

  • Kasuta vaatlejapositsiooni, et märgata endas käivitunud hirme, mis panevad sind käituma viisil kus sa põgened millegi eest või oled lihtsalt paigal. Küsi endalt küsimust, et mis juhtub siis kui see hirm realiseerub? Vaata läbi see kõige hullem stsenaarium. Kui kerkivad üles tugevad emotsioonid mõne sammu tegemise eel või sellele mõeldes, siis tunne emotsioon iseendas lõpuni. 
  • Aktsepteeri iseennast sellena kes sa praegu oled koos oma mineviku kogemustega. Sellega pole mitte midagi valesti mis praegu on. Otsusta lihtsalt astuda väekaid samme edasi. 
  • Luba endal küsida enda käest mida sa praegu päriselt teha tahad ja tee siis seda, sõltumata sellest kui jabur see sulle tundub. Tehes igas hetkes seda, mida sa praegu teha tahad, ehitad üles usalduse iseenda suhtes ja saad tagasi ühenduse iseendaga.