GOODNEWS PODCAST: Tiit Trofimov annab nõu, kuidas elada rahus ja rõõmus

Tiit Trofimov
Tiit Trofimov — FOTO: Nele Suurna

GoodNews podcast’i esimeses osas käis külas enesearengu teejuht, meditatsiooniõpetaja, vaimsete suurseminaride ja vaimse tervise väereiside korraldaja, ekstaatiliste alkoholi vabade tantsupidude maaletooja ning raamatu „Lõpp on algus“ autor Tiit Trofimov.

Raskused on teinud vaimselt tugevamaks

Tiit on läbi elanud erinevaid ajastud, kogedes inimeste väärtuste erinevust, sealhulgas näiteks range distsipliiniga sporditreeningud noorena, millest kasvas välja edukas sportlaskarjäär jalgpallis.

Kurikuulsad Eesti 90-ndad panid ka Tiidu proovile sissetuleku allika otsimisel ning üleüldises kehtestamises. Ehkki on asju, mida mees enda minevikus kahetseb või tõdeb, et oleks võinud olla teistmoodi, siis lõpuks tegi kõik see Tiidu vaimselt ainult tugevamaks. Murdepunkt tuli hilistel 2000-ndatel, mil ta kaotas majanduskriisis kõik ja teda ründas depressioon. Pärast seda avastas ta endas vaimse poole ning alustas enesearengurännakutega.

Ta annab nõu oma kogemuse põhjal, kuidas elada õnnelikumalt ja rahulolevamalt.

Raha ei tee õnnelikuks

Tiit on oma eluteel kokku puutunud mitmete inimestega, kelle eesmärgid on olnud materiaalsed, kes on väga edukad ning saavutanud rahaliselt kõik oma eesmärgid, kuid kelle on rajalt maha võtnud tervis ja seda just nende parimatel eluaastatel.

Paraku jätab raha hinge puutumata. Inimesed üritavad ületöötamise pingeid leevendada ning tihti hakatakse abi otsima sõltuvustest, nagu alkohol, narkootikumid, seks, porno ja ebavajalike asjade kokkuostmine.

Sportimine mõjub hästi

Lapsepõlv möödus Tiidul peamiselt sporti tehes – esmalt ujumisega, kust liikus edasi jalgpalli treeningutesse. Sportimine hoiab Tiidu sõnul keha ja vaimu tervena ning arendab distsipliini.

Tema sõnul mõjub sportimine meile positiivsena ning keha ja vaim saavutavad parema kontakti. „Sport on keha, mis on meie südame ja hinge koduks. Kõikide läbipõlemiste põhjuseks pole midagi muud kui eraldatus enda kehast ja minek pähe, kus pea võib sind hulluks ajada. Kui sa tuled peast kehasse, rahuneb kõik, sest sa tuled koju tagasi. Kodu on süda,“ võtab Tiit sportimise tähtsuse vaimsele tervisele kokku.

Keerulistel hetkedel võta samm korraga

Tiit oma elu jooksul läbi elanud mitmeid väljakutseid, võidelnud depressiooni ning tumedate mõtetega ning kaotanud oma elus peaaegu kõik. Samas olukorras olevatele inimestele soovitab Tiit arsti- ja teaduspõhiseid lähenemisi, kuid hoiatab, et nendesse liiga kinni ei jäädaks.

„Elu on suurem kui teaduspõhisus. Universum on nii suur, et seda pole võimalikult teadusega hoomata. Tavaliselt saame läbi selle kinnitust, mida me teame aga me ei usu sellesse seni, kuni keegi ütleb.

“See võib olla ka põhjuseks, et miks me pelgame abi küsida ning tekitame endas juurde hirme,“ arvab ta ja soovitab sellises olukorras astuda ühe kindla sammu korraga.

Seitse elulist küsimust Tiidule:

·       Mis on hea elu saladus? Hea elu saladus on julgus jääda iseendaks.
·       Miks ja kuidas unistada? Unista läbi südame. Mõistus ihkab erinevaid muid asju, aga süda juhib sind õigele teele.
·       Mille poole tasuks elus alati püüelda? Headuse.
·       Kuidas elus mitte alla anda ja alati püsti tõusta? Hakka vahet tegema sõnadel alistumine ja allaandmine. Alistumine on okei, alla andmise puhul annad lihtsalt alla. Alistuda tuleb elus kogu aeg.
·       Mis on suurim vale, mida sa oma elus oled uskunud? Et ma ei ole piisav.
·       Milline on olulisem sõnum, mida sa oled lugenud või kuulnud? Elu hakkab muutuma seestpoolt väljapoole.
·       Mis on elus kõige tähtsam? Armastus.

Saates jagas Tiit ka igapäevast ABC-d rõõmu ja rahu jaoks, mida igaüks võiks teha

  • Leia vähemalt pool tundi päevas, et hingata sügavalt ja rahulikult – võimalusel mine jalutama;
  • Lülita telefon välja, ole iseendaga;
  • Tee viie tiibetlase harjutusi;
  • Hoia maksimaalselt kontakti iseendaga, ära võta juurde lisakohustusi, et tunnete eest põgeneda.

KUULA SAADET!