Reklaam sulgub sekundi pärast

JOOGATREENER Mai-Liis Kivistik: kõik, mis toimub joogamatil, on peegeldus argielust ja vastupidi

foto


Kirjastus Helios on andnud välja Nancy J. Hajeski kirjutatud „Põhjaliku jooga käsiraamatu“,kust leiab ohtralt joogapoose. MaiWistiku looja, joogatreener ja loodusterapeut Mai-Liis Kivistik sõnab, et joogat saab küll omal käel õppida, kuid ta soovitab algajal siiski võtta mõned eratunnid, et käia koos üle kehahoid, saada paika hingamine ning kontrollida, mis asendites on mugav olla. Üksi alustades ei pruugi inimene end päriselt näha ja ainult oletab, et võtab õige asendi. Tegelikkuses on aga vaja asendit mugandada, et mitte liiga teha või end sootuks vigastada. Kui soovid aga hakata joogat õppima raamatu abil, soovitab Mai-Liis teha praktikaid peegli ees.

Teekond joogani

Mai-Liis alustas 6-aastaselt tippspordi ja võistlustantsu karjääri, mis kulmineerus 16-aastaselt
kannakõõluse operatsiooniga, sest põletik oli kõõluses nii suur, et ta ei saanud enam kõndida. Põletik tekkis ülekoormuse tagajärjel ja kuna sel hetkel oli ta treeninud pikalt kindlateks võistlusteks, ei kuulanud ta ka arsti soovitust, puhata terve kuu. Tagajärjed tulid kiirelt ning tõmbasid kriipsu peale kogu tantsuteele.

“See oli ränk katsumus, sest tolle hetkeni defineerisin ma iseennast tantsijana ning unistasin
Taani koreograafiat õppima minemisest. Aasta 2007 oli mulle emotsionaalselt väga-väga raske, sest kogu mu maailm varises kokku. Võib ise oletada, mis siis järgnes, sest ma ei teadnud midagi muud peale tantsumaailma. Ma ei osanud isegi mõelda, mida mulle teha meeldib. Totaalne segadus ja kulgemine oli tagajärg. Mida õppida? Kus õppida? Mis üldse elu mõte on?“ meenutab ta keerulisi aegu.


Eriala valisin ta venna jälgedes IT, sest midagi pidi valima ja lõpetas selle ka ära, sest sportlased on kehvad loobujad. Ta nendib, et tegelikult ei pakkunud talle see eriala huvi ja lõputöö oli väga vaevaline. Ta oli nii suures stressis, et võis peoga juukseid pesu ajal peast võtta.

„Samas, tänu lõputöö pingele taasavastasin enda jaoks jooga võlumaailma. Minu esimene kokkupuude joogaga oli juba 8-aastaselt, sest mu ema võttis mind endaga erinevatesse laagritesse kaasa. Tol ajal tundus see väga veider ja ma arvasin, et ei joogata küll
kunagi,“ räägib ta.

Uus taasavastus toimus 2014. aastal, kui Mai-Liis kirjutas oma bakalaureuse lõputööd. Ta läks Õpetajate majja ühele joogakoolitusele, et päriselt mõista, mida ja miks teha, ning õppis pärast esimest tundi joogat kohe armastama. Ta meenutab, et see rahu ja kooskõla iseendaga, mis ta matil koges, ei ole teda siiani maha jätnud.

Ta nendib, et tal tegelikult oli juba ammu unistus olla joogaõpetaja, sest jooga on nagu matil koreograafia loomine, aga ta kartis seda otsust vastu võtta. „Mul oli mitu aastat peas mõte, et mis mõttega ma üldse hakkan õpetama, kui joogaõpetajaid on niigi nii palju. Tegelikult on alati õpetajaid juurde vaja, sest igaüks on ainulaadne ja on osa inimesi, kes just seda ainulaadsust vajavad,“ räägib ta.


Mai-Liis alustas õpetamist 2017. aastal YogaFunkiga ja sealt liikus edasi Vinyasa jooga peale. Ta on õppinud veel ka yin-, laste- ja näojoogat ning täiendanud end lisaks Eestile ka välismaal. Tema praegused tunnid on aga hoopis M.A.I jooga ehk ma armastan iseend jooga,  mis küll baseerub Vinyasa stiilile, aga eelkõige on inspireeritud sellest, mida ta ruumis tunni ajal kogeb.

Mai-Liis selgitab, et jooga on tervendav juba sellepärast, et ühendab keha ja meele ehk keha ei saa mitte midagi teha, kui meel on hõivatud.

Jooga harrastamiseks on loomulikult mitmeid põhjuseid, mida ei saa tähtsusejärjekorda panna, kuid peamised on need:

  • kehahoiu parandamine;
  • kehataju arendamine;
  • lihasjõu suurendamine;
  • liigeste liikuvuse parendamine;
  • südameveresoonkonna tugevdamine;
  • stressi vähendamine;
  • seedimise toetamine;
  • valu leevendamine;
  • immuunsuse tugevdamine.


Kuid pea silmas seda, et üle valu ei tohi kunagi ühtegi harjutust sooritada. Kehale tuleb aega anda ja regulaarselt joogat praktiseerida, siis tulevad ka tulemused. Märka iseenda liikumist asanate vahel ning seda, mis sind kinni hoiab, astumaks sammukese sügavamale oma isiklikus praktikas. Kõik, mis toimub joogamatil, on peegeldus argielust ja vastupidi.