JUHAN NOODE: süda ja hing teavad, mis on meie jaoks õige

Juhan Noode
Juhan Noode — FOTO: Gertrud Alatare

Hingamisterapeut ja sündmuste korraldaja Juhan Noode, kes astub üles Ühenduses High on Life festivalil, ütleb, et tema jaoks on elus kõige olulisemad inimesed ja vabadus. „Ühendus tähendab minu jaoks olla ühenduses enda südame, hingega ja enda teega. Süda ja hing teab, mis on meie jaoks õige. Olles ühenduses enda südamega, oleme ka ühenduses enda suurema eesmärgiga ning teiste hingedega. Usun, et meil kõigil on mingi suurem eesmärk siin elus ning selle täitumiseks on vaja tulla peast 30 cm alla poole – vahel on vaja allikani jõudmiseks ujuda vastuvoolu,“ selgitab ta, mida tähendab tema jaoks ühenduses olemine. Ta lisab, et ühendus muudab paremaks kogu meie olemust ja olemist. Ühenduseta elaksime vales.

Parem ole üksi kui inimestega, kes sinu väärtust ei näe

Enda või teiste inimestega ühenduse loomiseks peab Juhani sõnul alistuma. Ennast üksi tundes soovitab ta hoiduda uuesti ühenduse otsimist vanadest ja lõhkuvatest sõprussuhetest.

„Parem ole üksi kui inimestega, kes sinu väärtust ei näe. Tea, et sinus on vägi ning headus. Me kõik oleme head. Leida tuleks üles need inimesed, kes seda märkavad,“ ütleb ta.

Ta soovitab näiteks Ühenduses festivalil või mõnel teisel teadlike inimeste sündmustel alustada vestlusi, isegi kui algul on piinlik. „Kui kellegagi silmad kohtuvad, siis kindlasti pigem ütle miskit – kas või lihtne kompliment kleidi või mütsi kohta. Küll jutt areneb ja ühel hetkel olete sügaval jäneseurus mõnes töötoas hingelisi teemasid käsitlemas ja põmm – ongi sõber terveks eluks olemas,“ toob Juhan enda sõnul ühe lihtsa näite. Ta rõhutab, et selliseid olukordi juhtub festivalil nende nelja päeva jooksul paljude inimestega.

Enesearenguks mine sinna, kuhu energia tõmbab

„Eneseareng ei olegi oluline, aga seda mitte tehes oled lihtsalt teine inimene – ebateadlik oma emotsioonidest, kehast, traumadest, alateadvusest, mõttemustritest, programmidest ja paljust muust,“ vastab Juhan küsimusele, miks on eneseareng oluline.

Saades teada, kuidas meie masin töötab ja kust teatud programmid ja uskumused on tulnud ning vabastades allasurutud emotsioone ja traumasid, läheb hingamisterapeudi sõnul elu lihtsalt palju mõnusamaks.

Enesearenguga tegelemiseks on Juhani sõnul variante isegi liiga palju. „Tänasel infoajastul leiad endale töötube, festivale, raamatuid ja kursuseid nii palju, et ei jõua endale seda kõike sisse ahmidagi,“ ütleb ta.

Ta soovitab minna sinna, kuhu energia tõmbab ja kuhu tunne suunab. Energia ei valeta. Eneseareng võiks Juhani sõnul olla sujuv, lõbus, hea voolamisega ning inimene, kellelt õpid peaks sinuga resoneeruma. „Mitte iga kuuldud lauset või taskuhäälingut ei tohiks tõe pähe võtta. Sinu süda tegelikult teab, mis on õige ja mis on vale. Ka kõige suurem meister võib ajada täielikku kelbast,“ hoiatab ta.

Ühiskonna probleemide lahendamiseks ei pea minema elama koopasse

Juhani arvates on hetkel inimeste kõige suuremaks probleemiks süsteemist, ego programmidest ja ebateadlikust ühisväljast olenemine. „Võiks astuda pisikeste sammude haaval välja monopolimängust. See ei tähenda, et peaks koopasse elama minema ja kartulikoori sööma – küllus on ülitervitatav. Raha on vajalik, oluline ja pakub meile vabadust. Kuid viisid, kuidas seda tekitatakse võiksid olla samuti vajalikud, olulised ja vabadust pakkuvad,“ jagab ta soovitusi.

Vabastavast hingamisest võimsamat praktikat ei ole

Hingamine on Juhani elu muutnud – tema olemust, mõtlemist, emotsioone ja energiat. „Olen ruumi hoidnud üle 4000 inimesele. Sümptomid, millest inimesed tervenenud on – neid on sadu ja vahel tundub uskumatu, et see ainult hingamisega võimalik on, aga on. Alates ärevusest, depressioonist ja paanikahoogudest kuni kehaliste valudeni ja enesetapumõteteni,“ meenutab ta.

Juhan on elanud mitmeid aastaid Balil, Sri Lankal, Tais, Uus-Meremaal, Austraalias ja veel mitmetes kohtades – ta on kogenud pea kõiki enesearengu praktikaid ning vabastavast hingamisest võimsamat praktikat ta enda sõnul ei ole kohanud. Ta viib läbi töötubasid eri linnades üle Eesti ning tema juhendatud hingamisrännakud on tema sõnul ülipopulaarsed.