KARL LOONURM annab nõu, kuidas vaatamata raskustele enda eluunistused täita

Karl Loonurm
Karl Loonurm — FOTO: Karen Härms

Võiste suvefestivali korraldaja Karl Loonurm soovib, et tema eluteekonnast jääks maha mõni saavutus, mida oleks hea vanaduspõlves meenutada. Kõige parem, kui see tooks ka järeltulijatele naeratuse näole ja inspireeriks neid elus olema tugevad ja järjepidevad. Pärast põhikooli lõpetamist tekkis Karlil nägemiskahjustus, mis pani kõik tulevikuunistused ootele ning keskenduma vaid tervise paranemisele. 2013. aastaks oli ta enda olukorraga leppinud ning edasi tuli mõelda ja otsustada, et kas ja kuhu edasi õppima minna.

Nägemise halvenemine

15-aastaselt märkas Karl järsku maanteel sõites, et ei näe enam ees olevate ja vastutulevate autode numbrimärke. Edasi suundus noormees nägemiskontrolli, kus kontrolliti silmad üle ning tuvastati mõlemas silmas kerged miinused. „Parem silm nägi ilusti ka väiksemaid tähti, kuid vasak silm ei reageerinud klaasidele mitte kuidagi,“ meenutab Karl.

Kuna ühe silma puhul prillidest kasu polnud, sai noormees eelisjärjekorras saatekirja Pärnu haiglasse. Silmaarst ei suutnud probleemi tuvastada ning edasi suunati juba neuroloogi pole. Paraku jäid suunamised veel pikalt edasi kestma, kuid ametlikku diagnoosi pole Karl tänase päevani saanud. Teada on vaid, et noormehe silmanärvid on surnud. Lisaks tekkisid talle jooksvalt juurde allergilised reaktsioonid.

Leiab alati lahendused, et soovid ja unistused ellu viia

Tänu enda tutvusringkonnale ja heade sõpradele on Karl leidnud alati tööotsi ning saab elada nö. oma elu. Juba kooliajast mäletab noormees, et oli silmakahjustuse tõttu olema eemal kehalise kasvatuse tundidest, kuid õpetaja pakkus välja, et poiss võib koolis korraldada mõne spordivõistluse. Nii korraldaski ta koos paari sõbraga poksivõistluse „Kuldrusikas“, mis oli ühtlasi üks esimesi üritusi, mille korraldamises ta kaasa lõi.

Koostelukksepa erialale noormees kahjuks edasi tööle minna ei saanud. Kuigi Pärnumaa kutsehariduskeskus sai edukalt vastaval erialal lõpetatud, siis nägemiskahjustus paraku metallitöödega tegelemist ei võimaldanud.

Karl pead norgu ei lasknud ning otsustas hoopis aja maha võtta, mille tulemusena hakkas ta enda hea sõbraga pidusid korraldama. Üks samm viis teiseni ning juba oligi noormees ennast FIE-ks registreerinud ja alustas koostööd ühte sündmusi korraldava ettevõttega.

Hetkel kõige suuremaks projektiks peab Karl Võiste suvefestivali, mida ta korraldab enda ema ja hea sõbra Robiniga. „Usaldage iseennast ja nähke vaeva asjade nimel, mida tõesti soovite saavutada ja mida teete armastusega. Kui armastuse ja hingega tehtud asjad õnnestuvad, on see tänutunne parim!“ ütleb noormees motiveerivad sõnad.

On parim tunne, kui pingutad selle nimel, mida saavutada tahad

Kõigile, kes tahavad alustada või katsetada sama eriala, soovitab Karl võtta eesmärgiks teistele inimestele hea ja meeleoluka elamuse tekitamise. Kindlasti ei tohiks ainsaks eesmärgiks olla vaid raha. „On parim tunne, kui pingutad selle nimel, mida saavutada tahad ja suudad endast ilmast lahkudes jätta mõne positiivse teo,“ ütleb ta.

Üldiselt soovitab ta jääda enesekindlaks ja uskuda sellesse, mida teed ning teha seda rõõmuga. Iga inimene peaks nautima oma elu täiel rinnal ja tegema just seda, mis pakub talle rõõmu ja rahulolu. „Rõõmus ja rahulolev inimene on motiveeriv!“ ütleb Karl lõpetuseks.