KARL LOONURM neile, kel on raske: naeratus näole. Tuleb edasi pürgida ja panna täiega!

Karl Loonurm
Karl Loonurm — FOTO: Jane Vogt

STAR FM-is käisid külasid Võiste suvefestivali korraldajad Karl Loonurm ja Robin Roosmaa. Karl hakkas oma nägemist kaotama 9. klassis, aga see ei ole teda takistanud oma unistusi ellu viimast.

Nägemine kadus järsku

Karl rääkis oma loo, et hakkas nägemist kaotama pärast 9. klassi lõpetamist ja see juhtus nii järsku, et kogu pere sai suure vapustuse. Enne lõpuaktust märkas noormees emaga sõites, et ei näe enam eessõitva auto numbrimärki. Ta arvas esiti, et see on lihtsalt miinus ja mindi silmaarsti juurde, kus selgus, et asi pole selles ja miinusklaasid ei aita nägemist parandada.
Suur muutus toimus vaid aastaga – alguses vasak silm, aasta jooksul ka parem.
Täpset diagnoosi Karl ei saanudki, aga teada on, et silmanärvid on surnud ja lisaks veel -3,5 nägemine. Ta täpsustas, et tal puudub nägemisel teravus. Telefoni ja arvutit ta näeb lähedalt, kui tekstid suureks muudab, kuid teleka puhul näeb juba vaid liikuvaid objekte.

Nüüd on siiski olukord mingil määral paranenud. Eelmisel aastal läks Karl arsti juurde ja ta peal proovitakse ühte ravimit, mis võib nägemist taastada.

Karl ütleb, et tema olukord oli ette prognoosimatu ja polegi midagi teha. Siiski rahustab ta, et seda ei juhtu tihti – arst ütles, et selliseid juhtumeid on maailmas vaid 32.

Midagi tegemata pole jätnud

Vaatamata terviseprobleemidele on Karl positiivne inimene, kes ei keskendu sellele, mida ta teha ei saa, vaid sellele, mida saab. Küsimuse peale, et kinno peale on tal ometigi mõttetu minna, muigas Karl, et ei näe filmi, aga kuulata ju saab!

Robin on Karli lugu näinud lapsepõlvest peale. Ta ütles, et on väga inspireeriv, et Karl on täitnud kõik, mida ta soovinud on ja tal pole midagi tegemata jäänud. „Ta on ise end palju motiveerinud ja asjad ära teinud,“ sõnas ta.

Karl korraldab koos Robiniga nende kodukohas Võiste suvefestivali juba kolmandat korda. Mullu külastas väikses rannakülas toimuvat festivali 2000 inimest, tänavu oodatakse veelgi rohkem. Festivalipäev algab laadaga ja õhtul toimub kontsert, kus esinevad mitmed tuntud esinejad – Hellad Velled, Merlyn Uusküla, Chicherik ja Mäx ning paljud teised.
Esmakordselt toimub moodne viievõistlus, kus pole tavalised alad, vaid näiteks kalurikostüümis teatejooksud.

Aga see pole kõik, millega Karl tegeleb. Lisaks on tal Võistes kohvik ja ta tegutseb lavatehnikuna.

Ta ütleb, et kui sai diagnoosi, mõtles ta esialgu küll, et sellest on keeruline edasi minna, aga ta ema ja klassijuhataja motiveerisid teda palju, et ta saab hakkama ja saigi.

„Naeratus näole. Tuleb edasi pürgida ja panna täiega!“ ütles ta lõpetuseks kõigile, kellel on praegu raske.