Reklaam sulgub sekundi pärast

KASULIKUD nõuanded töötajatele, mis aitavad tööturul silma paista

foto

Värbamisekspert, personalileidja ning BNI Eesti ja Starfish Academy Siseringi liige Laura Kassin tõdeb, et värbamine oli pikalt osa tema tööst assisteeriva "hunt kriimsilmana.“ Juba karjääri käigus avastas Laura, et personaliotsing on lemmik osa tema tööst. „Kui viisin läbi esimesed edukad projektid oma süsteemiga ja oma ettevõtte alt, mõistsin, et sellist abi vajavad paljud väikeettevõtted. Personalileidja OÜ abil sain ühildada oma kire enesearengu ja ettevõtluse vastu ning positiivsed emotsioonid, mida tundsin iga uue tiimiliikme leidmisel,“ räägib Laura, kuidas sündis tema ettevõtte Personalileidja OÜ. Laura jagab kasulikke nõuandeid nii ettevõtjatele kui ka töötajatele ning räägib, milliste põhimõtete järgi ise elab.

Kvaliteetne värbamine nõuab aega, kogemusi ja oskusi

Laura tõdeb, et iga väikeettevõtja teab, et alustades tuleb täita 50 erinevat rolli, alustades koristajast ja klienditeenindajast, lõpetades müügijuhi ja strateegiga. Varem või hiljem põletab see aga juhi läbi. „Selleks, et Eesti väikefirmad saaksid õitseda, on neil vaja targalt kasvatada oma meeskonda. Kuna kvaliteetne värbamine nõuab aega, kogemusi ja oskusi, ei ole mõistlik juhil võtta seda veel üheks oma sajast kohustusest,“ lausub ta ja lisab, et Personalileidja viib kokku tublid töötajad ning kasvavad ettevõtted, et mõlemad pooled saaksid tegutseda sünergias. „Töötame rangelt vaid selliste klientidega, keda julgeme soovitada suurepärase tööandjana. Kandidaatide valikul ei kontrolli me vaid vajalikke oskusi ja teadmisi, vaid veendume ka tulevase töötaja isiksuse sobivuses meeskonda. Nii aitame kaasa õnnelike ja pikkade töösuhete loomisele!“

Laura jagab mõned kasulikud nõuanded ettevõtjatele ja töölistele lähtudes oma valdkonnast:

Ettevõtjale:

  • Värbamise käigus ära otsi põhjuseid, miks öelda "jah". Meie aju kipub niimoodi ignoreerima ohumärke enne, kui on liiga hilja. Otsi hoopis põhjuseid, miks öelda "ei" ning võta tööle kandidaat, kelle kohta ühtegi asjalikku põhjust ei leidnud!
  • Enne väljastpoolt värbamist vaata alati esmalt oma meeskonna sisse. Tihtipeale on juba meeskonnas olemas inimesi, kes saaksid oma andeid ka teistsuguses rollis rakendada. Vastutusrikkamaid rolle on alati mõistlik täita oma meeskonna seest ning värvata uusi töötajaid vähem nõudlikesse ametitesse.
  • Kui siiski tuleb leida talent väljastpoolt, mõtle enne kuulutuse koostamist väga hoolikalt läbi, millist inimest sa leida soovid. Pane kirja kõikvõimalikud detailid oma ideaalse uue töötaja profiilis. Alles seejärel saad otsustada, mis on parimad kanalid ja sõnumid tema leidmiseks.
  • Ära unusta, et hetkel on tööturul jõupositsioonil töötaja. Mida saab sinu ettevõte pakkuda uuele meeskonnaliikmele? Mis suurema eesmärgi täitmisele uus töötaja kaasa aitab ja kelle elusid tänu sellele muudab? Kui palganumbri tõstmine konkurentsis püsimiseks on keeruline, mõtle alternatiivide peale. Näiteks võivad kandidaadid väga hinnata ka lisa puhkusepäevi, enesearengu eelarvet ning paindlikkust tööajas ja -kohas.

Töötajale:

  • Kandideerides ära pelga näidata välja oma innukust ja motivatsiooni. Kui töökoht sind sütitab, siis ütle ja näita seda! Kartma ei pea ka proaktiivset lähenemist. Näiteks kui lubatud aja jooksul ei ole tulnud tagasisidet, võid julgelt värbajale helistada. Nii saad ise vastuse, et edasi liikuda, ning samuti näitad välja, et oled tõsiselt antud kohast huvitatud.
    • Anna endast maksimum kandideerimisprotsessis toodud palvete täitmisel. Esita CV sellises vormis, nagu palutud. Täida ära kandideerimisvormi kõik lahtrid. Kontrolli oma tekst üle, et ei esineks kirjavigu - ERITI meiliaadressi või eelmiste tööandjate märkimisel. Võimalusel panusta ka natuke midagi ekstra, näiteks pildid tehtud töödest või eelmiste tööandjate soovituskirjad.
    • Tee ettevõtte kohta natuke uurimistööd. Vaata üle nende koduleht, peamised tegevusalad, konkurentsieelised ja klientide tagasiside. Kas oleksid uhke selles ettevõttes töötamise üle? Jäta meelde põhisõnumid ning visioon ja missioon, et nendele vajadusel intervjuul viidata. Nii näitad, et oled motiveeritud ning teadlik sellest, kuhu sa kandideerid.

Laura põhimõtted, mille järgi ta ise elab:

  • Kõik, mida teen, peab looma väärtust.
    • Austan ausust ning erinevaid vaatenurki.
    • Püüdlen selle poole, et olla iga päev natuke targem, tugevam ja julgem kui eile.
    • Koostöös peitub edu võti!
    • Valin hoolikalt oma lähedasemaid suhteid. Ümbritsen end eeskujudega, kellega saame vastastikku väärtust vahetada.

Laura parema elu nipid, mida ta igapäevaselt järgib:

  • Anna endast alati rohkem, kui sinust oodatakse.
  • Austa teiste inimeste aega, privaatsust ja vaatenurki.
  • Arenda ennast iga päev - ükskõik kui väikeste sammudega või mis alal.
  • Aeg-ajalt tõmba pea igapäevatoimetustest välja ning vaata suuremat pilti. Tunnusta end tehtud progressi eest ja sea uued sihid tulevikuks.

Laura õnnevalem:

„Hea muusika. Päike, meri, uued kultuurid ja toiduelamused. Läbimurre ülesandes, mille kallal olen pikalt töötanud. Oma kätega millegi ilusa valmistamine. Inimesed, kes inspireerivad, toetavad ja julgevad vajadusel öelda välja ka karmi tõe,“ jagab ta oma õnnevalemit.

Laura raamatusoovitused:

„Värbamise valdkonnas hindan kirjateostest enam kogemustest õppimist, ajakohaste trendide jälgimist ning kindlale teemale keskenduvaid kursusi ja seminare,“ selgitab ta.

Raamatusoovitused töötajale:

  • Roland Tokko "12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma"
  • Merit Raju "Sõltumatu naine"

Raamatusoovitused ettevõtjale:

  • Marie Forleo "Kõik on väljamõeldav"
  • Michael E Gerber "Ettevõtlusmüüt"