KOLM head ideed, kuidas suhe paremaks muuta

FOTO
123rf.com

Pereterapeut Katrin Saali Saul on välja andnud artiklikogumiku „Miks meil paarisuhet ikka nii väga vaja on?“, mis koosneb tema ajakirjas Edasi ilmunud kolumnidest. Katrin Saali Saul on kogenud suhetes valusid, lahkumisi, pettumusi, üksindust, enese väe kaotamist, kurbust ja hirme, aga ka suuri rõõme, armastust, lootust, enese leidmist ja rahulikku õnne. Ta soovib anda oma elukogemus tööalaselt edasi teraapias, loengutes ja raamatuis. Siit leiad kolm head mõtet, kuidas suhe paremaks muuta. 

Parim kingitus partnerile on õppida ära tema armastuse keel 

On olemas viis armastuse keelt, mida me igaüks vastavalt oma eripärale kasutame ja mida me igatseme, tundmaks, et oleme armastatud. Need on sõnad, kvaliteetaeg, kingituste saamine, teenimiskunst ja füüsilise puudutuse keel. 

Toeta partneri unistusi 

Kui me anname endast ja oma unistustest teada, aga partner ei austa neid, ei taha neist midagi teada või veel hullem – naeruvääristab me vajadusi ja unistusi, ootavad suhet peagi karid. Iga unistus on omamoodi ilus ja õiglane. Üksi unistus pole suhtele halb. Heas suhtes on on partnerid teadlikud teineteise vajadustest ja unistustest ning aitavad vastastikku teineteisel oma unistusi ellu viia. 

Ära kritiseeri ja süüdista 

Süüdistamine on üks laastav suhtlusvorm. Me peame oskama suhtes vahet teha kaebusel ja kriitikal. Suhtes on normaalne, et meil on aeg-ajalt esitada mõni kaebus, kui mõni asi pole nii, nagu soovime. Kaebusel on kolm osa: 

1. kirjeldan olukorda, mis mind häirib; 

2. kirjeldan seda, kuidas ma ennast tunnen; 

3. ütlen, mida ma vajan.

Sellele kontrastiks väljendab kriitika enamasti negatiivset suhtumist mitte olukorda, vaid partnerisse. Me ei kritiseeri tavaliselt mitte partneri tegu, vaid partnerit ennast.