Reklaam sulgub sekundi pärast

KUIDAS elada nii, et raha üle ka jääks?

Vallo Arumäe
Vallo Arumäe — FOTO: Karen Härms

Tihti arvatakse, et rahaasjades edu saavutamine on midagi üsna keerulist. Tegelikult see ei pruugi sugugi nii olla. Starfish Academy asutaja ja rahalise vabaduse ekspert Vallo Arumäe annab nõu, kuidas lihtsate ja väikeste harjumustega jõuda sinna, et raha jääks üle.

Kui soovid, et raha jääks üle, on laias laastus kaks võimalust

Arumäe sõnab, et kui inimene soovib, et raha hakkaks üle jääma, on laias laastus kaks võimalust – kas sissetulekuid suurendada või kulutusi vähendada. Või mõlemat.

Kui soovid kulutusi vähendada, võiks üle vaadata oma tarbimisharjumused. Ühed suurimad raharaiskajad on näiteks halvad harjumused ja sõltuvused, üle oma võimete elamine, halvad laenud, hasartmängud, alkohol, väljas söömine jne.

Kui kulusid ei jälgi, võib tunduda, et nendele asjadele kulub vähe raha, aga kui kulutused kirja panna, võib näha, et kuu lõikes võtavad need suure osa eelarvest, millest osa võiks hoopis kõrvale panna.

Kuue konto süsteem, mis aitab raha säästa

Et raha üle jääks, soovitab Arumäe tõsta raha kõrvale kohe, kui sissetulekud kontole laekuvad. Ta soovitab kuue konto süsteemi – see tähendab, et  kui tulu laekub, siis sellel samal päeval peaks selle sama summa jagama laiali erinevatele ettemääratud kontodele.

Kontod saab teha hõlpsalt internetipangas. Võiks olla kuus peamist kontot - elamiskulud, pikaajalised säästud, meelelahutus, eneseareng, rahaline vabadus ja heategevus. Nendele kontodele saab oma sissetuleku paika pandud proportsiooni järgi laiali jagada ja rahalistest võimalustest on kohe parem ülevaade.

Arumäe soovitab esialgu jätta 95 protsenti elamiskuludeks ja jagada 1 protsent igale ülejäänud kontole. Nii koguneb iga kuu midagi pikaajalisteks säästudeks, rahalise vabaduse saavutamiseks, aga jääb ka raha meelelahutuseks, enesearenguks ja heategevuseks.

Näiteks kui sissetulek on 1000 €, jääb elamiskuludeks alles 950 € ja paned 1% ära teistele kontodele. See ei mõju liiga suure muutusena ja nii on lihtsam uut harjumust luua ning aja möödudes saad kord kvartalis protsente tõsta.

Õpi ja ümbritse end mõttekaaslastega

Kui raha on kõrvale pandud tekib ka võimalus hakata investeerima, soovitab Arumäe, et esimene investeering on siiski investeering iseendasse läbi rahatarkuse omandamise.

„Teadmisi ei saa keegi sinult ära võtta. Kui õpid teistmoodi mõtlema, ei oska sa enam vanaviisi mõelda. Ja kui õpid uutmoodi käituma, saavutad ka paremad tulemused,“ selgitab ta.

Kui soovid rahatarkuse teel edasi liikuda, on olulised ka mõttekaaslased. Kui ümbritseme end iga päev inimestega, kes korrutavad, et investeerimine ja ettevõtlus on riskantsed ja ei tasu sellega alustada, hoiavad nad sind tugevalt elus tagasi.

Arumäe ütleb, et sinu keskkond on alati tugevam kui sinu tahtejõud. Küsimus on selles, milline on sinu ümber olev keskkond praegu – kui see on selline, kus räägitakse pidevalt „ma ei saa“, „see ei ole võimalik“, hakkad seda ka varem või hiljem ise uskuma ja vastavalt sellele käituma. Aga kui su ümber on inimesed, kes on toetavad, tegutsevad samas suunas ja saavutavad selle käigus väikseid võite, muutuvad ka sinu jaoks need sammud võimalikuks.