KÜMME ideed Tiit Trofimovilt, kuidas vabastada emotsioone ja traumasid

FOTO

Enesearengu teejuhi Tiit Trofimov räägib oma raamatus “Lõpp on algus. Julgus elada iseendana” sellest, kuidas ta jõudis enesearenguteekonnale ning annab nõuandeid, mida oma rajal liikudes õppinud on. Tema elu jageneb kaheks – enne 2009. aasta kriisi ja hoopis teine elu pärast. Kuid Trofimov ütleb, et ta ei saaks kogu sellelele jamale tänulikum olla, sest just tänu sellele algas tema uus elu. Jagame raamatust kümme mõtet, kuidas vabastada oma emotsioone ja traumasid.

  • Erinevat liiki emotsioone ja traumasid hoiame kinni erinevates kehaosades, mõnesse koguneb neid rohkem, teise vähem. Väga palju on neid kõhu-, reie-, puusa- ja tuharapiirkonnas. Mõnikord on kinni jäänud emotsioonidest vabanemiseks vaja terapeutide abi, aga palju saab ka ise ära teha. See võib olla päris ebameeldiv kogemus, mis ajab sind võib-olla nutma, võib-olla naerma, röökima ja karjuma samal ajal, aga rahu, mis pärast saabub, on iga viimast kui pisarat väärt.
  • Kehas olev emotsioonide koorem tekitab pidevalt ärevust ega lase elust täiel rinnal rõõmu tunda. See võib esineda näiteks näriva rahutusena, pidevas kehalises pinges, mida sa ise tähelegi ei pane; see võib ilmneda hirmudena, mis ei lase sul elada nii, nagu sa seda päriselt sooviksid.
  • Suurepärane rahustaja ja lõdvestaja on ka niisama looduses viibimine. Ükskõik, kas lähed metsa, randa või rabasse, mine sinna üksinda ja jäta telefon koju või autosse. Proovi võimalikult palju kohal olla, märgata puid, lilli, linde ja loomi, ning sa hakkad tundma võimsat loodusega üks olemise tunnet. Veidi aja pärast märkad, et su õlad ei ole enam pinges, sa kõnnid lõdvestunult ja sirge seljaga.
  • Et jalutuskäigust võimalikult palju kasu saada, ühenda see teadliku hingamisega. Hinga sügavalt sisse ja valjusti ohkega välja. Ohe tekitab kehasse vabanemise tunde. Ooohh! – ja sa oled endast jälle midagi välja lasknud, mis sinna energeetiliselt kuuluma ei peaks. Kui sa tood juurde teadliku taotluse ja mõtled, et sa hingad endast välja ärevust, on kasu veelgi suurem. Kui on sobiv aastaaeg ja pinnas, siis proovi käia paljajalu – nii saad maalt head ja tugevat energiat.
  • Mis see jooga siis on? Meie ühiskonnas peetakse seda sageli lihtsalt üheks trennitegemise ja lihaste venitamise võimaluseks. Nii on lihtne arvata, et jooga on üksnes midagi kehalist. Tegelikult on joogal kaks poolt nagu inimeselgi – kehaline ja vaimne. Kehaliseks pooleks on asendite võtmine, vaimseks aga meele vaigistamine ehk meditatsioon. Üks toetab teist, tulemuseks on lõdvestunud, vastupidav ja painduv keha, vähem ärevust ja rahulikum meel.
  • Veel üks oluline asi, mille jooga lisaks paindlikkusele ja lõdvestusele meile uuesti selgeks õpetab, on õige hingamine. Miks uuesti? Kui laps sünnib, hingab ta kõhuga. Kui kõht liigub, on ka närvisüsteem korras, sest kõhus on kõik korras. Aga mis juhtub, kui laps roomama, käima ja jooksma õpib? Ära tee seda! Ära mine sinna! Ära nuta! Ära jonni! Kuss! Ära naera nii valjusti, siin peab tasa olema! Keha tõmbab selliste käskude-keeldude peale lukku, kõht läheb pingesse ja hingamine muutub pinnapealseks.
  • Mediteerimine õpetab meid ka rahulikult paigal olema. Kuna enamiku inimeste sees on palju ärevust, siis tahavad nad kogu aeg liikumises olla: pidevalt telefoni näppida, kellegagi rääkida, telekat vaadata, suitsetada jne. Sest nii kui sa millegagi otseselt ei tegele ja miski su tähelepanu ei köida, pead vaatama, mis su südames ja hinges toimub, lihtsam on selle eest mingisse tegevusse põgeneda.
  • Meditatsioon on praktika. Seal pole õppida suurt midagi, praktiseerida aga küll. Mediteerimise edu sõltub sellest, kui palju sa harjutada viitsid. Kui sa kümmet minutit ei leia, siis võta igal õhtul kas või viis, hinga sel ajal rahulikult ja tunneta oma keha.
  • Kui sa võtad aja iseendale, vaatled ja tunnetad oma sisemuses toimuvat, tulevad õiged vastused alateadvusest ise üles. Esialgu sa võib-olla ei oska neid märgata, aga üsna varsti tead, milline vastus tekitab su kehas hea tunde ja milline mitte. Lääne inimesed teevad otsuseid mõistusega, väga harva püüavad tunnetada, kas see samm, mida nad on astumas, on nende sügavamate soovidega kooskõlas või tahab ego asjad enda järgi paika saada.
  • Kui sa oled sina ise, siis sa oledki piisav. Kui sul on mask ees, ei saa sa kunagi piisavaks, sest sa ei ole see, kellena end esitled.