MARIA BAYDAR: aita teisi, nii aitad sa iseennast

Monika Kuzmina ja Maria Baydar
Monika Kuzmina ja Maria Baydar — FOTO: Virko Veskoja

Rõõmufestivalil üles astunud Maria Baydar on coach ja koolitaja, kes andis hiljuti välja raamatu „Enesekasutusjuhend“. Raamatu kaudu saab lugeja ennast tundma õppida koos praktiliste harjutustega, mis juhendavad ka kõige raskematest emotsioonidest üle saamist.

Aita teisi, nii aitad sa iseennast

Maria on ka ise pidanud elu jooksul silmitsi seisma erinevate kannatustega. Kõige enam meenub talle üksinduse tunne – rasked olukorrad, kus ta on pidanud üksi läbi murda ning õppima enda jaoks olemas olla. „Mõnes mõttes me olemegi siin maailmas üksi. Samas, me oleme kõik koos,“ tõdeb ta.

  • Ära jää keerulistel aegadel üksi – leia keegi kellele saaks toetuda, isegi kui tegu on sinu jaoks võõra inimesega
  • Istu peegli ette – siis sa ei ole enam üksi vaid iseendaga. Ära tule peegli eest ära enne, kui sul hakkab parem. Isegi kui see võtab mitmeid tunde.

Maria lisab, et igaühel meist käib elus mingi hetk nö. „nõks“ ära, kus me ütleme endale: „Ei, aitab! Ma ei taha seda enam tunda!“ Sellele järgneb inspiratsiooni ja läbimurre.

Lootusetustes olukordades, kus naine ei oska ka ise ennast aidata, kuid tahab, et midagi läheks paremaks, siis tavaliselt vaatab ta enda ümber, et teha selgeks, kes on veel samas olukorras. Selleks küsib ta järgnevaid küsimusi:

  • Kes tunneb veel samasugust raskust?
  • Kellega ma saaks koos olla?
  • Kellele ma saaksin mingit väärtust pakkuda?
  • Keda ma saaksin kuidagi aidata?

„Sageli on ennast raske aidata, kuid kedagi teist on kergem aidata,“ soovitab Maria.

Minevikufailid on vaja üle kirjutada

Mida soovitab coach aga inimestele, kes on endas rõõmu juba leidnud? Kuidas seda säilitada?

„Rõõm tuleb sellest, kui elu toimub sinu tingimustel, vastavalt sinu standartidele. Enamikel inimestel aga pole need tingimused ja standardid paigas,“ tõdeb Maria. Ta lisab, et teatakse mis on õnne ja rõõmu tunne, aga ei teata, et mis seda neile pakuks. Selleks, ta soovitabki panna paika need standardid, mis meid õnnelikuks teeb.

Maria on enda raamatutes ja intervjuudes korduvalt rõhutanud kirjutamise tähtsust. „Meil on ajus ainult minevikufailid. Kui me usaldame vaid enda aju ja jääme mõtetesse kinni, siis paneb aju selle vana mustri jälle käima. Sealt ei tule mingit edasiminekut ega progressi,“ selgitab naine. Ta rõhutab, et enda sisemaailmaga töötamiseks on vaja vaatlust, et mis meie sees tegelikult toimub. Laotada see sasipundar enda ette kirjalikult laiali ja vaadata seda kui kõrvaline osapool. Alles seejärel on naise sõnul võimalik ette võtta järgmised, teadlikud sammud.

Lõpetuseks paneb Maria veelkord kõigile südamele, et me paneksime enda tunded, mõtted ja emotsioonid kirja ning prooviksime peegli ees istumist. „Need kaks tegevust aitavad teid kindlasti,“ lubab Maria Baydar.