Reklaam sulgub sekundi pärast

MIKS ei ole kasulik hoida raha sukasääres?

foto
Foto: Karen Härms

Starfish siseringi asutaja ja rahalise vabaduse ekspert Vallo Arumäe sõnab, et praegu on väga oluline aeg, et vaadata üle oma rahaasjade korraldamine. 2021. aasta detsembrikuu seisuga on Eesti on Euroopa Liidu kõige suurema inflatsioonimääraga riik, mis tähendab seda, et selleks, et lihtsalt oma varade väärtus säilitada, on vaja tekitada 12% tootlust aastas. Kurb tõsiasi on, et suurem osa inimesi siiski ei investeeri. 

Raha ostujõud kukub kiiresti

Arumäe selgitab, et raha ostujõud kukub väga kiiresti ja kui raha hoida aasta sukasääres, on selle ostujõud aasta pärast 12% väiksem. Seetõttu on oluline oma varade väärtust säilitada ja lüüa inflatsiooni.
Ta toob ka välja, et kui sinu palk ei kasva sel aastal vähemalt 12% võrreldes eelmise aastaga, siis on sinu ostujõud oluliselt väiksem. 
Küll aga ei ole inflatsioon tingimata halb. Ühtepidi on see viimase 20-30 aasta suurim inflatsioon, teisalt on valu liikumapanev jõud. Arumäe loodab, et ehk tänu selle inflatsioonile tunneb mõni inimene valu nii teravalt, et hakkab oma rahaasjadele rohkem tähelepanu pöörama, sest senine plaan ei ole enam jätkusuutlik. See võib olla hea äratuskõne, mis sunnib inimesi uutmoodi tegutsema, hankima uusi teadmisi ja lahendab pikas perspektiivis ära väga suure probleemi.

Esimesed sammud investeerimisteekonnal

Arumäe nendib, et investeerimise alustamiseks ei ole otseselt mingit summapiiri – alustada on võimalik väga väikeste summadega. Küsimus on selles, mis on sinu investeerimise eesmärk. Kui see on katta ära investeeringutest osa oma kulusid, on muidugi summa oluline.
Ta usub, et esimene sihtmärk võiks olla koguda 10 000 eurot ning esimesed investeeringud võiks minna mitte varadesse, vaid iseenda teadmistesse, et teaks erinevaid riske ja võimalusi, kuhu investeerida.
Kui on suudetud hoida järjepidevat finantsdistsipliini ja kogutud 10 000 eurot, siis seda investeerides on juba tuntav mõju enda majanduslikule olukorrale. “Seega, kui me suudame näiteks 10 000 eurot investeerida 10% tootlusega aastas, siis saame investeeringute tulemusel täiendavalt 1 000 eurot lisasissetulekut. Selle mõju ei ole veel väga suur, sest see on alla 100 euro kuus, aga see mõju on kindlasti juba tuntavam kui näiteks 1000 euro investeerimisel,” toob ta näite.
Seega võiks esimene samm investeerimisel olla koguda raha ning harida end finantsteemadel.