Reklaam sulgub sekundi pärast

Miks ja kuidas kirjutada päevikut?

Foto
Foto: Triin Maasik

Life coach, elustiilidisainer, ettevõtja ja ema Merit Raju kirjutab oma raamatus “Elu uus tase”, et kasutab enesearenguks kirjutamist. Ja seda mitte ainult teistele, vaid eelkõige iseendale. Ta usub, et päeviku kirjutamine aitab parandada loovust, tuua selgustunde, hoida fookust, maandada emotsioone ja teha paremaid otsuseid.

Päevikul võib olla mitmeid eesmärke

Merit kirjutab peamiselt lühikokkuvõtteid või tulevikust, püüdes päeviku abil sättida oma fookust ning teadlikult luua oma isiksust, päevi ja elu. Hommiku ja õhtu vahele mahutab ta loovate ideede lahti kirjutamise: artiklite, videote ja esinemiste ideed, mõnikord mudelid ja skeemid, mis sobiks aluseks mõnele uuele kursusele või raamatule.

Ta kasutab päevikut ka selleks, et teadlikumalt oma aega kasutada. Et analüüsida ennast, oma tegusid ja motivaatoreid. Et leida kirjaliku analüüsi tulemusena suurem põhjus oma valitud eesmärkide ja tegevuste taga. „See suurem põhjus, mis annab mulle motivatsiooni, mis kestab ka läbi mõõnade, raskemate perioodide, kus “pole aega” või kui ei leia hästi viitsimist panustada. See aitab mul keskendada tähelepanu ja hoida seda endale olulisel. Siis ma ei lähe liigselt kaasa kiirustamise, meeleolude, ühiskonna virvenduste, trendide, uudiste, hetke emotsioonide või kusagilt juhuslikult nopitud väärtustega. Ma jään endale olulise juurde isegi siis, kui see pole mugav ja ma hästi ei viitsi, sest see nõuab pingutust ja enda turvalisest mugavustsoonist välja vinnamist,“ kirjeldab ta.

Mida võiks päevikusse kirjutada?

  • Nädala kokkuvõtteid: mis läks hästi, kus saaks veel paremini. Märkad kirjutades, millised harjumused ja tegevused sobivad pilti ja millised mitte.
  • Plaanid uueks nädalaks ja igaks päevaks.
  • Õhtuti kokkuvõtteid, kirjutades kolm õnnestumist-taipamist või tänu ning planeerides homset päeva.
  • Mured ja rõõmud, mõtete, käitumise ja emotsioonide analüüs, eduelamused.
  • Ideed, esinemiste ja projektide ettevalmistused.
  • Alateadvuse ümberkujundamine, kirjutades lahti, mida tuleviku-mina teeb, kuidas käitub, mis tal on ja kuidas end oma elus tunneb.
  • Sihtide seadmine ja mõtestamine.

Enda tarbeks kirjutamise nippe

Merit soovitab, et enda tarbeks kirjutamine on kõige kättesaadavam eneseteadlikkuse arendamise viis. Endale kirjutades saad endast teada rohkem, kui ükski isiksuse test su kohta öelda oskab. Kirjutades on sul võimalus end peegeldada, analüüsida, aga ka kujundada.

  • Päeviku pidamine kohe hommikul – kui pead plaani, kuidas oma elu ja päeva sammud seada – annab suurema võimaluse teha teadlikke valikuid ja otsuseid.
  • Päevikupidamise harjumus annab rahu- ja turvatunde, aga ka võimaluse kasutada kirjutamist oma identiteedi kujundamise vahendina. Igapäevane kirjutamine võib viia välja oma raamatu(te) küpsemiseni, nagu Meriti puhul.
  • Oma mõtete kirjapanemist saab kasutada loovuse ja selguse loomiseks, emotsioonide maandamiseks ja otsuste langetamiseks.
  • Päevikut soovitab ta kirjutada rutiinselt hommikuti ja õhtuti, korraga 1–4 minuti jooksul, et mitte oma kirjutamismusklit ära raisata. Et see ei tunduks eraldi töö ja tegemine, eraldi stressiallikas, vaid ikkagi maandus, oma elu loomine ja rahupaik.