Reklaam sulgub sekundi pärast

NAINE, hakka investeerima! Aga kuidas?

Vallo Arumäe
Vallo Arumäe — FOTO: Maksim Toome

6. aprillil toimus Buduaari sündmus, kus lavale astus ka rahalise vabaduse ekspert ja investor Vallo Arumäe, kes on viimased 15 aastat tegelenud rahatarkuse omandamisega. Tänaseks on Arumäe paljud tarkused ellu viinud ja juhib Eesti ühte suurimat rahatarkuse kogukonda – Starfish Academy.

Investeerimine ja rahatarkus ei ole ainult meeste eriala

„Üks suurimaid ohte finantsvaldkonnas on olla kellestki sõltuv. Üks põhjustest, mis mind ajendas rahatarkuse omandamisega alustama, oli isiklik soov saavutada rohkem sõltumatust ja kontrolli oma aja üle,“ ütles ta.

Ta lisas, et raha ei ole eesmärk omaette, vaid on lihtsalt vahend, millegi saavutamiseks. Selleks eesmärgiks võib olla näiteks mingi kindel elustiil või elustandard.

Tahame me seda või mitte, aga me kõik oleme igapäevaselt rahamängus sees. „Sageli antakse naisena see vastutus ära enda teisele poolele ja peetakse investeerimist rohkem meeste pärusmaaks. Tänapäeval see enam nii ei ole – aina enam võtavad naised rahaliste asjade eest vastutuse enda peale ja seda tõestab ka meie kogukond, kus nüüdseks on liikmete seas juba rohkem naisi, kui mehi,“ selgitas ta. 

Huvitavaid fakte naiste kohta:

  • Naised elavad keskmiselt 7 aastat kauem kui mehed – see tähendab, et naistel on vaja pensionipõlveks koguda rohkem raha kui meestel.
  • Naised ei pea palgaläbirääkimisi – USA-s tehti uuring, kust selgus, et vaid 7% naistest pidasid ametikohal palgaläbirääkimisi, samas kui seda tegid 57% meestest.
  • Naised võtavad enamasti töö kõrvalt kohustuse enda pereliikmeid (lapsed, vanemad) hooldada.

Sellest tulenevalt ütles Arumäe, et naised peaksid palju enam tegelema rahatarkuse omandamisega. Näitlik on lisaks veel üks kurb statistika, kus 50% abielusid lahutatakse. See tähendab, et lapsed jäävad enamasti ema hoolde, mis omakorda tähendab naiste suurt elustandardi langust eriti esimesel aastal pärast lahutust. Kõik see näitab, et rahalised plaanid peaksid olema pikaajalised ja naised peaksid võtma rahalist vastutust rohkem enda kätte.

Kuidas rahalise vabaduse teekonda alustada?

„Üks põhjus, miks rahakogumisega ei alustata, on mõte, et mis ma sellest sajast eurost kuus ikka kõrvale panen,“ tõi Arumäe näite. Statistika näitab, et 61% inimestest on rahalist tagavara vähem kui kolme kuu jagu. Ideaalis võiks inimestel olla kõrval vähemalt kolme kuni kuue kuuline puhver, mille kõrvalt saaks luua ka kapitali, mida saaks tulevikus omakorda hakata investeerima. Kui me raha kõrvale ei pane, siis ei teki meil ka kapitali, mida investeerida.

Tihti takistab investeerimast ka puuduv enesehinnang või arvatakse, et rahateemad ei ole minu jaoks – aga tegelikult oleme me ju kõik rahamängus sees.

Rahamängu vaatevinklist ei ole oluline see, et kui suur on meie palk, vaid oluline on see, et kas sul on raha, mis käib sinu heaks tööl või mitte. See aga eeldab rahatarkust. „Rahaline tarkus algab mõtteviisi muutusest. Rikkus ja vaesus ei ole see, kui palju raha sul on pangakontol, vaid sellest, et kas sul on rikas või vaene mõtteviis – kas sa otsid lahendusi või vabandusi,“ kirjeldas Arumäe.

Esimene samm võiks investori sõnul olla enda tänase finantsolukorra kaardistamine, kus on kirjas tulud-kulud, varad ja kohustused. Kui avastame, et varade lahtris pole mitte midagi, siis võib see toimida äratuskellana kui saame aru, et meil on vaja hakata teadlikult varasid looma.