NIPINURK: 4 LUBADUST, mis teevad elu elamise lihtsamaks

pilt: erakogu

Monika Kuzmina

Toomas Valsberg on Eesti muusik, laulusõnade autor, kirjanik ja maailmarändur.

Muusika kõrvalt on ta leidnud aega, et kirjutada ka paar raamatut, millest viimane, ”Eluterve pohhuist”, annab lugejatele hulgaliselt humoorikaid ja ägedaid mõtteid ning soovitusi sellest, kuidas seda elamise asja lihtsamini võtta.

Jagame katkendit Tomi viimasest lõbusast raamatust ”Eluterve pohhuist”, kus Tom käsitleb nelja lubadust, mida iseendale teha või anda ja kuidas seda teha.

Esimene lubadus – valin oma sõnu hoolikalt

Elutervel pohhuistil ei ole täiesti suva, mida ta oma suust välja ajab, aga tal on savi, kui ta vahel ütleb välja seda, mida ta arvab või mõtleb, isegi kui see kellelegi ei meeldi.

”Valida oma sõnu on mõistmine, et sa oled võlur ja sinu sõnad on maagilised,” ütleb Tom oma uues raamatus ”Eluterve pohhuist”.

Seega ole aus nii palju kui vähegi võimalik. Väljenda, mida sa tõesti usud. Räägi, mida sa mõtled ja mõtle, mida sa räägid aga pea aru, et kõigile kõike pole ka vaja rääkida. Ära räägi kuulujutte ega kedagi taga. Külva oma sõnadega hoopis inspiratsiooni, selgust, positiivsust ja huumorit.

”Eluterve pohhuist proovib alati tõtt rääkida, sest siis ta ei pea meeles pidama, mida ta kellele ütles,” jagab Tom nõuannet, kuidas elus kergemini läbi ajada.

Teine lubadus – ma ei võta midagi isiklikult

”Kui elutervet pohhuisti lüüakse vastu põske, siis ta ei keera teist põske. Ta läheb võtab ühe matcha latte mandlipiimaga ja vaatab, kas keegi on talle Facebookis midagi kirjutanud.”

Tom rõhutab, et oluline on mõista, et kõik lähtuvad enda kogemustest ja teadlikkuse tasemest. Need kogemused ja teadlikkuse tasemed on erinevad.

Inimese käitumine, suhtumine ja sõnad on kujunenud välja vastavalt tema minevikukogemustele, õpitud või õppimata jäänud elu õppetundidele, ümbritsevale keskkonnale, vanematele ja veel sajale erinevale faktorile. Keegi ei saa olla parem, kui ta parajasti on, ja ka kõige toredam inimene võib vahel kaotada oma tasakaalu ja muutuda sookolliks.

Kui elutervet pohhuisti pritsitakse sõnnikuga, siis ta peseb selle kohe maha. Ja kui elutervet pohhuisti loobitakse kividega, siis ta ehitab nendest maja.

Eluterve pohhuist teab, et kui ta võtab pidevalt ette uusi asju, teeb asju teistmoodi, on innovatiivne, siis kahtlemata loobitakse teda aeg-ajalt sõnnikuga enivei, olgu siis kadedusest, mõistmatusest, konkurentsist või hirmust. Uudne ja teistmoodi on paljude inimeste jaoks hirmuäratav.

Kolmas lubadus – ma olen vaba eeldustest ja oletustest

Meil kõigil on väljakujunenud oma maailmavaade ja veendumused. Meil on kujunenud arusaam, mis on ”normaalne” ja mis mitte. Mis elementaarne, mis iseenesestmõistetav ja mis ebanormaalne. ”Mul on sulle uudis: miski pole iseenesestmõistetav! Teine inimene võib seda hoopis teistmoodi mõista,” ütleb Tom.

Eluterve pohhuist väljendab end võimalikult selgelt ja kontrollib aeg-ajalt, et ka teine temast õigesti aru sai. Nii väldib ta igasugu arusaamatusi ja draamat!

”Eluterve pohhuist ei lähe närvi, kui see, mida ta tahab, ei juhtu kohe. Ta teab, et reaalsuse peegel toimib viivitusega.”

Neljas lubadus – Ma annan endast alati parima

Endast parimat andes on nutikas lahti lasta ideest saada tasu või saavutada mingi tulemus. Usu, et kui sa armastad tegutseda, annad endast parima, siis tuleb ka tasu varem või hiljem. Kui mitte täna, siis homme, kui mitte homme, siis hiljem. Nii see elu veereb! Kastad ja kastad ja kastad mulda ning ühel hetkel võivad sinu suureks rõõmuks lilled või isegi puud sealt mullast sirguda.