NIPINURK: 4 NIPPI, kuidas oma elu kirega elada

pilt: Shutterstock

Monika Kuzmina

Läbi aegade on filosoofid ja poeedid otsinud õnne ja rahulolu saladust.

Dan Strutzeli kirjutatud raamat “Top 1%” pakub teadmisi, mis võivad sind tõsta mitte ainult sissetulekute top 1% sekka, vaid ka õnne ja rõõmu tippu, kuidas tahes sa seda ka ei määratle. Kuulugu sa oma sissetuleku poolest siis top 1%, 5%, 20% või 50% hulka.

Lõputu kütus

Läbi aegade on filosoofid ja poeedid otsinud õnne ja rahulolu saladust. Igaüks, keda see teema huvitab, võib minna kohalikku raamatupoodi või külastada Amazon.com-i ning tundide kaupa uusi ja vanu täiel rinnal elamise retsepte sisaldavaid raamatuid läbi sirvida. “Kuid teame kõik, et on väga suur vahe, kas millegi kohta lugeda või seda omal nahal kogeda. Neil oli lõputult kütust,” kirjutab Strutzel.

Ta rõhutab, et kütus, mis iial otsa ei lõpe, mille kõik saavad sünniga ühes, on kirg. “Minu arvates on elujanu vastupidiselt mõnele eneseabijuhendile miski, mille peaksime afirmatsioonide ja lõputute hingeotsingutega endale külge pookima; see on meile kaasa sündinud. Meil tuleb see vaid taasavastada. Kuigi su pürg top 1% sekka võib esmalt tekitada enneolematut elujõudu ja kirge, saabub kahtlemata põuaaeg, kus kogetud tulihingelisus paistab olevad kauge mälestus ning argipäev tekitab tüdimust, väsimust ja kuivalolekutunnet,” tõdeb ta oma raamatus.

Paljude jaoks muutub elu aja möödudes kogunevate rahaliste, töiste, isiklike ja vaimsete kohustuste tõttu keerulisemaks. Kuidas oma peret toita? Kas ma säästan piisavalt pensioniks? Kas tegelen sellega, mida armastan? Kas liigun ametiredelil edasi, nagu peaks? Miks mu abielu suuremat rahuldust ei paku? Kuidas saaksin veeta rohkem aega abikaasa seltsis, kuid olla ka lastega nii palju koos, kui nad vajavad? Mis on üldse minu elu mõte? Miks ma olen siin? Kus ja kes on jumal?

Strutzel toob näite, kuidas võrrelda elu artišokiga. Lapselik kirg ja särts peituvad artišoki südames, ent aasta-aastalt lisanduvad katsumused ja äsjakirjeldatud küsimused on nagu artišokilehed. Iga küsimus, iga katsumus lisab ühe lehe ning järele jääb vaid kire hõng. Harva on meil aega või energiat kõik lehed tuumani pealt koorida.

“Ma ei taha lihtsameelselt öelda, et kõik liialt lihvitud täiskasvanud peaksid kätte võtma ja hakkama lapse kombel elama. Muidugi muutub elu vanemaks ja edukamaks saades keerulisemaks,” kirjutab ta, et edu ja liidripositsioon ei lase meil nende keerukuste ja katsumuste eest pakku pugeda, vaid nõuavad, et me need omaks võtaks ja nende kõrgusele tõuseks. Tsiteerides kirjanik Dan Sullivani sõnu: “Selleks, et jõuda uuele lihtsuse tasemele, tuleb meil oma keerukuse laest kõrgemale tõusta.” Meil tuleb muuta karm ja kõle tööturg ning isiklik elu taas mänguplatsilaadseks.

Siit leiad Strutzeli avastatud nipid:

1. Ole kohal, kus iganes oled. Harjuta oma meelt ja hinge kogema täie tähelepanuga seda, mida parajasti teed. Kui suudad meeltesegajaid vähendada kasvõi poole võrra, hämmastud, kui palju energiat ja loovust see valla päästab Uuri meditatsiooni, lõdvestust ja keskendumist käsitlevaid raamatuid ja kuuldekavasid, et õppida käesolevale hetkele pühenduma.

2. Ela enda sisemiste standardite järgi. Mida vanemaks saame, seda enam paistab meile korda minevat, mida naabrid teevad, kuidas nad elavad, palju teenivad, kuidas rõivastuvad, kus trennis nende lapsed käivad ja isegi, millesse nad usuvad. Stephen Covey ütleb hästi: “Lõpeta teiste inimeste pattude kahetsemine.” Strutzel lisab: “Lõpeta väliste normide järgi elamine ja ela nii, nagu sulle tundub kõige õigem.” Pääsed oma kütusevarule ligi vaid siis, kui oled ise tüüri juures, mitte siis, kui roolis on keegi teine.

3. Suurenda uudishimu. Vanemaks saades on lihtne rutiini kinni jääda. Ärkad, sööd hommikust, (loodetavasti) teed trenni, paned lapsed riidesse ja viid kooli, lähed tööle, kiirustad koju, vannitad lapsi, jääd diivanile magama – ja kordad kõike uuesti. Miski ei tühjenda meie kütusevarusid kiiremini kui rutiin. Kuidas sellest üle olla?

Saame muidugi oma toimetusi mitmekesistada, kuid teatud määral on rutiin elu vajalik ja vältimatu osa. Parem lähenemine on harjutada uudishimu ja imestuse kunsti. Loe hommikuti neist asjust, mis sind paeluvad, on need su karjääriga seotud või mitte. Lükka oma hinnanguid andev mõistus teadlikult kõrvale ning käivita vestluses kellegagi või äriesitlust koostades uudishimulik meel. Pea meeles, et pilvedes peitub varasalv, kui vaid pisut terasemalt vaatad.

4. Naerata. Lisa naer oma argirutiini. Kasuta seda, et elukonarusi siluda, tobedatele või haledatele hädadele uue nurga alt läheneda ning sõprussuhteid tugevdada. Olen jõudnud järeldusele, et inimese vaimne tervis on otseselt seotud sellega, mitu korda nädalas ta naerab, nii et vats vappub. Piibelgi ütleb: “On aeg nutta ja aeg naerda.” Strutzel rõhutab, et ei võida, et naera kõige üle; elu pole vaid pisiasjad. Kuid enamik meist on oma pisarakanalile palju rohkem trenni teinud kui naerulihastele.

Tee neid asju pidevalt, siis põletad sellist kütust, mille läte kunagi ei kuiva – kirekütust.