NIPINURK: Eduõpetuse juhendaja annab nõu: kuidas panna paika oma eesmärke?

Monika Kuzmina

Pildi autor: Tommie Collier

Eduõpetuse juhendaja Kai Oja sõnab, et aasta 2020 oli lammutamise aasta. Paljud asjad lammutati tükkideks – elud, töökohad, aga ka arusaamad ja uskumused.

“Väga paljud jõudsid arusaamiseni, et nad on ise vastutavad selle eest, kuidas nemad ennast tunnevad ja mida nad üldse oma elus tahavad teha,” sõnab ta. Väga paljud astusid enesearenguteele ning hakkasid end arendama ja õppima. Kuidas aga jõuda lähemale oma eesmärkidele?

Siht on tunne, mida tahame tunda

Eesti keeles kiputakse ütlema, et siht (inglise keeles purpose) ja eesmärk on sama asi, aga Kai selgitab, et siht on kui mõnes mõttes elu mõte – mingi seisund ja tunne, mida tahame kogu aeg tunda, näiteks olla õnnelik, tänulik ja terve. “See ei ole eesmärk, vaid tunne, mida ma tahan koguaeg tunda ja ma leian, et üks siht on ka kasvada ja areneda. Me oleme ju kasvavad organismid ja olendid. Kui inimene enam ei kasva ega arene, siis läheb taandarenguks ning siis tuleb surm,” selgitab ta, et me tahame kasvada ja areneda, teisi aidata ja olla selle juures õnnelikud, tänulikud, elada külluslikku ja harmoonilist elu – see ongi meie siht.

Visiooni loomine

Siht on seega seisund, ent visiooni peab looma. Kai soovitab luua visioon näiteks viieks aastaks. Samas on tema kogemusel mõned noored öelnud, et 2-3 aastat on parem, sest see toob visiooni lähemale.

“Mina olen loonud visiooni, milline on minu elu 5 aasta pärast, kus ma olen, kus ma elan, kui tihti ma käin puhkusel, kuidas on läbisaamine lastega, milline kaaslane mul on,” loetleb ta. “Siis ma olen kirja pannud nii, et liigun praegusesse aastasse, mis on nelja, kolme, kahe ja ühe aasta pärast.” Näiteks saab luua visiooni, milline on sinu elu 2021. aasta lõpus ning sealt püstitada eesmärk.

Eesmärk on aga mõõdetav. “Kui sa paned porgandiseemne maha, siis sealt kasvab porgand, see on sinu eesmärk, sa hooldad seda, rohid, kastad, harvendad ja juba näed seda oma vaimusilmas,” selgitab ta piltlikult, et eesmärgi püstitamine on põhimõtteliselt sama seeme – sa otsustad ära, paned täpselt kirja, mis on 2021. aasta lõpus ja hakkad seda toitma.

Kai soovitab teha selle ka vahe-eesmärkideks – näiteks kui on eesmärk, millist kasumit või käivet tahad aasta lõpuks, siis mõtle, milline see peaks olema iga kuu.