NIPINURK: HÄID NÕUANDEID jagavad Mihkel Raud, Epp Kärsin ja Inga Lunge

erakogu

Monika Kuzmina

Laupäeval toimus Haapsalu linnuses enesearengufestival Hea Elu, kus 12 tunni jooksul astus üles 12 esinejat, sealhulgas Inga Lunge, Mihkel Raud, Raivo Ilmsalu, Merike Villard, Merit Raju ja Roland Tokko, kes jagasid häid mõtteid ja ideid, kuidas viia oma elu paremale tasemele.

Kuidas ära hoida suhte kokkuvarisemine?

Mihkel Raud selgitas, et ühtset valemit tegelikult ei ole, kuidas suhte purunemine ära hoida, sest seda peab tegema kogu aeg. Ta tõi metafoori, et see on sama, kui kaine peaga hakkad võtma järgmist viinapitsi – siis tasub meenutada, kui rõve oli pohmell. Samamoodi kui hakkad aru saama, et võtad suhet iseenesestmõistetavalt, tasub tagasi mõelda ajale, kui on lahku mindud või sind on maha jäetud. Oluline on ka mõista, et ükski suhe ei ole kaugeltki nii hea tervise juures, kui me arvame, et on. Ka võivad suhted lõppeda väga ootamatult. Ka kui sa arvad, et partner on õnnelik, ei pruugi see nii olla. Raud soovitab mitte eeldada, vaid küsida, kas ta ka on.

Et suhe saaks toimida, on vaja kõigepealt luua hea suhe iseendaga!

Epp Kärsin sõnas, et seksuaalsus on meil kõigil olemas, kuid seksiteemad on olnud väga tabud. Ta kinnitas, et suhe saaks toimida, on vaja kõigepealt luua hea suhe iseendaga. Kärsin julgustabki kõiki naisi iseennast tundma õppida – meil on palju naudingutepunkte, aga need on uinunud olekus, sest neist pole palju räägitud. Ta sõnas, et enda seksuaalsuse omaksvõtmine tähendab, et me julgeme olla need, kes me oleme. Ta tõdes, et temagi kohta on netikommentaatorid kirjutanud, et ta pole normaalne inimene. Nii ka naised tihtipeale kardavad end naisena välja näidata, sest ühiskond arvab, et naine, kes armastab seksida, on lits. “Milline naine aga meeldib meestele? Kes julgeb väljendada oma soove ja vajadusi,” vihjas ta.

Mis meid takistab tegemast seda, mida me tahame?

Tihti öeldakse näiteks, et mul pole piisavalt raha, pole elukaaslast või et lapsed käituvad halvasti. Tahaks reisida, aga ei saa. Ja nii edasi. Inga Lunge tõi enesearengufestivalil välja, et need asjad on kõik välised ja meist väljaspool. Ta tõi näite, et ta võiks mõelda, et küll oleks tore koolitada, kui kõik oleksid lõbusate nägudega, aga keegi ikka ei ole. Siis on oluline aru saada, et see on väljaspool ning me ei saa seda muuta. Ja ongi hea, et kõik pole nii nagu meie tahame! Me saame vaid otsustada, mis toimub meie sees. Seda ei otsusta keegi teine.