NIPINURK: KAS SIND koheldakse emotsionaalselt vägivaldselt?

123rf.com

Monika Kuzmina

Rahvusvaheliselt tunnustatud psühhoterapeudi Beverly Engeli kirjutatud raamat “Emotsionaalne ja vaimne vägivald” on kirjutatud autori kogemuse põhjal, mille ta on saanud üle 35 aasta töökogemusega emotsionaalse ja vaimse vägivalla ohvritega.

Emotsionaalne vägivald on omamoodi ajupesu, mis vaikselt uuristab ohvri eneseväärikust, enesekindlust, turvatunnet ning usku endasse ja teistesse. Erinevalt füüsilisest vägivallast, mis sageli ilmneb dramaatiliste pursetena, on emotsionaalne vägivald enamasti salakaval ja raskesti tabatav ning see söövitab aeglaselt inimese arusaama oma väärtusest ja olemusest.

Mõnikord on emotsionaalset vägivalda raske ära tunda; veelgi raskem on endale tunnistada, et see toimub sinuga. Kuidas aru saada, et sind koheldakse emotsionaalselt vägivaldselt? Et kindlaks teha, kas sa koged emotsionaalset vägivalda, soovitab psühhoterapeut järgnevatele küsimustele võimalikult ausalt vastata.

· Kas sul on tunne, et sinu sõna teie suhtlemises ei maksa? Et sa oled ebaoluline?

· Kas sa tunned end partnerina läbikukkununa, kuigi sa väga püüad oma kaasale meele järele olla või „asju õigesti teha“?

· Kas sa tunned viha, masendust ja ärevust, sest mõtled pidevalt suhteprobleemidele, mida lahendama peaks?

· Kas su partner arvab, et sina oled süüdi kõigis teie suhteprobleemides?

· Kas su partner pidevalt kritiseerib või süüdistab sind?

· Kas su partner kohtleb sind nagu last? Kas ta parandab sind pidevalt ja noomib sind, sest su käitumine on tema arvates „kohatu“?

· Kas su partner tunneb vajadust kogu su tegevust nii kodus kui ka mujal kontrollida? On sul tunne, nagu sa peaks „luba küsima“ enne kuhugi minekut või väiksemagi otsuse tegemist? Kas sa pead iga sendi kulutamise eest aru andma või ta püüab su kulutusi kontrollida (kuigi enda peale võib ta kogu aeg kulutada)?

· Kas sa oled teie kooselu ajal lakanud paljude või kõigi oma sõprade ja/või lähisugulastega suhtlemast? Kas seepärast, et nad ei meeldi talle, et ta tunneb nendega veedetud aja pärast armukadetust või sa tunned häbi selle pärast, kuidas ta sind kohtleb?

· Kas ta suhtub sinusse, nagu sa oleks temast „alam“ või vähem tähtis? Kas ta üritab esile tõsta seda, et sul on väiksem haridus, et sa teenid vähem või et sa pole sama hea välimusega kui tema?

· Kas su partner regulaarselt naeruvääristab, ignoreerib või kritiseerib su seisukohti, mõtteid, ettepanekuid ja tundeid?

· Kas ta halvustab su saavutusi, eesmärke või tulevikuplaane?

· Kas su partner tahab alati oma õigust saada? Kas tema on see, kes peab saama otsustada, kus te käite, mida ja kellega teete?

· Kas su partner karistab sind mossitamise, eemaletõmbumise, vaikimise või hellusest ja seksist hoidumisega, kui sa ei tee seda, mida tema tahab?

· Kas su partner ähvardab sageli sind maha jätta, kui sa ei tee nii, nagu tema tahab?

· Kas su partner süüdistab sind flirtimises või salasuhetes isegi siis, kui see tõsi pole?

· Kas su partner heidab sinu üle nalja või alandab sind teiste ees?

· Kas tal on raske või võimatu vabandada või oma süüd tunnistada? Kas ta püüab oma käitumist välja vabandada või teisi oma vigades süüdistada?

· Kas su partner püüab sind pidevalt seksile survestada või tahab, et sa teeks voodis asju, mis sulle ebameeldivad on? Kas ta on ähvardanud kellegi teise leidmisega sinu asemele, kes teeks temaga voodis asju, millest ta on huvitatud?

· Kas su partneri isiksus tundub läbivat radikaalseid muutuseid? Kas ta on ühel hetkel kena ja siis äkki saab raevuhoo? Kas ta läheb kergesti endast välja? Kas tal vahelduvad elevuse ja masenduse perioodid?

Kui sa ütlesid „jah“ kasvõi mõnele küsimusele, siis kasutatakse sinu suhtes emotsionaalset vägivalda. Võimalik, et sulle tuleb üllatusena, kui suur osa sinu partneri käitumisest oma emotsionaalselt vägivaldne. Selle tõdemusega pole kerge leppida, kuid samas võib see mõjuda vabastavalt. Nagu öeldakse, tõde teeb su vabaks. Ja emotsionaalse vägivalla tunnistamine ongi esimene samm vabanemise suunas.