NIPINURK: Kolm sammu enda kire ja kutsumuse leidmiseni

Monika Kuzmina

Kai Kuusik Greenb

Roland Tokko raamatu “12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma” esimene trükk tuli välja täna 3 aastat tagasi. Nüüdseks on seda raamatut müüdud 10 000 eksemplari ning aidatud praktiliste teadmistega paljudel leida enda kutsumust. Tokko jagab oma raamatus lihtsat kolmeosalist valemit, mis aitab leida oma kutsumust ja kirge.

Valem, kuidas leida oma kirg:

1. Proovi mitmeid asju.

2. Kui näed, et üks või teine asi ei toimi, liigu kiirelt järgmise juurde.

3. Usalda sisetunnet.

Proovi mitmeid asju

Tokko proovis pärast kooli oma kutsumust otsides väga palju asju: sporti, muusikat, restoranitööd, raamatupidamist, poliitikat, ettevõtlust, ürituste korraldamist, turundustegevust jm.” Sain üsna kiiresti aru, mis mulle meeldis ja mis mitte. Väga tihti juhtub aga, et inimesed jäävad kohusetundest või hirmust sissetuleku kaotamise ees tegema vastumeelset tööd,” tõdeb ta.

Kui sa ei tea, mis on sinu kutsumus ja mida sa tegelikult teha tahad, soovitab ta katsetada eri valdkondadega. Osale näiteks vabatahtlikes organisatsioonides, mida saad teha oma tänase töö kõrvalt. Niimoodi saad kiiresti aru, mis sulle meeldib ja mis mitte, riskimata sissetuleku kaotamisega.

Tee kindlasti kohe praegu läbi see harjutus

· Pane kirja oma praegust tööd puudutavad ülesanded ja mõtle, milliseid neist sa naudid ja milliseid mitte.

· Mõtle korralikult läbi, kas tööülesannetes, mis sulle ei meeldi, on mingeid külgi, mida sa hea meelega teed?

Tokko selgitab, et tihti hoiavad just need asjad inimesi vastumeelsetel töökohtadel kinni. Nii hea on ju endale vabanduseks tuua, et tegelikult on need üksikud hetked väga nauditavad.

Miks mitte tegutseda selles valdkonnas aga kogu aeg? Miks mitte valida oma igapäevaseks tööks midagi, mida sulle meeldib püsivalt teha?

“Kõlab ehk veidralt, aga üks võimalus, kuidas meelepärane valdkond üles leida, on mõelda, mille või kelle peale sa oled heas mõttes kade. Kas keegi tegeleb millegagi, mida sina ka tahaksid teha? Või kas on keegi, kes sind kadedaks teeb, kuigi sa ei teagi täpselt, mille pärast? Kui sellesse mõttesse rohkem süvened, võid leida mõne oma kire või isegi kutsumuse. Mina tundsin palju aastaid heas mõttes kadedust teiste lauljate vastu, sest tahtsin ise ka sellega tegeleda,” soovitab ta mõtteainet.

Kuku kiirelt läbi

Kiire läbikukkumine on Tokko sõnul oluline kahel põhjusel. Esiteks jõuad sa niimoodi rohkem asju proovida ja saad kiiresti aru, mis sulle ei meeldi. Teiseks, ükskõik, mida sa ette võtad, vigade tegemine on vältimatu. Mida kiiremini sa need läbi teed, seda kiiremini eduni jõuad. Ta rõhutab, et ei pea seejuures silmas mõtlematult ja täiesti ettevalmistuseta võõras kohas pea ees vette hüppamist, vaid olukordade loomist, mis su arenguprotsessi märkimisväärselt kiirendavad.

Püüa leida võimalusi, et ennast proovile panna ja pingutada, sest lisaks oskustele kasvab nii ka su enesekindlus.

Usalda sisetunnet

Sisetunde usaldamist kui ühte edutegurit toob välja enamik edukaid inimesi. Sisetunne on ka Tokko puhul kõige olulisem indikaator, mida ta on elu jooksul arvestama hakanud. “Aastaid tagasi ma ei uskunud ega usaldanud seda, aga mida aeg edasi, seda rohkem olen hakanud märkama, kui õige mu sisetunne on olnud. Või kui olen sisetundele vilistanud, olen pidanud seda hiljem kibedalt kahetsema. Sisetunde ajel hakkasin ka laulutunde võtma,” räägib ta.

Ta soovitab võimalikult palju lähtuda sellest, et eesmärk number üks on ennast hästi tunda. Muidugi ei tähenda see seda, et sa ühtegi ebameeldivat tegevust ei tee või raskuste ilmnedes asja pooleli jätad. Kui hakkad aga oma sisetunnet jälgima, jõuad oma kutsumusele lähemale. Iga tegevus, mida tehes tunned ennast halvasti, võib olla vihje sellele, et peaksid selle lõpetama.

“Tee seda, mis tundub õige, ja sa jõuad sinna, kuhu sa pead jõudma,” kinnitab Roland Tokko.