NIPINURK: Kui alustad praegu kaalulangetusega, võivad suveks olla tulemused just sellised

erakogu

Monika Kuzmina

Uusaastal antakse tihti lubadusi end uuel aastal paremasse vormi viia, ent tihti juhtub, et motivatsioon kaob ära, kui ei näe kohe suuri tulemusi. Personaaltreener Janika Koch-Mäe sõnab, et kui praegu hakata endaga tegelema, siis võib rannahooajaks targalt tegutsedes vabalt alla võtta 10-15 kg.

Kaalust alla võtta on iseenesest lihtne

Koch-Mäe selgitab, et tuleks veidi rohkem energiat kulutada, kui tarbida – püsiva kaalulangetuse valemiks on ca 300 kcal energiadefitsiit. Ta soovitab esialgu alustada kahe treeninguga nädalas ja ülejäänud päevadel piisavalt liikuda – näiteks panna eesmärgiks liikuda 7000 sammu. Umbes kuu aja pärast võiks lisada nädalasse ka kolmanda treeningu ja püüda sammude arvu päevas järk-järgult tõsta.

Toitumise osas soovitab ta hoida regulaarsust – kas 3, 4 või 5 toidukorda päevas oleneb konkreetselt inimesest, tema harjumustest ja vajadustest. Pigem on korrapärane toitumine võtmeks, et vältida veresuhkrutaseme kõikumist ja ülesöömist.

Koormust lisa just nii

Lihastreeningu puhul on üsna kiiresti näha raskuste kasvu – paari-kolme nädala pärast tunduvad esialgsed raskused kerged. Aeroobse treeningu puhul on indikaatoriteks südamelöögisageduse langemine treeningu ajal ja enesetunne. Samuti on ajas näha seda, et kui esialgu 45 minutit aeroobset treeningut väsitas väga, siis aja jooksul saab treenida pikemalt.

Kui jaanuaris on regulaarselt 2 korda nädalas treenitud, võiks veebruaris lisada ka juba 3. Treeningkorra nädalasse. Samuti võib treeningu-vabadel päevadel lisada üldist päevaaktiivsust selle kaudu, et lisada rohkem samme – näiteks panna eesmärgiks 7000 asemel 8000 sammu.

Motivatsiooniks

Heaks motivaatoriks on Koch-Mäe sõnul erinevad sammu-väljakutsed näiteks rakenduses FitSphere. Tegu on füüsilise aktiivsuse premeerijaga, kus käidud sammude eest on võimalik võita vahvaid auhindu. Sageli sisemisest motivatsioonist ei piisa ja kui jaanuarikuu-õhin on möödas, motiveerib äpp läbi erinevate väljakutsete liikuma ka veebruaris ja märtsis. FitSphere on Eesti iduettevõte, mille äpp on saadaval juunikuust ja esimese kuue kuuga on jõutud juba 17000 allalaadimiseni. Hetkel on Funderbeamis käimas kapitali kaasamise voor, et panna massid liikuma esialgu Rootsis ning seejärel juba kogu maailmas. Rahakaasamise juhtinvestoriteks on Mihkel Välja, Paavo Siimann ja Janika Koch-Mäe, investori ja eestkõnelejana aitab kaasa Ott Kiivikas.

Samuti soovitab Koch-Mäe võtta kaalulangetamise-teekonnale kaasa mõni sõber, kel on samad eesmärgid. Koos on lihtsam tegutseda ja üksteist nõrkusehetkedel utsitada. Samuti on mõnus koos sõbrannaga igapäevaseid samme koguda – saab samal ajal jutustada ja kilomeetrid täituvad märkamatult.

“Mulle endale meeldib tegelikult väga kõndimas käia – teen seda vahel hommikuti enne tööd (mõnus värske enesetunne ja start päevale, samuti mõtlen jalutuskäigul läbi olulised tegevused ja eesmärgid päevaks); vahel õhtuti peale tööd (mõnus hetk maha laadida päeva pinged ja analüüsida läbi mingid sündmused või olukorrad); vahel nädalavahetuseti. Sageli tulevad just kõndides pähe head ideed või lahendused. Samuti kuulan kõndides tihti mõnd podcast’i, kust saan häid mõtteid ja inspiratsiooni,” räägib ta.