NIPINURK: KUIDAS alkoholist loobuda, kui seltskond pressib alkoholi peale?

123rf.com

Monika Kuzmina

On olukordi, kus alkoholi peale pressitakse. Mida siis teha, kui seda tarbida ei soovi? Pikaajalise kogemusega sõltuvusnõustaja Kaja Heinsalu ja tunnustatud ajakirjanik Neeme Raua Pilgrimi kirjastatud raamat “Kainus” annab näpunäited, kuidas sellel juhul käituda.

“Ei, aitäh” võib olla piisav

Heinsalu selgitab, et kui tegemist on otsese survega, saame käituda kolmel viisil: kas kõhklevalt, agressiivselt või enesekindlalt. Vastuse stiilist sõltub, kas meie otsust loobuda austatakse või tekib sellest suurem diskussioon. Enesekindlana vastates, et tänan, ma ei soovi, ei pea iga kord uut vastust välja mõtlema, kui keegi midagi pakub. “Ei, aitäh” võib olla täiesti piisav.

See, et kõik seltskonnas tegelevad sellega, et vaadata, kas ja kui palju me joome, on Heinsalu sõnul kõvasti üle paisutatud arvamus. “Minu oma elust on näide, kui juba aastaid kainena kuulusin sõpruskonda, kes sageli omavahel kohtus. Need olid enamasti kodused koosviibimised, kus tarvitati ka alkoholi. Ühel õhtul, kui olin juba mitmeid kordi enda kõrval istuva meesterahva poolt pakutud veinile ei öelnud, selgus, et ta ei ole kaheksa aasta jooksul märganud, et ma kunagi alkoholi ei tarvita,” toob ta näite.

Kui veiderdada ja anda ebamääraseid vastuseid, teed oma keeldumisest sündmuse, ja siis võid ennast küll ebamugavasse olukorda panna. Vastus, et olen autoga, võib tähendada sageli seda, et sõbrad hakkavad otsima lahendust sinu transpordiprobleemile.

“Kui räägime, kui tõsine see probleem meie jaoks on ja see pole nali, siis ei hakka keegi selle üle nalja viskama. Aga on üsna tavaline, et alguses kasutatakse äraütlemiseks muid ettekäändeid ja tõelist põhjust ei taheta avaldada,” kinnitab ta.

Antibiootikumikuuri ettekäändeks toomine polegi nii halb variant, kuna see viitab terviseprobleemile. Kui inimene ei ole veel valmis avalikult ja otse rääkima, annab see võimaluse tähelepanu kõrvale juhtida. Äsja kainet elu alustanud inimene on nii hapras seisundis, et tal on kõige selle uuega seotud palju vastakaid emotsioone, ka häbitunnet, ja sellest ülesaamine võtab aega. Senikaua kuni ise ei ole täieliku aktsepteerimise ja leppimiseni jõudnud, on ka selle väljaütlemine raske. Kui aga ühel päeval keeldumise tõelisest põhjusest räägime, vabaneme edaspidi pingest ja anname ka sõpradele võimaluse meid paremini mõista.

Alati jääb võimalus, et kõikidele see rõõmu ei tee ja need, kellega meil oli kombeks kokku saades veini juua, ei kutsu meid enam külla.

See, et osad inimesed kõrvalt kaovad, käib kaine elu juurde

Alkoholi ja narkootikume tarvitatakse Heinsalu sõnul tihti selleks, et teistega koos veedetud aeg veel mõnusam oleks. Kainus võib süvendada hirmu, et neid ei taheta enam, ja jäädakse üksi. Ja see võibki nii olla. Kui me ausalt ja selgelt välja ütleme, miks me kained oleme, ja kui seda otsust ei austata ning selle kulul nalja visatakse, siis tekib küsimus, kas nad üldse on

meie sõbrad. Kui minu jaoks on see elu ja surma küsimus, aga sõber ütleb, et teda ei huvita, hakkame jooma, siis kas ta on mu sõber? Pole harvad ka juhused, kus kainele sõbrale saadetakse pilte peost, et teda nii-öelda normaalsele teele tagasi pöörata. Kui on olnud napsisõprus ja ühendav lüli jääb ära, pole ka enam muud sõprust. See, et osa suhteid jääb maha ja asemele tulevad uued, käib Heinsalu sõnul kaine elu juurde.

Mõned inimesed kardavad ka suguvõsa kokkutulekuid ning mõtlevad, kuidas nad küll seal saavad osaleda, kui ei võta peremehe poolt pakutavat napsu vastu. Mõnel pool Eestis toetavad seda väga tugevad traditsioonid ja enne ei saa üle ukseläve, kui naps on võetud. Teades selliseid asju ette, soovitab Heinsalu võõrustajaga eelnevalt rääkida ja oma alkoholivabad joogid kaasa võtta. Harvad ei ole ka need juhtumisi, kui lähedane hakkab igatsema nii-öelda ühist normaalset tarvitamist ja arvab, et pulmaaastapäeval võib ju klaasikese ikka head veini koos tarbida.

“Perekondliku survega seoses meenub mulle ka üks tore lugu, kuidas üks vanem härrasmees jaanipühade aegu, mil kogu suguvõsa oli koos, palus kõigi tähelepanu ja teatas, et on otsustanud elada kainelt. Tema selline ausus ja julgus tõi kaasa palju rõõmupisaraid ja toetust, võttes maha ka abikaasa ja laste hirmu, et äkki ta libastub, kui teised ümberringi alkoholi tarbivad. Tänaseks on ta juba mitu aastat kaine püsinud,” on ka see Heinsalu sõnul hea lahendus anda lähedastele teada, et oled alkoholist loobunud.