NIPINURK: Kuidas aru saada, kas teed midagi enda pärast või kellegi teise jaoks?

Monika Kuzmina

Triin Maasik

Lugu rahvatantsust

Merit meenutab, et käis kooliajal aastaid rahvatantsus. “Meil olid Tori rahvariided, jalgades polka ja labajalavalss. Aga see ei olnud kindlasti üksnes rahvatants.

See oli sõpruskond ja eelkõige koht, kus sain olla mina ise, naerusuine ja saavutushimuline,” kirjutab ta.

See pidas vastu isegi karmid teismeliseaastad, kus koolis narriti neid, kes tegid rahvatantsu, mitte hiphoppi, steppi või napsu.

Aga neiu ääretu pühendumus rahvatantsutrennile häiris tema ema. Talle ei meeldinud rahvatants kui selline, lisaks polnud Merit kunagi pühade ajal pereringis, sest ikka olid talproovid, laagrid ja esinemised. Oma osa oli ka suurel murel tütre pärast, kui ta jõudis trennist koju kolm korda nädalas alles hilisõhtul kottpimedas pärast jääkülmas bussis loksumist, sest ajad olid toona tõepoolest väga ebastabiilsed ja kriminaalsedki.

“Lõpuks keskkooli ajal, kui pidin argihommikuti arutult vara ärkama, et kaugele kooli jõuda, ning sain mitu korda nädalas vaid pool tundi või vähemgi kooli ja trenni vahel kodus olla, ei jaksanudki ma enam rahvatantsu eest võidelda ja andsin alla ema soovile püsida rohkem pereringis. Tulin tantsutrennist ära. Minu suurimaks pettumuseks ei rõõmustanud ema jaoks rahvatantsust ära tulemine tegelikult kedagi, ent oli minu jaoks väga kõrge emotsionaalse hinnaga. Ma tundsin iga ihurakuga, kuidas ma ei hakka enam kunagi tegema midagi üksnes teiste jaoks, midagi, mis on mu enda sisetunde vastu,” meenutab ta.

Ta räägib ka, et tema kunagine partner mõtles jätta suitsetamise maha. Merit oli talle otsatult tänulik, et ta oli pärast nende tutvumist valmis minema läbi selle põrgu, ometi palus Merit, et ta ei teeks seda tema pärast ega tema jaoks, vaid iseenda ja oma lähedaste pärast.

Ta toob välja, et samamoodi peab sinu eesmärk olema sinu enese pärast ja jaoks. Kõik väline saab vaid toetada või õõnestada.

Harjutus, kuidas vaadata oma eesmärki kahest aspektist

Sul on nüüd üks või mõned endale olulised eesmärgid teada ja suur põhjus igaühe taga, see teadmine, MIKS, päriselt, miks sa need sihid valisid.

Võta iga eesmärk veel kord ette ja hinda seda nüüd kahest aspektist.

1. Kui väga sa seda tegelikult tahad?

2. Kui tõenäoliseks sa pead selle saavutamist või realiseerumist?

Ja hinda mõlemat aspekti ühest kümneni skaalal.

Kui need tulid alla 10 või ütleme 8, siis mõtle, kuidas suurendada üht või teist.