NIPINURK: KUIDAS enda elu uueks luua?

Monika Kuzmina

pilt: Shutterstock

Inimese meelt võib võrrelda aiaga, mida saab nii arukalt harida kui ka laokile jätta; nii harimine kui ka hooleta jätmine avaldab igal juhul mõju.

Kui viljakandvaid seemneid ei külvata, langeb mulda hulgaliselt kasutuid umbrohuseemneid, mis toodavad juurde üha rohkem omasarnaseid. Aednik harib aeda, hoiab selle umbrohust puhtana ja kasvatab oma tarbeks lilli. Samamoodi võib inimene hoolitseda ka oma mõtteaia eest – juurida välja kõik valed, kasutud ja ebapuhtad mõtted ning kasvatada täiuseni korrastatud, kasulike ja puhaste mõtete õisi.

James Alleni raamat „Nagu inimene mõtleb“ käsitleb mõtte jõudu ja mõju erinevate eluvaldkondadele, saavutustele ja õnnele. Autor kirjeldab raamatus, kuidas oma mõttemaailmaga kannatlikult ja targalt töötades võime elu uueks luua.

Siin on raamatust mõned head mõtted ja nõuanded:

Loomevõime on sinul 

Välised olud vaevavad inimest niikaua, kuni ta usub, et teda kujundavad temast sõltumatud jõud. Kui inimene viimaks taipab, et loomisvõime on temal enesel ja tema ise võib otsustada, milline on tema olemuse peidetud pinnas ja seemned loomaks oma eluolu, saab ta oma elu õiguspäraseks peremeheks.

Kõik algab mõttest 

Iga inimene, kes natukenegi aega on enesekontrolli ja -puhastust harjutanud, teab, et olud arenevad mõttest. Kui inimene tõepoolest otsustab oma olemuses leiduvaid vigu parandada ning saavutab kiirelt ja sujuvalt edu, saab talle ruttu osaks terve hulk elumuutusi.

Parandada tuleks ennast 

Inimesed tahavad innukalt parandada oma eluolu, kuid mitte iseennast, seepärast jäävadki nad piiratuks. Inimene, kes ei kohku tagasi enese ristilöömisest, saavutab alati seatud eesmärgi.

Lõpeta vingumine 

Inimene saab inimeseks vaid siis, kui lõpetab vingumise, kirumise ning hakkab otsima oma elu reguleerivat varjatud õiglust. Ta kohandab oma meele selle reguleeriva teguriga, lõpetab oma hädades teiste süüdistamise ning ehitab end üles tugevate ja õilsate mõtete abil. Ta ei sõdi enam oludega, vaid hakkab neid oma kiirema arengu ja eneses peituvate varjatud võimete ja võimaluste avastamiseks kasutama.

Head mõtted on olulised 

Headel mõtetel ja tegudel pole kunagi halbu tagajärgi, samas halvad mõtted ja teod ei anna kunagi head tulemust. Ütleb ka kõnekäänd, et maisist kasvab ainult mais ja nõgesest ainult nõges. Looduse puhul inimene mõistab seda ja tegutseb vastavalt, kuid vaimses maailmas taipavad seda vähesed, kuigi seal toimib see täpselt sama lihtsalt ja püsivalt. Ilusatest mõtetest tekivad armulikud ja lahked harjumused, millest arenevad geniaalsed ja päikeselised olud. Puhtad mõtted kujundavad mõõdukust ja enesekontrolli. Julged, ennast usaldavad ja otsusekindlad mõtted kristalliseeruvad mehiselt jõulisteks harjumusteks, millega kaasneb edu, küllus ja vabadus. Konkreetne ja katkematu mõttelõng – ükskõik, kas hea või halb -, mõjutab vältimatult inimese olemust ja olukorda. Inimene ei saa end ümbritsevaid olusid otseselt ise vältida, kuid ta valib mõtted, mille abil kaudselt, kuid kindlalt oma olukorda kujundab.