NIPINURK: KUIDAS koduostu puhul maaklerit valida

Monika Kuzmina

Karen Härms

Maakler on emotsioonide piksevarras

Kivi selgitab, et tihtipeale tahavad nii ostjad kui ka müüjad endale rohkem võitu, aga seda elus ei juhtu. Maakleri töö on aga see, et kõik oleksid rahul. Kuna müügitehingul võib tulla ka pingeid, nimetab Kivi maaklereid emotsioonide piksevardaks, kes pingeid maandab.

Ta paneb südamele, et kinnisvara müües on väga palju asju, mis võivad minna nihu, eriti kui mängus on emotsioonid ning väga suured summad, seega ei tasu maakleritasu kokkuhoidmine kindlasti seda ära.

Maakler on objektiivne mõlema osapoole suhtes

Kivi toob ka välja, et maakler peab olema objektiivne nii müüja kui ostja suhtes, olenemata sellest, kes on ta palganud. See, et omanik on maakleri palganud, ei tähenda, et maakler ostja suhtes kergekäeliselt käitub või lausa mingit infot varjab. “Maakler peab olema mõlema osapoole suhtes objektiivne ja kaitsma mõlema huvisid,” rõhutab ta.

Kinnisvara väärtuse hindamine

Kivi räägib, et enamasti hindavad omanikud oma kinnisvara üle — tegu on valdavalt nii emotsionaalsuse kui ka kuuldud “müügisummade” teemaga. Kui aga lähemalt uurima hakata, siis ilmneb, et selliste müstiliste summadega pole tehinguid tehtud.

Maakler teab millised on reaalsed kinnisvaratehingute hinnad ning oskab võibolla hoopis nõu anda, mis müüdava kodu hinda kergitaks.

Remonti teha Jana ei soovita — enamasti on tegu nii raha kui aja raiskamisega, sest ostja soovib enamasti oma soovidele vastavalt kodu sättida.

Esmamulje on tähtis

Maaklerit valides soovitab Kivi vaadata, kuidas on üles ehitatud tema kuulutused – pildid, videod, muud lisad.

Julgelt võib maaklerile ka helistada, et teada saada, kas ta on meeldiva suhtlusviisiga ja sobib sulle. Vaata, kuidas ja kas ta annab nõu ja kuidas kirjeldab müügis olevat kinnisvara.

Veelgi parem maaklerist sotti saada on temaga kohtuda, siis näeb ära, kas teie mõttemaailm ühildub, sest maakler ja müüja peavad tihedalt koostööd tegema.

Alati võib ka küsida, kaua maakler on seda tööd teinud ja vaadata, kas tal silmad säravad ja meeldib tema töö. Kõige tähtsam on, millise tunde ta Teile jätab – sama võivad tunda ka potentsiaalsed ostjad.

Ära seda maaklerilt küll küsi

Kivi tõdeb, et maaklerilt ei tasu küsida, kui kiiresti kinnisvara maha saab müüdud. Ta põhjendab, et maakler on ka vaid inimene.

Maakler võib oma kogemusele tuginedes mingi ajalise indikatsiooni anda, aga kindlasti ei saa ta öelda täpset aega, mille põhjal pärast survestama hakata.