NIPINURK: KUIDAS kõneleda nii, et kõik tahavad sind kuulata?

pilt: Shutterstock

Monika Kuzmina

Me armastame juba eos igasuguseid lugusid. Need äratavad kohe huvi, tekitavad empaatiat, emotsioone ja põnevust. Need suudavad kergesti saavutada õige konteksti ja panna inimesi teemast hoolima.

Chris Andersoni kirjutatud ja Heliose kirjastatud “TED Kõnelemise kunst” annab lugejale kätte vahendid, millega saavutada avaliku esinemise imet. Selleks pole ainuõiget valemit, küll aga ohtralt nõuandeid, mis koos suurendavad iga kõneleja väge. See raamat on kõigile, kes on valmis oma ideedega mõjutama maailma.

Räägi lugu

“Võimsad lood võivad olla iga kõneetapi osa. Suurepärane moodus alustada. Suurepärane moodus kõne hetkel midagi illustreerida. Ja vahel – kuigi harvem – ka suurepärane moodus lõpetada,” kirjutab Anderson.

Ernesto Sirolli tahtis pidada kõne selle kohta, kuidas Aafrika arenguabi paremini korraldada. Nii rasket teemat harutamisele võttes peab olema väga hea viis, kuidas esmalt kuulajatega side saavutada. Tema tegi seda nii:

“Meie esimene projekt… meie, itaallased, otsustasime õpetada sambialastele toidu kasvatamist. Niisiis jõudsime Itaalia seemnetega Lõuna-Sambias asuvasse imelisse orgu, mis läheb välja kuni Zambezi jõeni, ja õpetasime kohalikele, kuidas kasvatada Itaalia tomateid ja suvikõrvitsaid ja … no loomulikult ei huvitanud see kedagi … ja meie olime imestunud, et kohalikud inimesed, kes elavad nii viljakas orus, ei hari mingit moodi põldu. Aga selmet küsida neilt, miks nad midagi ei kasvata, ütlesime meie lihtsalt: „Jumal tänatud, et meie siin oleme. Just viimasel hetkel, mil saame Sambia inimesi veel näljast päästa.“ Ja loomulikult kasvas kõik Aafrikas imeilusasti. Me saime imetabaseid tomateid … me ei suutnud seda kõike uskuda ja ütlesime sambialastele: “Vaadake, kui lihtne on põllumajandus.” Kui tomatid olid ilusad ja küpsed ja punased, tuli ühel öösel jõest välja umbes 200 jõehobu ja pistsid kõik nahka. Ja meie ütlesime sambialastele: “Jumal hoia – jõehobud!” Ja sambialased vastasid: “Jah, selle pärast siin põllumajandust ei olegi.””

Pannes ühte loosse kokku huumori, enese üle naermise ja millegi taipamise, saad suurepärase alguse kõnele.

Siirad lood püüavad tähelepanu

Anderson selgitab, et kõige parema sideme loovad lood, mis räägivad sinust endast või neist, kes sulle lähedased. Lood ebaõnnestumistest, piinlikkust tekitavatest olukordadest, ebaõnnest, ohust, katastroofist on ehedalt ja siiralt rääkides tihti need, mis muudavad kuulajad leigest kuumaks. Nad on hakanud Sinu emotsioone üle võtma. Nad on hakanud Sinust hoolima. Sa oled hakanud neile meeldima.

“Ole ettevaatlik. Mõned lood võivad näida hooplevad või emotsionaalselt manipuleerivad. Kui sideme loomise asemel räägid sellest, kuidas mingi probleemi suureks eduks pöörasid, võid inimeste huvi hoopis kaotada. Kui kõnet lõpetades tõmbad oma pintsaku rinnataskust välja vanema poja pildi ja teatad, et tal diagnoositi ravimatu haigus ja et kogu sinu kõne oli talle pühendatud, siis võid kuulajates pigem ebamugavust kui kaastunnet äratada,” tõdeb ta.

Peamine juhis on jääda ehedaks. Oled see päriselt sina ise seda lugu jutustamas? Mõtle, kas räägiksid seda lugu oma headele sõpradele. Kui jah, siis kuidas. Sõbrad on head eheduse indikaatorid. Ja nii ka kuulajad. Ole sina ise ja nii ei saa sul väga valesti minna.

“See nõuanne kehtib kogu sideme loomise teema puhul. Olen neid nõuandeid vahel nimetanud tööriistadeks või tehnikateks. Oluline on, et nad sellisena pärast ei tunduks. Need peavad olema osa sinu siirast soovist sidet luua. Oled inimene. Kuulajad on inimesed. Mõtle neist kui sõpradest. Ja lihtsalt astu samm nende poole,” kirjutab Anderson.