NIPINURK: KUIDAS LEIDA oma kirg ja kutsumus?

Kersti Niglas

Monika Kuzmina

“Mõtle, kas on mõni valdkond, millega tegeledes sa unustad end täiesti ära? Meenuta, kuidas sa lapsena õues mängisid – sa ei mõelnud, mida teised arvavad, vaid lihtsalt tegid ja olid. Võib-olla suhtud sama kirglikult mõnesse oma hobisse? Mida rohkem sul selliseid tegevusi on, seda õnnelikum oled. Kirg on sinu õnne alus ja annab elule värvid,” soovitab mõelda Roland Tokko oma üle 9000 eksemplari müünud raamatus “12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma”.

Kui sa ühegi sellise asjaga ei tegele, tunned suure tõenäosusega varsti, et su elust on midagi puudu.

Isegi kui oled õppinud midagi väga hästi tegema, aga see ei sütita sind, ei saa sa oma tööst sellist rahuldust, nagu võiksid. Tokko tõdeb, et alati ei saa kõik hästi olla, sest elu koosnebki tõusudest ja mõõnadest ning aeg-ajalt peame tegelema ebameeldivate asjadega. Aga mõtle, milline su elu oleks siis, kui saaksid suurema osa ajast tegeleda sellega, mis sulle tõesti rahuldust pakub. See on võimalik!

Valem, mille järgi saada aru, mida edasi teha:

1. Proovi mitmeid asju.

2. Kui näed, et üks või teine asi ei toimi, liigu kiirelt järgmise juurde.

3. Usalda sisetunnet.

1. Proovi mitmeid asju

Tokko on proovinud väga palju asju: sporti, muusikat, restoranitööd, raamatupidamist, poliitikat, ettevõtlust, ürituste korraldamist, turundustegevust jm. Ta sai üsna kiiresti aru, mis talle meeldis ja mis mitte. Väga tihti juhtub aga, et inimesed jäävad kohusetundest või hirmust sissetuleku kaotamise ees tegema vastumeelset tööd.

Kui sa ei tea, mis on sinu kutsumus ja mida sa tegelikult teha tahad, siis lihtsalt katseta eri valdkondadega. Osale näiteks vabatahtlikes organisatsioonides, mida saad teha oma tänase töö kõrvalt. Niimoodi saad kiiresti aru, mis sulle meeldib ja mis mitte, riskimata sissetuleku kaotamisega. Uuri, milliseid võimalusi pakub näiteks JCI (Junior Chamber International).

2. Kuku kiirelt läbi

Kiire läbikukkumine on oluline kahel põhjusel. Esiteks jõuad sa niimoodi rohkem asju proovida ja saad kiiresti aru, mis sulle ei meeldi. Teiseks, ükskõik, mida sa ette võtad, vigade tegemine on vältimatu. Mida kiiremini sa need läbi teed, seda kiiremini eduni jõuad. Ma ei pea seejuures silmas mõtlematult ja täiesti ettevalmistuseta võõras kohas pea ees vette hüppamist, vaid olukordade loomist, mis su arenguprotsessi märkimisväärselt kiirendavad.

Püüa leida võimalusi, et ennast proovile panna ja pingutada, sest lisaks oskustele kasvab nii ka su enesekindlus.

3. Usalda sisetunnet

Sisetunde usaldamist kui ühte edutegurit toob välja enamik edukaid inimesi.

“Sisetunne on ka minu puhul kõige olulisem indikaator, mida olen elu jooksul arvestama hakanud. Aastaid tagasi ma ei uskunud ega usaldanud seda, aga mida aeg edasi, seda rohkem olen hakanud märkama, kui õige mu sisetunne on olnud. Või kui olen sisetundele vilistanud,

olen pidanud seda hiljem kibedalt kahetsema. Sisetunde ajel hakkasin ka laulutunde võtma,” kirjutab Tokko.

Püüa võimalikult palju lähtuda sellest, et eesmärk number üks on ennast hästi tunda. Muidugi ei tähenda see seda, et sa ühtegi ebameeldivat tegevust ei tee või raskuste ilmnedes asja pooleli jätad. Kui hakkad aga oma sisetunnet jälgima, jõuad oma kutsumusele lähemale. Iga tegevus, mida tehes tunned ennast halvasti, võib olla vihje sellele, et peaksid selle lõpetama.

Tee seda, mis tundub õige, ja sa jõuad sinna, kuhu sa pead jõudma.

Kolm olulist küsimust, mis aitavad sul oma kutsumuse leida

· Mida mulle meeldib teha?

· Milles ma olen hea?

· Mis see on, mida ma teeksin ka tasu saamata?

Tokko rõhutab, et viimane neist on kõige olulisem, sest see aitab aru saada, mida sa peaksid kõige rohkem tegema.

Pane igasse lahtrisse kasvõi paar rida kirja ning vaata aeg-ajalt üle. Esimesed kaks lahtrit on vaja täita eelkõige sellepärast, et su mõte hakkaks uues suunas liikuma.