NIPINURK: KUIDAS luua endale õnnelik elu?

Monika Kuzmina

erakogu

Kaidi sõnul ei ole õigust öelda, milline on universaalselt hea või halb suhe – pigem peaks enda käest küsima, mis on sinu jaoks halb või hea suhe? “Meie ühiskonna põhiline häda on, et tahame suhteid luua ühe mõõdupuu järgi ja ühes potis. On otsustatud, et hea suhe on selline ja halb selline – aga mis suhe on ühele hea, võib olla teisele hoopis halb,” selgitab ta ja lisab, et ei tasuks valida suhet, mis pole sinuga kooskõlas ning sellistest pigem loobuda.

Peab võtma vastutuse ning halba muutma

Koroona on teinud oma töö ning Kaidi sõnul puudub inimestel n-ö navigatsioonisüsteem, kuidas sellises olukorras toime tulla. “Paljud on nurka surutud, väga paljud jälle ütlevad, et nad tegid nii suuri otsuseid enda jaoks, näiteks otsustasid, mis ei ole suhtes enam nende jaoks hea või suhted lõpetada,” toob ta näiteid.

Kaidi sõnul saab miski halb olla vaid siis, kui me ei võta vastutust, et seda halba muuta. “Oletame, et ma ütlen, et mul on halb suhe, siis ma saan seda halvaks pidada ainult siis, kui ma ei võta vastutust oma suhete eest. Kui on kriitiline olukord – oletame, et mu ümber on igasuguseid asju toimunud, keegi lähedastest jäi haigeks, keegi pahandab või mõistab sind hukka, siis minnes sellesse reaktsiooni ja draamasse sisse, on hea öelda, et mul on halvad suhted,” selgitab ta, et see kandub kõikidesse suhetesse – lähedastega, partneritega, lastega, vanematega, töökaaslastega, ülemustega, kõigiga. Me tahame kogu aeg hullult reageerida, aga võti on jääda kohale ning mõelda, mis valikuid saab teha ja kuidas tegutseda, et asjalood muutuksid. See loobki paremaid suhteid.

Väljenda partnerile oma tundeid

Kui suhe on kehvemaks läinud, soovitab Kaidi väljendada oma partnerile, mida sa tunned. “Me tihti lähme koju ja teatame, et ei taha selles olukorras olla ja hakkame süüdistama, selle asemel, et öelda, et mul on juba mõnda aega kehv tunne ja ma ei tea, kuidas sellest üle saada. Ma austan ja usaldan sind, aga mul on kehv tunne ja soovin, et see muutuks,” soovitab Kaidi läheneda hoopis nii.

See on haavatavus ja julgus välja öelda seda, mida sa tunned ja mis sinu sees on. Kui su sisemuses kõik põleb, siis nii tasubki partnerile öelda. “Paljud meist ei taha seda teha, vaid pigem lihtsalt koju minna ja mitte sellest rääkida. Aga kui selles istud, on see üks hullemaid olukordi, mis hävitab mitte ainult sind, vaid ka partnerit,” selgitab Kaidi.

Kõike oma elus loome ise 

Tihtipeale kui kaaslane ei vasta meie ootustele või ei tee nii nagu soovime, kipume solvuma. Kaidi sõnul on suhetes teineteisele ootuste määramine üks suhete kõige hävitavam aspekt ning solvumine üks looming, mida me ise valime luua. Miks me valime solvumist luua? “Paljud tahavad mõelda, et mina ei valinud või ei tahtnud seda. Tegelikult me loome kõike oma elus ise,” rõhutab Kaidi.

Kuidas me seda kõike ise loome? Kuidas me loome seda, mida me ei taha? “Väga paljudest ebateadlikest mustritest, mida me oleme arvanud, et töötavad, aga mis tegelikult ei tööta, vaid tekitavad meile kogu aeg seda sama tunnet, mida me ei taha tunda. Kust me oleme seda õppinud? Ühiskonnast, perekonnast, kohast, kus me oleme elanud. Kust see siis algab? Esmalt jällegi müütidest, milline on õige suhe ja milline vale – sellist asja ei eksisteeri. Kui me oleme näiteks endale pähe võtnud, et kui ma olen suhtes, siis ma ootan oma mehelt midagi. Kui sa ootad kogu aeg midagi, aga need asjad ei juhtu, mis siis saab?” soovitab ta mõelda.

Seega solvumise asemel tasuks partnerile mõista anda, mida ootame ja soovime, kasvõi väljendada kõva häälega, et soovid lilli. 

Lase kaaslasel teha tema valikuid ning ole tema jaoks olemas

Kaidi soovitab parema suhte jaoks ka teadvustada, mis partneriga parasjagu toimub. Ehk tahab ta olla natuke üksi, siis tasub tal seda ka lubada, mitte oodata, millal ta sinuga tegeleb. “Võibolla su mees tahaks lihtsalt praegu pai, siis teed talle pai, oled kohal ja teadvustad, mis parasjagu tema maailmas toimub,” soovitab ta.

Suurim lahkus on Kaidi sõnul lasta inimestel lasta teha neid valikuid, mida nad teevad ja olla nende jaoks olemas, kui nad seda küsivad – see on miski, mida tasub päriselt endas ja oma suhetes luua.

Et suhet rõõmsamaks teha, soovitab Kaidi teha midagi teistsugust. “Suhtes on alati kaks inimest, ei ole sina üksi, vaid mõlemad. Üllatage teineteist millegagi, mida te kumbki oodata ei oska. Tehke midagi sellist, mida te teate, et teie partner ei oota või öelge midagi, mida oleks võibolla kummaline öelda. Kasvõi, et sul on ilus tagumik või aitäh, et oled mu elus ja et saan sinu kõrval ärgata!” soovitab Kaidi.

Nõuanded!

  • Ära vali suhet, mis pole sinuga kooskõlas.
  • Hea suhte võti on jääda kohale ning mõelda, mis valikuid saab teha ja kuidas tegutseda, et suhe muutuks paremaks.
  • Ütle julgelt välja, mida tegelikult tunned. Solvumise asemel tasuks partnerile mõista anda, mida päriselt ootad ja soovid.
  • Üllatage teineteist millegagi, mida te kumbki oodata ei oska.