NIPINURK: KUIDAS ohutult päikest võtta?

Triin Maasik

Monika Kuzmina

Kõrvetav päike jätab paratamatult nahale jälje ja kuidagi peaks igaüks end liigse päikese eest kaitsema. Herbazeni looja, joogatreener ja loodusterapeut Mai-Liis Kivistik hoiatab, et kindlasti ei tasuks end tundide viisi päikese käes praadida, kuid mõõdukalt päikest võtta ja sellest D-vitamiini ammutada on igati kasulik.

Ära päikesega liialda

Et päike liiga ei teeks, tasuks ajavahemikus 10-16, kui päike on kõige intensiivsem, pigem püsida varjus, et vältida kuumarabandust ja päikesepõletust. Unustada ei tohiks kindlasti päikesekaitset, eriti tähelepanelik tasuks olla näo, juuste ja silmadega, mida võiks kaitsta äärega peakatete ja päikeseprillidega. Huuli kaitseb hästi SPF-faktoriga huulepulk.

Vähemtuntud fakt on ka see, et päikese käes viibides tasuks vältida parfüümi kasutamist, sest see muudab naha päikesekiiruse suhtes tundlikumaks. Ja ka see, et pärast maasikate, naistepuna, kikkaputke või nõgese söömist ei tasu kohe päevitama minna, sest tekkida võib lööve. See kehtib ka tsitruseliste eeterlike õlide kasutamise puhul. Süüa võiks hoopis mustikaid, milles leiduvad antioksüdandid on vajalikud vabade radikaalide neutraliseerimiseks, mida UV-kiirgus rohkesti põhjustab.

Kasuta päikesekaitsevahendit, mille SPF on vähemalt 15

Kivistik soovitab kasutada päikesekaitsevahendit, mille SPF on vähemalt 15. Alati jälgi, et peale õli määrimist näeksid nahapinnal korralikku niiskusekihti. Kreemitada tuleb pidevalt päikese käes olles iga tunni-paari tagant.

Looduslikest õlidest sobivad päikesekaitseks väga hästi vaarikaseemneõli, mille SPF on 30 ja porgandiõli, mille SPF on 25. Vähem kaitsevad ka avokaadoõli, kookosõli ja oliivõli, mille SPF küll väga intensiivse päikesega ehk liiga väheseks jääb.

Kui päike on teinud liiga, soovitab Kivistik appi võtta aaloegeeli või mesilasvahasalvi – midagi, mis suudab põletust leevendada ja nahka jahutada. Vahal on nii põletikuvastane kui ka kudede taastumist soodustav toime.

Et nahk noorena hoida, niisuta!

Päike kuivatab nahka, seega on väga oluline suvel niisutamisele eriti suurt tähelepanu pöörata. Kivistik soovitab suvepäikest nautides kreemitada lausa kaks korda päevas – hommikul ja õhtul. Nahk, mis ei ole piisavalt niiske, vananeb kiiremini.

Niisutusrutiini kuulub ka piisava vee tarbimine, et end sisemiselt niisutada.