NIPINURK: KUIDAS oma emotsioonidega sõbraks saada?

pilt: Shutterstock

Monika Kuzmina

Haemin Sunimi raamat “On asju, mida näed vaid hoogu maha võttes” annab võimaluse tegusas ja tormakas elus mõelda ning mediteerida, leida kontakt iseenese lahkema ja arukama poolega.

Autor selgitab, kuidas saada sõbraks oma emotsioonidega, ka negatiivsetega.

Vihkamine, sallimatus ja armukadedus

“Sellest ajast peale, kui ma Twitteris ja Facebookis tegutsema hakkasin, on inimesed saatnud mulle sõnumeid, et nõu küsida. Kõige sagedamini tahetakse teada, kuidas tulla toime negatiivsete tunnetega, nagu vihkamine, sallimatus ja armukadedus,” kirjutab Sunim. “Hea uudis on see, et need, kes selle küsimuse esitavad, on juba poolenisti vastuseni jõudnud. Tõsiasi, et nad selle küsimuse esitavad, osutab, et nad on juba sedavõrd ärksad, et märgata oma negatiivset meeleseisundit, mida pole sugugi lihtne teha. Enamik inimesi on oma emotsioonidest üdini haaratud ja neil on piiratud eneseteadvus. Inimesed, kes on minu käest seda küsinud, märkasid, mis nende mõttes toimub, kui nad negatiivsete emotsioonide pöörisesse satuvad, võtsid tempo maha ja saatsid mulle sõnumi. Kui inimesed tajuvad negatiivse emotsiooni tulekut, on nende esimene impulss seda ohjata, et mitte tunda, et see nad vallutab või neid ähvardab. Seetõttu kasutavadki nad ilmselt väljendeid nagu „viha valitsema“ või „vihkamisest jagu saama“, selle asemel et „oma emotsiooniga sõbraks saada“.”

Sunim tõdeb, et on raske tugevat negatiivset emotsiooni kiiresti ohjeldada – mida rohkem me seda õhutame ja seda sagedamini see pinnale tõuseb. Isegi kui me seda ohjeldame, võime kokkuvõttes selle lihtsalt mõneks ajaks alla suruda, nii et see tekib hiljem taas. Kujutlege, et tugev negatiivne emotsioon on nagu tiigis keerlev muda. Selleks, et muda põhja vajuks ja te selgesti kalu näeksite, ei tohiks te käsi mudasesse vette torgata ja muda põhja suruda. Mida rohkem te seda alla suruda püüate, seda rohkem see üles kerkib. Samamoodi on negatiivse emotsiooniga, kui üritate seda maha suruda.

Mida siis teha?

Kuidas paremini oma negatiivseid emotsioone mõista ja neid allasurumise asemel lahendada? Vastus on Sunimi sõnul kaunis lihtne. Pole vaja teha muud, kui eraldada negatiivse emotsiooni puhas energia keelelistest siltidest, nagu „viha“ või „vihkamine“, ja tunnistada rahulikult selle tunde olemasolu, kuni see omandab uue tähenduse. Siinjuures on oluline mitte siduda end selliste sõnadega nagu „viha“, „vihkamine“ ja „armukadedus“, vaid pigem tunnetada nende siltide taga olevat ehedat energiat. Ehkki vähehaaval, teiseneb see energia pidevalt, samas kui silt jääb muutumatuks. Koorides sildi maha ja saades ühenduse puhta energiaga, mõistate varsti, et negatiivne emotsioon on ajutine, muutudes ilma, et teie selleks vaeva näeksite. Nagu peegel näitab kujutist hinnangut andmata ja peegeldatava isikut määramata, peegeldage ka teie negatiivset emotsiooni – ütleme näiteks viha – ja vaadake seda ükskõikselt kõrvalt. Näete, kuidas viha aegamisi kuju muudab, kas paljastades sügavama emotsioonikihi või iseenesest kadudes. Kui teine emotsioonikiht välja tuleb, toimige sellega samuti nagu vihaga.

“Kui püüate midagi mõista, on sageli kõige tõhusam eelarvamused kõrvale jätta ja seda vaikselt jälgida, nii et teie uurimise objekt ilmutab seda, mida teil on vaja mõista. Selle asemel et sukelduda oma emotsiooni mudasesse vette, et sellest jagu saada, tuleks seda väljastpoolt vaadata, lasta sel rahuneda ja ise ümber kujuneda. Nagu vaimne õpetaja Jiddu Krishnamurti ütles, ei ole puhas tähelepanelikkus ilma hinnangut andmata üksnes inimliku intelligentsuse kõrgeim vorm, vaid ka armastuse väljendus. Jälgige muutuvat energiat nii tähelepanu kui ka armastusega, kuni see end teie mõttes lahti rullib,” kirjutab Sunim.

Sunim tõdeb, et mõni inimene võib küsida: „Mis selle jälgimises erilist on? Kas see pole tegelikkuse vältimine?“

“Ei ole, vastupidi te ei väldi seda, vaid vaatate sellele hoopiski otsa. Selle asemel, et eneseteadlikkuseta emotsiooni kütkesse sattuda, küsite ja tunnetate, mis see on. Osavamaks saades mõistate, et negatiivne emotsioon pole vääramatu tegelikkus. See ilmub ja kaob teie teadvusest ja teie tahtest sõltumatult. Seda tõde mõistes ei lase te ennast negatiivsetest emotsioonidest kõigutada ja suudate neid pidada mööduvaks, selle asemel et ennast nendega samastada. Ärge võidelge oma negatiivsete emotsioonidega. Märgake neid ja saage nendega sõbraks,” selgitab Sunim.

Soovides kätte maksta, kui teie

Tunded on haavatud,

ei näe te muud kui oma kannatust.

Rahunedes ja sügavuti vaadates

näete, et kannatab ka see inimene,

kes teile haiget tegi.