NIPINURK: KUIDAS palka juurde küsida?

Monika Kuzmina

pilt: erakogu

Kuidas siis palka juurde küsida? Ekke Lainsalu annab nõu.

Loo edupäevik 

Esiteks pane kirja enda saavutused ja koosta sellest eraldi fail. Aja jooksul koonduvad need saavutused käegakatsutavaks tõestuseks, mida saad kasutada palgatõusu küsimisel.

Pane kirja kõik:

Teenindatud klientide hulk
Raha, mida oled aidanud kokku hoida
Käive, mida aitasid tuua
Vead, mida aitasid vältida
Konfliktid, mida aitasid vältida
Klientide positiivne ja kiitev tagasiside sinu kohta
Õigeks ajaks ja edukalt täidetud tööülesanded
Töökaaslaste rahulolevad hinnangud

Ühesõnaga kõik, mida sa teed hästi ja korralikult tööl. Pea meeles, et Edupäevik on tihti ainus asi, millele toetudes saad oma palgatõusu küsimist põhjendada ja õigustada.

Kuidas palka juurde küsida? 

Ära kasuta väljendit „ma soovin palgatõusu“. Räägi oma palga õiglaseks seadmisest või palga võrdsustamisest su panuse ja saavutustega. Räägi oma palga mittevastavusest töökoormusele ja selle ebakõla likvideerimisest.

Paku kahte valikut 

Kui pakkuda inimesele üht valikut, siis üldjuhul on inimese aju programmeeritud alati valikute vahel kalkuleerima. Kas jah või ei? Kas maksta talle selline palk või mitte? Selle asemel, et küsida ühte palganumbrit, paku välja kaks valikut. Vahet pole, kumma ülemus valib, mõlemad sobivad sulle.

Näiteks:

„Ma pakun välja kaks varianti: kas korrigeerime mu palka 400 euro võrra või siis 300 euro võrra koos iganädalase lisa vaba päevaga.“

„Kas me korrigeerime mu palga 15 % võrra või jätame samaks, kuid lisame ametiauto?“

Jäta meelde – kui vähegi on võimalik välja pakkuda valikuid, siis kasuta seda. Miks inimesed saavad eitavaid vastuseid? Sellepärast, et nad ei tea seda tehnikat ja pakuvad välja ühe variandi.

„Palju sa palka juurde soovid?“

„400 eurot.“

„Ei tule kõne allagi, sellist palgatõusu ei ole meil võimalik pakkuda.“

Ja ongi läbirääkimine ummikus.

Millal on õige aeg palka juurde küsida? 

Õige aeg palga juurde küsimiseks on siis, kui teed rohkem tööd, kui sulle on ette nähtud, sa teed oma tööd hästi ja oled oma kolleegide seas hinnatud ja lugupeetud. Su ettevõtte kliendid ja koostööpartnerid on sinuga rahul. Su palka pole tükk aega ülespoole korrigeeritud. Sul on hea pakkumine kuskilt mujalt ja sa soovid teada, kas su firma suudab neid üle trumbata. Sul on tunne, et sulle tehakse palgaga ülekohut. Su kolleeg teenib sama tööd tehes sinust rohkem. Sa oled sunnitud ületunde tegema. Su firma on teeninud korraliku kasumit. Su firma sai mõne olulise ja kasumliku tellimuse. Sa näed, et sulle on asendajat leida üsna keeruline.