NIPINURK: KUIDAS seada eesmärke?

pilt: Shutterstock

Monika Kuzmina

Meil kõigil on unistused ja suured plaanid, missugune võiks meie elu olla. Kui me nende peale mõtleme, tunneme ennast hästi. Kujutleme, et kõik on võimalik.

Aeg-ajalt seame eesmärke ja koostame tegevusplaane, kuid vaid vähesed seavad tähenduslikke eesmärke ning veel vähemad saavutavad need. Mõtle nendele uusaastalubadustele, mis vajuvad juba enne jaanuari lõppu unustuste hõlma. Kurb tõde on, et päriselu ei ühti suurte plaanidega kunagi. Peab olema parem võimalus. Aga milline?

Raamatus „Imede valem“ jagab Hal Elrod teadmisi, mida on sajandeid kasutatud esmalt ilmvõimatuna näivate tulemuste saavutamiseks.

Kuidas siis seada eesmärke?

Mis siis, kui tegutseksid sellise paradigma järgi, kus pole võimalik läbi kukkuda? Mis siis, kui teaksid, et kõik ettevõetu õnnestub? Kas niisugune lähenemine muudaks sinu suhtumist eesmärkidesse? Kas sihiksid kõrgemale? Võtaksid suuremaid riske? Tunneksid end motiveeritumalt?

Tihti on eesmärkide käsitlusel ainult kaks võimalust: me saavutame soovitud tulemuse, mis päädib enamasti hea enesetundega; me ei jõua sihile ja kukume läbi, mis tekitab enamasti halva enesetunde. Pärast kogu eesmärgistamise ja teosammudest koosneva plaani kindlaksmääramist, mis annab meile loodetavasti soovitud tulemuse, ning nende ükshaaval teoks tegemist on meil siiski kõigest 50 : 50 võimalus sihile jõuda või läbi kukkuda. See ahvatleb sind aga seadma pigem väiksemaid eesmärke, mille saavutamises võid kindel olla, või üritamisest sootuks hoiduma, et igal juhul läbikukkumist vältida.

Eesmärgi tõeline mõte

Kõik tahavad eesmärke saavutada ja unistusi teoks teha. Teame ka, et loomupäraselt otsime sihile jõudmiseks võimalikult kerget teed. Kerge saak pole ehk kõige põnevam, kuid enamik läheb siiski kerget teed. Enne suuremat pingutust soovime mingisugustki garantiid, et meid saadab edu. Mõtle, millal seadsid viimati sihiks midagi, mille saavutatavusse sa ei uskunud. Arvasid ilmselt, et see oleks ajaraisk, pole vaeva väärt ega tasu end läbikukkumisega teiste naerualuseks teha. Tegelikult pole käegakatsutava tulemuseni jõuda eesmärgistamise esmane mõte ega kasu. Asi pole selles. Tegelikult pole selles uues paradigmas sihile jõudmine üldse peamine.

Igasuguse eesmärgistamise tõeline mõte on saada inimeseks, kes suudab järjepidevalt tähenduslikke eesmärke seada ja täita. Teisisõnu on eesmärgistamise mõte arendada saavutajatele omaseid tunnuseid ja oskusi. See, kelleks protsessi käigus saad, teenib sind kogu ülejäänud elu ning trumpab üle mistahes lühiajalise edu. Õigupoolest peaks iga seatud siht teenima eesmärki arendada imetegija mõtte- ja teguviisi. Iga eesmärk peaks olema ennekõike võimalus ennast arendada ning katsetada võimalikkuse piire.

Vabane läbikukkumishirmust 

Kui mõistad eesmärgi tõelist mõtet ja võtad selle omaks, taipad ka, et äpardumishirm on asjatu, sest sa ei saa läbi kukkuda. See, kelleks saad, on alati palju tähtsam kui see, mida teed, ehkki iroonilisel kombel määrab just see, mida teed, selle, kelleks saad. Kuni säilitad iga eesmärgi puhul vankumatu usu ning pingutad erakordselt, sõltumata tulemustest, õpid, arened ja saad alati võimekamaks kui enne. Ning su tulevikuplaanid, sealhulgas need, mida sa veel ettegi ei kujuta, kannavad vilja. See ei tähenda muidugi, nagu ei kohtaks sa eesmärgi poole liikudes ühtegi takistust.

Ainult areng on igavene 

Enamik meist on kannatamatud. Tahame tulemusi kohe. Kuid tähelepanuväärsete tulemuste jaoks vajalik areng ei leia aset silmapilk. Silmapilgus pole lihtsalt piisavalt aega, et arendada edu saavutamiseks vajalikke omadusi, rääkimata edu alalhoidmisest. Sestap näemegi paljusid ratsa rikkaks saanud inimesi, alustades lotovõitjatest kuni äkk-kuulsusteni, sama kiiresti sadulast maha kukkumas.

Mis on sulle esmatähtis? 

Kas sa saad täiesti kindlalt öelda, et sul on läbi-lõhki selge, mis on kõige tähtsam? On see perekond? Sõbrad? Tervis? Eesmärk? Kui sa pole kindel, selgita see välja, sest kõige edukamad ja rahulolevamad inimesed maamunal on need, kes teavad täpselt, mis on neile esmatähtis, ning nad elavad iga päev selle järgi.

Praktiline harjutus! 

Kui esmatähtis on selgeks tehtud, võta välja oma eesmärkide nimekiri. Ära näe vaeva nende täiuslikuks sõnastamisega; alusta lihtsalt sellest, mis tuleb igas kategoorias esimesena pähe ja mida sooviksid parandada:

Tervis ja kehaline vorm
Perekond
Sõbrad
Töö
Raha
Meelelahutus
Isiklik areng
Vaimsus
Heategevus

Selgitamaks välja, missugused neist on sedavõrd tähtsad, et võiksid olla prioriteedid, vasta küsimusele: milline neist aitab mul arendada omadusi ja oskusi, mida on tarvis kõige muu saavutamiseks? See eesmärk lükkab sind liikuma!